Ďakujem, vaginálne vyšetrenie si neprosím!

Martina Gregušová 43

Ženskú lekárku mám príjemnú, otvorenú a vtipnú a je (javí sa mi ako) ústretová a moderná. Ale aj tak nedokáže celkom bez úprimného začudovania sa prejsť cez niektoré moje „vrtochy“ –

Na 1. poradni som sa s ňou dohodla, že nebudeme ultrazvukovať vždy, ale len tie 3 meracie ultrazvuky a v najnevyhnutnejšej miere. A pritom ide len o celkom prirodzené moje osobné preferencie (bez ohrozenia zdravia seba a bábätka a dokonca s oporou v zákone).

Thinkstock

Dnes som bola vo svojej 2. tehotenskej poradni.

Na začiatok sme vybavili nejaké veci (tlak, moč, subjektívne pocity a ťažkosti, nejaké papierovačky atď.) a potom mi veľmi príjemná sestrička hovorí: “Nech sa páči, odložte si!”

Ja som tak tajne dúfala, že tí pokrokovejší gynekológovia už automaticky nepraktizujú vaginálne vyšetrenie v každej tehotenskej poradni

Inšpirovaná svojou nechuťou k vaginálnym vyšetreniam, predchádzajúcimi tehotenstvami a skúsenosťami nemálo žien, ktoré absolvujú tehotenské poradne bez vaginálnych vyšetrení, resp. sú vaginálne vyšetrované len v skutočne opodstatnených prípadoch, rozhodla som sa preventívne vaginálne vyšetrenia (zistenie stavu krčku maternice tzv. cervikálneho skóre) v tehotenstve neabsolvovať.

Pýtam sa: “Mám sa vyzliecť? Chcete ma vaginálne vyšetriť?“.

„No, áno!“ – cítim prekvapenie v hlase lekárky i sestričky.

Čo najslušnejšie a najpokojnejšie vravím: „Ďakujem, vaginálne vyšetrenie si neželám!“

Prekvapenie i mierne zmätenie (nie moje) by sa dalo krájať. Chvíľku trvalo, kým sme si s lekárkou vydiskutovali, prečo, či a ako môžem vyšetrenie krčka odmietnuť.

Skúšala na mňa aj argumenty pre vyšetrenie typu „povinné so zákona“, „tak to teda nemusíte do poradne chodiť“, „ale ja to musím“… Ale uzavreli sme to tým, že som jej ponúkla, že jej podpíšem papier o odmietnutí, nech je krytá, keby dačo.

Nakoniec mi veľmi slušne pripomenula, že môžem odmietnuť všetko, aj výter na streptococa ku koncu tehotenstva. Ten ale chcem absolvovať. A keby sa mi hocičo nepozdávalo a budem považovať za potrebné, aby odborník zhodnotil môj vaginálny nález, tak lekárku sama o vaginálne vyšetrenie požiadam.

Neodmietam vaginálne vyšetrenie v tehotenstve apriori, len som presvedčená, že rutinne v každej poradni nie je nutné a užitočné. Rozišli sme sa v dobrom. Podali sme si ruky, dohodli do budúcna.

Ale…

Ale keď som kráčala slnečným chladným jesenným dňom preč, v hlave sa mi preháňali rôzne myšlienky:

„Prečo mám nedobrý pocit, že zdravotníkov obťažujem svojimi legitímnymi požiadavkami?“,

„Prečo tak pretrvávajú zabehané praktiky, aj keď by im aplikovanie nových, v praxi overených poznatkov uľahčilo prácu a spríjemnilo život ich klientom?“,

„Koľko žien bude musieť „vymýšľať“, aby to bol dostatočný impulz na zmenu?“…

„A napíšem svoju skúsenosť, nech sa, možno, ženy zamyslia a inšpirujú!“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (107 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. dobrý deň,

     

    nedalo mi to nereagovať na niektoré diskusie, ktoré som si tu prečítala.

    je pravda, že každá žena je iná a každá nech si aj vyberie, čo je pre ňu dobré.

