Mnoho žien, keď čaká bábätko, alebo svoje bábätko dojčia, si dáva oveľa väčší pozor na to, čo sa dostane do ich tela. Lenže častokrát sa v tomto období nevyhneme menším, alebo väčším zdravotným problémom. A vtedy mnoho klasických liekov nie je vhodných.
Náhradou nám môžu byť bylinky, aj keď časť z nich nie je počas tehotenstva a dojčenia odporúčaných. Chcela by som spomenúť bylinky, ktoré vhodné nie sú, ale aj to, ako sa dajú pomocou byliniek vyriešiť niektoré tehotenské obtiaže a ťažkosti po pôrode.
Veľa byliniek sa v tehotenstve neodporúča, pretože sú uterotoniká, čo znamená, že zvyšujú tonus (napätie) maternicového svalstva.
Teraz by som spomenula rastlinky, ktoré môžu pomôcť v tehotenstve, pri a po pôrode a počas dojčenia.
Nevoľnosť a vracanie (počas prvých troch mesiacov tehotenstva)často pri vstávaní, ale môže trvať aj celý deň. Vážne prípady (hyperemesis gravidarum) si môže vyžiadať nemocničné liečenie pre riziko ochorenia pečene a dehydratáciu.
1, Balota čierna – pôsobí preventívne proti vracaniu, sedatívum, vhodné pri dyspepsii nervového pôvodu. Užívajte max. 2 ml. Tinktúry rozpustenej v horúcej vode trikrát denne, alebo popíjajte slabý odvar.
2, Paruman spanilý – zmierňuje pocit nevoľnosti a upokojuju žalúdok; vhodné upokojujúce nervinum v stresových situáciach. Pred vstaním vypite jednu šálku odvaru, alebo užívajte podľa potreby 5 až 10 kvapiek tinktúry (max. 5 ml. denne).3, Ďumbier lekársky – pôsobí preventívne proti vracaniu, úspešne sa používa pri diagnostických testoch u pacientok s hyperemesis gravidarum. Užívajte na jednu dávku maximálne 1 g. prášku rastliny v kapsulách, alebo 2 až 5 kvapiek tinktúry podľa potreby (max. 1 ml. denne)
Rastliny sa už dlho využívajú na to, aby pripravili telo na pôrod posilnením svalov maternice.
1, Mitchella repens – uterotonikum a stimulancium, sťahujúci prostriedok, posilňuje nervovú sústavu. V posledných dvoch mesiacoch tehotenstva užívajte jednu šálku odvaru denne. Užívajte samu, alebo kombinujte s malinovými listami.
2, Ostružina malinová – posilňuje maternicu.V posledných dvoch mesiacoch užívajte jednu šálku denne, počas pôrodu veľa pite. V tehotenstve užívajte samu, počas pôrodu pridajte do odvaru ružové okvetné lístky a betoniku lekársku.
Môže byť veľmi bolestivé a pomaly sa hojí.
Tieto rastliny pomáhajú aj pri podliatinách a bolestiach.
1, Ľubovník bodkovaný – má protizápalové, hojivé a sťahujúce účinky. Aplikujte liečivý olej, alebo do sedacieho kúpeľa pridajte silný odvar. Môže sa kombinovať s levanduľou a nechtíkom.
2, Blyskáč jarný – má veľmi sťahujúce účinky. Na postihnuté oblasti nanášajte krém. Dobre sa kombinuje s hamamelom virgínskym. Neužívajte vnútorne.
3, Kostihoj lekársky – má hojivé účinky, podporuje rast buniek a obmedzuje tvorbu jaziev. Na postihnuté oblasti nanášajte krém, liečivý olej, prípadne masť, alebo do sedacieho kúpeľa pridajte odvar. Do 20 ml. základného oleja môžete zamiešať 2 ml. levaduľového oleja. Používajte len na čisté rany.