    Ja som zatiaľ mala jedno tehotenstvo a nemôžem dopustiť na Anglicko! nechápem, prečo tak útačia na krajiny o ktorých nič nevedia…tak ako vedia byť “zlé a strašidelné” pôrody na Slovensku, tak verím, že vedia byť aj všade inde.

    v Anglicku ma prvykrát gynek.vyšetrili pred pôrodom…sono? mala som ako bolo potrebné. a vedieť, akú polohu ma bábätko- tak na to nepotrebovali ultrazvuk…midwife mi to vedela povedať po jemných dotykoch môjmu bruška, ako bábo leží. a takisto bez prístrojov mi vedeli povedať asi aké veľké bábo bude a takisto koľko bude vážiť…takže si naozaj myslím, že to všetko nie je o prístrojoch…ako rodili naše mamy? tiež mali pôrodné Baby, ktoré vedeli byť veľmi šikovné

  2. Ono to asi zavisi najma od gynekologa a buducej mamicky. Mne vaginalne vysetrenia problem nerobia, mam skvelu pani doktorku. Po tom, co som v 36tt skoncila na pohotovosti s krvavym vytokom by som dokonca povedala, ze som za kazde VV vdacna, lebo aspon viem, na com sme a co mozeme cakat. Kazdopadne, respektovat prianie pacienta by mal kazdy lekar bez vyhrady a ked si niekto nieco nezela, nemal by byt prekvapeny.

     

    Bohuzial, dnes to funguje tak, ze lekari su tak pohruzeni do svojej rutiny, ze iny nazor casto nie su schopni/ochotni akceptovat. Zazila som to nedavno na poradni, ked ma sestricka informovala, kedy byvaju pohovory s anesteziologom a davala mi na podpis informovany suhlas s epiduralkou (spolu s dalsimi, ze si to mam doma v klude precitat a potom podpisat). Razne som to odmietla a skonstatovala som, ze pokial nie je nutna navsteva anesteziologa kvoli pripadnemu neocakavanemu cisarskemu rezu, nevidim dovod za nim chodit. Nasledovala niekolkominutova “debata” o tom, ako by som si to mala aspon “pre istotu” vybavit, rozhodnem sa pri porode. Pri dalsej poradni rovnaky scenar. Sestricka nedokazala pochopit, ze niekto xce v dnesnej dobe rodit bez epiduralky a ze si dal tu namahu pozistovat si o jej moznych negativnych a neziaducich ucinkoch dost na to, aby u neho zvitazil zdravy rozum a tento “vydobytok” moderneho porodnictva nevyuzil. Nakoniec to zaslo tak daleko, ze som sa postavila zo stolicky, vyhrnula tricko a ukazala jazvu cez polovicu chrbta – pred desiatimi rokmi som mala triestivu zlomeninu driekoveho stavca prave v oblasti, kde sa picha kateter. Odvtedy som “ta, co nemoze PEDU zo zdravotnych dovodov”. Je to chore – neviem ako doktorka, ale sestricka jednoducho nebola schopna akceptovat moje rozhodnutie, ze epi nexcem a radsej akceptovala to, ze by mi aj tak ziaden anesteziolog do zdeformovanej chrbtice kateter nezavadzal.

  3. Osobna skusenost a osobny nazor.

    Pocas prveho tehotenstva som bez reptania absolvovala vsetko “povinne” ako poslusna “pacientka”. Dnes by som ziadala ku vsetkemu vysvetlenie – na co je vysetrenie dobre a co s tym vie lekar urobit. Ved co urobil lekar, ked sa mu dieta na uzv v 30TT zdalo male? O tyzden kontrolny uzv a hele, zrazu bolo dieta akurat. Napokon bolo pri narodeni skutocne trochu mensie, ale v poriadku. No aj tak, co by s tym mohol lekar urobit?? To mi nepovedal, len zahovoril, ze ved urobime uzv znova a uvidime… Trochu paradoxne som rada, ze pri tom druhom uzv mu to “vyslo” v norme, lebo cely tyzden som z toho bola akurat na nervy…

    K tomu vaginalnemu vysetreniu – u mojho gynekologa neboli zakazdym, ked k tomu prislo, brala som to ako nutnost, radsej som neriesila, ako sa pri tom citim. No ked som isla na kontrolu do porodnice, uz sa to nedalo len tak vytesnit. Lekar aj sestra boli arogantni, lekar si hned skraja nasadil gumovu rukavicu, sestra mu na nu naliala akusi dezinfekciu, ktora stipala, vysetrenie bolo velmi velmi neprijemne, citila som sa ako krava na bitunku, po vysetreni som dokonca slabo krvacala, este nejaky cas doma mi bolo z toho zle…

    No suhlasim s tym, ze je to kazdeho osobna volba, kto vysetrenia potrebuje, ma tu moznost, kto si ich nezela, nech ho nikto neodsudzuje.

    Lekar by mal byt partner, nie nadriadeny poloboh.

    A napokon, matka je vzdy ta, ktora znasa zodpovednost a nasledky po cely zivot, nech sa stane cokolvek, pretoze je to JEJ telo a JEJ dieta.

  4. Váš komentár Mr. Green

     

    Stále ale nechápem v čom je to vaginálne vyšetrenie je také hrozné?

     

    Keď pôjdete najbližšie k ušnému tak ho poprosíte aby sa vám nepozeral do ucha?

     

    Gynekológia je hlavne o vaginálnych vyšetreniach a je predsa lepšie mať istotu že ste v poriadku vy a aj dieťa.

    Ľahko sa tu píše mamičkám ktoré nemali žiadne komplikácie ale asi by ste si tieto alternatívne prúdy rozmysleli keby vám hrozil spontánny potrat.

     

    K odbornému článku len toľko- je veľa aj protichodných odborných článkov aj rovnakých, viete koľko ich na svete pribudne denne? A vedecké články nepredstavujú ešte záruku, že prezentujú definitívne a praxou overené fakty.

     

    Ja som rada, že ma na poradni aj vaginálne vyšetria, veď na čo by som tam potom išla? Indikačné papierky, váhu aj tlakomer mám doma!

  5. Váš komentár Mr. Green

     

    Stále ale nechápem v čom je to vaginálne vyšetrenie je také hrozné?

     

    Keď pôjdete najbližšie k ušnému tak ho poprosíte aby sa vám nepozeral do ucha?

     

    Gynekológia je hlavne o vaginálnych vyšetreniach a je predsa lepšie mať istotu že ste v poriadku vy a aj dieťa.

    Ľahko sa tu píše mamičkám ktoré nemali žiadne komplikácie ale asi by ste si tieto alternatívne prúdy rozmysleli keby vám hrozil spontánny potrat.

     

    K odbornému článku len toľko- je veľa aj protichodných odborných článkov aj rovnakých, viete koľko ich na svete pribudne denne? A vedecké články nepredstavujú ešte záruku, že prezentujú definitívne a praxou overené fakty.

     

    Ja som rada, že ma na poradni aj vaginálne vyšetria, veď na čo by som tam potom išla? Indikačné papierky, váhu aj tlakomer mám doma!