1, Kapusta obyčajná – má protizápalové a hojivé účinky, zmierňuje naliatie prsníkov a mastitídu. Medzi prsníky a podprsenku si vložte trochu pokrčený čerstvý list. Používajte samu; na zníženie tvorby mlieka, ak odstavujete, pite šalviový čaj.
2, Nechtík lekársky – antiseptikum, protizápalový prostriedok, pôsobí upokojujúco na pokožku. Bolestivé bradavky si po každom dojčení natrite krémom.
3, Jastrabina lekárska – zvyšuje tvorbu mlieka a podporuje vývin prsníkov. Na prípravu odvaru pridajte 15 g rastliny do 500 ml. vody, alebo užívajte max. 2 ml. tinktúry denne.
Ak vám niektoré z týchto byliniek pomohli, tak som veľmi rada. A dajte vedieť...
Ilustračné foto: www.sxc.hu
Nika napísané 06.03.2019 10:12
To je hrozne co vsetko sa nemoze v tehotenstve.. niekde som citala ze ani pasteku nesmie tehotna a bla bla.. nase babky jedli uplne vsetko a sme tu zdrave.. keby som mala tomu vsetkemu verit tak cele tehotenstvo som asi len na infuzke aby som mala aspon nejake ziviny.. ja jem vsetko na co mam chut a hlavne pestru stravu ... keby neexistoval internet nebolo by popisanych tolko bludov... a cesnak ze je nepriaznivy .. tak to je velmi zaujimave.. |
Daniela napísané 12.02.2015 17:21
Chcem sa spýtať, možem piť rakytníkovy čaj ked dojčím..dakujem z odpoved |
Martina napísané 11.04.2012 19:34
Zdravím.Chcem sa spýtať či možem v malom množstve jest medvedí cesnak keď kojím.Chcem absolvovať jarnú kúru,ale nechcem ublížiť bábatku. |
Lenka napísané 20.03.2012 14:55
Pozdravujem. Zaujimalo by ma ako sa dostat ku doporucenym bylinkam na nevolnost - balota, paruman. Skusila som dumbier (zazvor) -uz mi je z neho aj pri pomysleni nan (po tyzdni uzivania). |
Martina napísané 17.09.2011 20:10
no teraz som trošku zmätená ... sú tam vymenované takmer všetky bylinky ako nežiadúce .... ale vodu s ich príchuťou snáď môžeme či? |
Erika brocka napísané 02.11.2010 15:29
Ahoj, mna by yaujimalo, ci je vhodne pitie bazoveho caju pocas tehotenstva? Pise sa tu, ze kora nie je.. a kvety? Dakujem za odpoved! |
Mirka napísané 05.03.2010 16:57
Ja by som mala len jednu poznámku - v šestonedelí sa nemajú robiť sedacie kúpele. Natrhnutá hrádza sa môže sa bylinkovým odvarom len oblievať. |
To je hrozne co vsetko sa nemoze v tehotenstve.. niekde som citala ze ani pasteku nesmie tehotna a bla bla.. nase babky jedli uplne vsetko a sme tu zdrave.. keby som mala tomu vsetkemu verit tak cele tehotenstvo som asi len na infuzke aby som mala aspon nejake ziviny.. ja jem vsetko na co mam chut a hlavne pestru stravu ... keby neexistoval internet nebolo by popisanych tolko bludov... a cesnak ze je nepriaznivy .. tak to je velmi zaujimave..
hlpúposť to s cesnakom. cesnak má prieznivé účinky na plod.
"4 zázračné účinky: Ako vplýva cesnak na plod v maternici?
Správny rast a vývoj plodu v maternici je rozhodujúci pre neskoršie zdravie bábätka. Správny rast a vývoj ovplyvňujú rôzne faktory. Experimentálne bolo preukázané, že cesnak má veľké ochranné výhody. Klinické štúdie skúmali vplyv cesnaku na plody gravidných zvierat a možný vplyv na ľudskú placentu."1. Zabraňuje embryotoxicite
2. Pomáha predchádzať malformácii
3. Zabraňuje intrauterinnej rastovej retardácii
4. Zvyšuje rast
Pekný článok, ale skôr som dúfala, že sa tu dočítam, aké bylinky sú pre ženu vhodné počas choroby (nádcha, chrípka) v tehotenstve.