  6. Som už tretí krát tehotná a ak je pôrod to čoho sa tehotné najviac boja, tak u mňa je to inak, ja sa bojím tehotenstva. Od rodiť to pôjdem, len keby to niekto za mňa vynosil. 2 dni sa potrápiť je nič v porovnaní s 8 mesiacmi. Mávam kruté tehotenstvá no aj tak som chcela mať detičky. Nemyslím si, že odmietanie VV vyšetrenia je tá šťastnejšia voľba. Však to nieje až také nepríjemné a mňa to vôbec nebolí. Mne robí moja doktorka takéto vyšetrenie zakaždým a a v tomto tretom tehotenstve si pýtam robiť aj zakaždým aj ultrazvuk. Urobím čokoľvek, len aby som si bola istá,že všetko je v poriadku. Nerada by som potratila. ked sa už toľko natrápim. Práve tákým čo sa zdá, že všetko je ok sa stáva, že prídu o bábo, pretože v skutočnosti je ich stav iný. Teraz som už v 36 týž. a Bábo mám otočené panvovým koncom, chcem vedieť zakaždým jeho polohu aby som v prípade neotočenia vedela neako dopomôcť, napr. nejakými cvikmi a tiež chcem vedieť, či nieje omotané popočníkom okolo krku. To sa mi stalo pri druhom tehotenstve. Takže radšej vyšetrenia navyše, ako by sa malo niečo stať a verte mi tieto vyšetrenia neublížia vám ani bábu tak ako vám ublíži ich neurobenie. (tosa netýka, nejakých iných komplikovyných vyšetrení.) Takže VV vyšetrenie zakaždým áno, takto som aspoň neprišla o prvé bábo, kedže som sa začala otvárať už v 20 t. Doktorka to zistila vaginálnym vyšetrením, keby som ho odmietla, nevedela by som o tom a o babo by som prišla, takto mám krásnu a zdravú dcérku a synčeka. Urobte preto všetko potrebné aby ste sa dočkali šťastlivého konca tehotenstva, to či vám to je príjemne, alebo nie, nie je podstatné, hlavne aby ste si boli isté, že je všetko ok a šťastne donosili a porodili zdravé detičky. Potom vám bude najlepšie na svete smile

  7. no tak čo sa týka VV nevidím na tom vôbec nič zlé, ponižujúce alebo škodlivé. Osobne sa na tieto vyšetrenia teším, lebo po 4 týždňoch aspon na chvilocku zahliadnem drobceka a dostanem potvrdenie že je všetko OK.

    Neupieram nikomu možnosť odmietnuť VV, ale všetky ktoré ste také odporkyne VV by ste sa možno k tomu inak stavali keby sa vam podarilo otehotnieť po veľa rokoch a XY pokusoch umeleho oplodnenia …. takže asi toľko k tomu.

  8. gynekologa mam v presove a som velmi rada, ze ma nestresuje vaginalnimi vysetreniami v tehotenstve…. nepovazujem to za najprijemnejsie… v prvom tehotenstve ma vaginalne vysetroval len raz v 35tt a teraz som 26tt a este ma vaginalne nevysetroval…. z tohto dovodu sa na vysetrenia u svojho gynekologa tesim. zwinker

    1. Ahoj, prosím napísala by si mi do mailu meno lekára ku ktorému si chodila a nerobí vaginálne vyšetrenia v Prešove? Veľmi takého lekára hľadám, tu v KE som zatiaľ nenašla. Veľká vďaka!
      mail na mňa- makodob@gmail.com

      1. Ahoj, mohla by som tiež poprosiť o meno lekára v Prešove, ktorý nerobí vag. vyšetrenia rutinne počas tehotenstva? Vopred ďakujem!

  9. prosim vas, vysvetlite mi niekto, preco vlastne to vaginalne vysetrenie odmietate. tolko citam o tom, ako si ho niektora nechce dat spravit, ale vlastne stale neviem, preco.

    je to nebezpecne? boli to? alebo vam vadi zasah do intimity? pytam sa uprimne, fakt tomu nerozumiem. smile

    a co ten pojem VV vlastne obnasa? vysetrenie vnutornym ultrazvukom, ci este nieco ine?

    ja som teraz v 18. tt, VV mi robil doktor dvakrat a nevidim na tom nic hrozne, beriem to ako normalku. vnutorny ultrazvuk mi robi vzdy aj pri preventivke a beriem to proste ako normalnu sucast vysetrenia u zenskeho lekara.

    je to teda v tehotenstvo nebezpecne, moze to znamenat riziko, ze tam do niecoho stuchne, ci o co ide?

  10. Cakam svoje tretie dietatko-nieco som si uz odrodila. Schamka, to ze je niekde v anglictine publikovany clanok, na ktory si nadabila je pekne. Len kazda sme ina a kazda preziva svoje tehotenstvo inak. Takze nemozes nejake studie vztahovat na vsetky zeny. Podla teba je lepsi pristup, aky opisuje stanili? Som rada, ze spadam pod gynekologa. a uprimne sa tesim, ze nebudem rodit v Kanade alebo niekde v Londone. Apropo, preto som pocula nazor susedy (rodila vo FR), ze uz nikdy viac a ostatne kamosky prisli z Anglicka rodit vraj RADSEJ na SK, lebo tam je nejako vsetko povrchne-preto lebo sa tam riadia takymi super clankami, schamka!!

    Uplne suhlasim s eee, ze mnohe zeny, ktore brazdia po internete maju po precitani par clankov pocit, ze ich vzdelanie a skusenosti su minporovnatelne so vzdelanim nasich lekarov. Nevravim, ze vsetci uzasny, ale urcite netreba rozsirovat nazor, ze je potrebne odmietat vysetrenia, lebo mam na to pravo a JA sa citim pri tom dehonestujuco. Pokial nejakej zene vyslovene robi zle VV, myslim ze ak by to spomenula lekarovi, urcite by vedel navrhnut alternativny postup, riesenie. Pri niektorych rodickach je vsak aj VV urcite opodstatnene!!

    Vsetko toto plati aj glukozovom teste a o amniocenteze. Ja som ju napriklad odmietla, ale testy na AFP-vedela som presne termin pocatia-som podstupila kvoli svojej istote a pocite, ze je vsetko O.K.

    Tak sa spamatajte VY BOJOVNICKY ZA LUDSKE PRAVA!!

  11. Myslím,že vaginálne vyšetrenia nie sú rutinnou záležitosťou každého gynekológa. Som v 36 týždni a počas tej doby som bola vaginálne vyšetrená len 2krát. Na potvrdenie tehotenstva a pri odbere vzorky na kultiváciu. Možno má teraz bude vyšetrovať pravidelne, ale to bude opodstatnené, ak chce zistiť diletáciu krčka.

    Takže som bola spokojná, že do mňa nezasahoval a nechal to na prirodzenom priebehu…

  12. suhlasim s autorkou clanku. a ako tak citam tuto diskusiu, je zrejme, ze nove pokrokove pristupy musia celit silnemu odporu tych zauzivanych starych a casto neefektivnych pristupov. Bohuzial je to tak a to nie len v otazke tehotenstva…

    ja som prvorodicka, este len v 4 mesiaci… moja gynekologicka si ma z prveho stretnutia zapamatala ako tu, ktora nechce vaginalny ultrazvuk. Vzdy ked nieco namietam, pozrie sa na mna takym tym pohladom, ze no, uz je to tu zase. Tato pani gynekologicka je vzdelana a velmi sikovna, ale je to presne ten typ, ktory berie tehotenstvo v prvom rade ako riziko, takze chce vsetko kontrolovat a merat a snimat, atd. Ja som zase zastankyna co najprirodzenejsieho pristupu a nezasahovania do pohodicky dietatka v brusku. Nie som vsak na seba ale velmi hrda v tom, ze som sa uz par krat nechala zastrasit a nakoniec som suhlasila (napriklad s ultrazvukmi zatial pri kazdej navsteve poradne). Uz na prvej navsteve poradne mi lekarka vypisala vymenny listok na geneticke testovanie v I. trimestri. Vedela som, ze to nemusim podstupit, ale zatajila som to a opytala som sa, ci je to rutinne vysetrenie, ktore sa robi vsetkym zenam. Povedala mi zavadzajuco, ze ano, ze ved kolonku na toto vysetrenie mam napisanu aj v tehotenskej knizke. Vedela som kolka bije. Nesla som tam. Nedala sa vsak odradit a na tretej poradni mi zas vypisala listok na morfologiu plodu – ultrazvuk kde sa o.i. meraju proporcie tela za ucelom vylucenia nejakych deformit a vad. Ani tam som nesla. Chystam sa taktiez odmietnut glukozovy test, pretoze sa mi zda, ze tato procedura kde sa pije sladka voda je pekne drasticka pre dietatko. Nech si vravi kto chce co chce, podla mna je to zbytocna procedura, tak ako X dalsich, ktore sa v tehotenstve (zdravom podotykam) robia.