Lebo keď vezmem do ruky akýkoľvek čaj z obchodu či lekárne - šalvia, žihľava, prieduškový - nič z toho nie je pre tehotné vhodné. A samozrejme, každá by sa chcela počas tehotenstva vyhnúť antibiotikám. Tak ako sa dá liečiť? Ďakujem.
Pre tehotné ženy som si kúpila čajovu zmes v zložení:
rakytník plod,
žihlava list,
rýbezľa čierna list,
šípka,
kontryhel vňať,
medovnka vňať,
kamilka kvet, hluchavka vňať
Dodávateľovi čaju verím a verím aj že táto zmes je vhodná pre tehotné.
Chcem sa spýtať, možem piť rakytníkovy čaj ked dojčím..dakujem z odpoved
Dobrý deň
chcela by som sa opýtať na rastlinku Kapucínka väčšia. Som na začiatku tehotenstva a mávam časté zápaly močových ciest. Jediné čo mi pomáhalo, aby som nemusela stále brať lieky bola kapucínka.
Netuším však ako je to s ňou počas tehotenstva. Môžem ju brať aj v 1.trimestri, alebo sa jej vyhnúť celé tehotenstvo?
Dosť sa bojím, že sa mi zápal vráti a liečenie bude dosť nemožné.
Ďakujem za odpoveď
Martina
Zdravím.Chcem sa spýtať či možem v malom množstve jest medvedí cesnak keď kojím.Chcem absolvovať jarnú kúru,ale nechcem ublížiť bábatku.
Pozdravujem. Zaujimalo by ma ako sa dostat ku doporucenym bylinkam na nevolnost - balota, paruman. Skusila som dumbier (zazvor) -uz mi je z neho aj pri pomysleni nan (po tyzdni uzivania).
Váš komentárMna by tiež zaujímalo či môžem piť čaje z bazy čiernej a zázvorové čaje pri nachladnutí v tehotenstve.Taktiež čaj z medovky a maty.V prípade ak sa tieto čaje nemôžu piť tak potom ktoré su vhodné v zimnom období ked nás trápia chrípky Dakujem
no teraz som trošku zmätená ... sú tam vymenované takmer všetky bylinky ako nežiadúce .... ale vodu s ich príchuťou snáď môžeme či?
Ahoj, mna by yaujimalo, ci je vhodne pitie bazoveho caju pocas tehotenstva? Pise sa tu, ze kora nie je.. a kvety?
Dakujem za odpoved!
Neviem, ako je to s inými bylinkami, ktoré autorka v článku neodporúča počas dojčenia, ale - nie je žiadny dôvod, prečo by dojčiaca matka nemohla jesť stravu ochutenú cesnakom, či iným korením, ktoré bežne v kuchyni používa.
Vedecké štúdie, ktoré sa snažili dokázať, že dojčeným deťom prekáža, ak matka konzumuje cesnak, tento mýtus vyvrátili - deti, ktorých matky konzumovali cesnak, sa dojčili dlhšie. Možno im mlieko chutilo ešte viac, možno to bol následok toho, že takéto matky pravdepodobne nebrali vážne ani rôzne iné mýty o dojčení a dojčili podľa potrieb svojho dieťaťa.
Dojčiaca matka je normálny človek, ktorý by mal konzumovať vyváženú a pestrú stravu rovnako ako v čase, keď nedojčila.
Ja by som mala len jednu poznámku - v šestonedelí sa nemajú robiť sedacie kúpele. Natrhnutá hrádza sa môže sa bylinkovým odvarom len oblievať.