    Chcela by som zeny povzbudit, hoci sama nie som idealnym prikladom, aby sa nedali odradit a zastrasit a nastojili si na tom, co povazuju pre seba a pre svoje dieta za dolezite!

  13. Človeku je ťažko povedať svoj názor. Ihneď ako ho vypovie, je zaradený do nejakej skupiny, pridružený k nejakému hnutiu, nebodaj organizácii (okrem takých, ktorý to prezentujú a chcú tak). Dáko to tá druhá strana pretransformuje a v ušiach už neznie ani tak slovo, názor, ale boj a presadzovanie. Všetko v živote má svoje výhody pre jedného a nevýhody pre druhého, veď každý sme rôzny (nie len telom ale aj dušou), nie sme klonovaný a rovnaký ako z tlačiarne. Ak však už má človek nejaký názor (je jedno skade, či od starej mamy alebo internetu, či “vesmíru”) je naozaj ukážkou prízemnosti ak je taký človek považovaný za niečo menej. Je však preukázaná nesmierna česť každému, ak v spoločnosti je možnosť vybrať si svoju cestu a podľa nej ísť, bez toho aby bol považovaný za niečo menej (len kvôli tomu, že má jednoducho iný názor) O čo väčší je človek ten, ktorý to berie aj na vedomie a akceptuje (aj keď sa to jemu osobne nemusí páčiť, pretože má svoje poznanie ktoré je iné) Verte, že v žiadnom štáte neni všetko perfektné a výhodné. Všade sa nájde niečo, čo by si človek predstavoval inak, pretože to momentálne potrebuje. Výhodu má ten, kto má možnosť vybrať si, rozhodnúť sa čo mu je najlepšie. Veď poznám samú seba, a keď mi niečo nerobí dobre (napríklad nejaké vyšetrenie) tak mám (mať) tú možnosť vyšetrenie neuskutočniť. (slovo neuskutočniť je jemnejšie, ako: odmietnuť, ktoré zvyčajne uráža) A takto je to myslím si, že v živote so všetkým, nie len s pôrodom či starostlivosťou pred pôrodom, po pôrode. Problém je skôr v tom, že človek tomu druhému nechce vyhovieť, pomôcť a porozumieť, chce si iba urobiť svoju robotu. Najmä ak ide o cudzích ľudí, lebo v rodine sa každý stará ochotne o svoje deti, či o svojich blízkych ale tak, ako to blízky majú radi a chcú. Takže ak niekto verí lekárom, nech prežíva svoje tehotenstvo tak. Kto verí svojmu telu a skúsenostiam či už praktickým alebo nie, nech prežíva tehotenstvo tak. Nedá sa dať vyznamenanie ani jednej ani druhej možnosti. Ale zase ani naopak by človek svojou voľbou nemal byť odsudzovaný a vo výsmechu. Veď z každého rozhodnutia je aj výsledok a to je to, čo človek prežíva na vlastnej koži a cíti to.

    Som iba v 16 tt, dnes sme boli počúvať srdiečko bábetka u midwife, to čo ma potešilo bolo, že keď mi midwife nahmatala maternicu príjemne sa usmiala, aj v očiach, a tiež aj vtedy, keď počula biť srdiečko dieťaťka. Nebol to len profesionálny úsmev, bolo v ňom trošku viac a to bolo veľmi milé. Som zatiaľ s priebehom tehotenstva v UK spokojná. To čo potrebujem je pokoj a oddych pri únave.

  14. Tak ja už som po pôrode, máme krásnu a zdravú dcérku. Big Grins

    Rodila som v nemocnici, manžel bol celý čas pri mne a personál bol ochotný. Pri pôrode asistoval môj gynekológ, komu som sa úplne zverila do rúk.

    Cítila som sa v bezpečí, mala som spontánny pôrod, nič na silu a predsa to bolo pod odborným dohľadom.

    Po pôrode sa postarali o bábätko a som im zato vďačná, že som si mohla trochu oddýchnuť.

     

    P.s.: pred pár dňami rodila manželova sesternica v Kanade. Bábätko prišlo o mesiac skôr. Našťastie sú v poriadku.

  15. martina, mas moje sympatie, paci sa mi, ako bojujes za svoje prava. Ja si doteraz vycitam,ze som sa nedokazala ozvat, ked som rodila na Sk. Neviem, ci to bolo vekom, alebo nevedomostou, ale spomienky na tehotenstvo a porod na Sk totalna trauma. |trvalo mi 10 rokov kym som sa odhodlala znova otehotniet (nie na SK). Uz by som sa niky “nezverila odbornikom”, ze oni najlepsie vedia co treba a netreba robit, je to bullshit, mam pocit, ze ako sa to naucili v skole pred 30 rokmi tak to praktizuju a vobec sa nezaujimaju o nove poznatky v odbore a to,ze zenu rodicku beru ako pacientku a este k tomu nesvojpravnu, za ktoru treba vsetko rozhodnut a najlepsie bez opytania, tak to je naozaj silne kafe, uz len ked si na vsetko spomeniem, je mi zle, no celozivotna trauma. Drzim vam vsetkym bojovnickam za svoje prava palce, len tym, ze sa zeny budu dozadovat zmien sa nieco v zdravotnictve moze zmenit

  16. Ja som si pri druhom tehotenstve dala svoje predstavy na papier a lekarka ich zalozila do mojej karty. Vnimala som to a vnimam to tak, ze ja nesiem zodpovednost za svoje rozhodnutia:

     

     

    Moja prenatálna poradňa

     

    Na základe dostupných informácií o tehotenstve som sa rozhodla podeliť sa s Vami o moju predstavu prenatálnej poradne.

     

    Vyšetrenia, ku ktorým nemám výhrady a súhlasím s ich vykonaním:

     

    1. pravidelné vyšetrovanie moču na zistenie cukru, bielkovín a hnisu,

    2. meranie krvného tlaku,

    3. váženie,

    4. monitorovanie oziev plodu od 20. týždňa tehotenstva stetoskopom alebo dopplerom,

    5. krvné testy na zistenie krvného obrazu,

    6. biochemický rozbor krvi,

    7. vyšetrenie na BWR, AntiHIV, HbsAg, TORCH,

    8. ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie,

    9. kultivačné vyšetrenie z pošvy,

    10. interné vyšetrenie + EKG,

    11. gravidometria,

    12. ultrazvukové vyšetrenia v 10., 20. a 30. týždni tehotenstva.

     

    Vyšetrenia, ku ktorým mám výhrady a podstúpim ich len v nevyhnutnom prípade:

     

    1. Vnútorné gynekologické vyšetrenie v každej poradni (stav krčku maternice sa dá zistiť aj ultrazvukovým vyšetrením, a ak to bude potrebné, za tieto vyšetrenia som si ochotná priplatiť). S vnútorným gynekologickým vyšetrením súhlasím len v prípade, že sa bude odoberať materiál na cytologické a kultivačné vyšetrenie.

    2. Krvný test na AFP (nie je spoľahlivý a ani pri pozitívnom skríningu by som nepodstúpila amniocentézu).

    3. Orálny glukózovo-tolerančný test (zvýšená hladina cukru sa dá zistiť pravidelnou

    kontrolou moču a z biochemického rozboru krvi).

     

    Za svoje rozhodnutia preberám plnú zodpovednosť. O potrebe a účele iných, ako tu uvedených vyšetrení, by som bola rada vopred informovaná.

     

    ______________________

    podpis

  17. Mirke:

    1. Lekarku by som nezalovala = o.i. som podpisala nieco ako negativny reverz, ze si nezelam vaginalne vysetrenia, takze ak by bol dovod nejakej vaznej ujmy babatka to, ze mi lekarka pravidelne neprehmatala krcok, je lekarka kryta. A okrem toho, ja za svoje rozhodnutia nesiem PLNU zodpovednost = za kazdych okolnosti, nielen ked sa mi to hodi!

    2. Uz som so slovenskym gynekologicko-porodnickym “folklorom” mala co to docinenia zwinker a intimitu si ochranim aj pri porode! Ochrana intimity a ludskej dostojnosti pacienta (a teda aj rodicky, aj ked ta nie je pacientom v pravom zmysle slova) je zabezpecena aj zakonom a nastastie uz vela zien si vie svoje prava obhajit (aj ked by to malo byt automaticky sucastou zdravotnej starostlivosti). Dam potom vediet! zwinker

  18. ani tu, v UK, sa vaginalne nevysetruje pocas tehotenstva, takze reci o tom, ako si to nejake mamicky vycitali z netu a teraz sa robia mudrejsie ako lekar, su naozaj trapne. Ked tak mozu fungovat vsetky ostatne vyspele krajiny, tak nerozumiem, preco prave Slovensko ma so vsetkym taky problem a vsetko apriori odmieta ako nieco “moderne” a neodborne. Tehotenstvo naozaj nie je choroba, pokial je vsetko v poriadku, co vo vacsine pripadov aj je, tak si to zena vie odrodit aj sama, to je priroda a nie, ako to tu uz bolo pisane, ze zeny sa radsej “zveruju” odbornikom Eek , preboha preco? ved nemate vaznu chorobu….v UK sa rodi len s tzv. midwife, lekar pri tom vobec nie je a neviem o tom, ze by tu hufne umierali deti a rodicky po porode. Nerozumiem tomuto odboju proti zenam, ktore hladaju a sa vzdelavaju a hlavne nasleduju svoj zensky instinkt. Rolleyes

  19. Ja čakám svoje druhé bábetko. Asi nebudem súhlasiť a pani Martinou. Podľa mňa každé vyšetrenie má svoje opodstatnenie. Asi nemala v predchádzajúcich tehotenstvách žiadne komplikácie, ale stavím sa, že keby sa nedaj bože s bábom niečo stalo, bola by schopná zažalovať lekárku, že jej neposkytla dostatočnú starostlivosť. A som zvedavá či bude rodiť na Slovensku, prepokladám že áno…takže na intimitu v slovenských pôrodniciach môže rovno zabudnúť.

  20. Po skusenostiach z mojho zatial jedineho tehotenstva som mala z vaginalneho vysetrenia len neprijemne pocity. Lekar bol pri mne s pozdravom a VV asi 1,5 minuty. Bola som zaskocena, ale vstrebala som to. Ked som to potom absolvovala aj inokedy uz som to vnimala lepsie, ale citila som sa ako keby som bola len vec. Zdalo sa mi ze stracam uctu voci sebe. A to sa zhorsilo este v case poradni v 9. mesiaci v nemocnici kde som mala rodit. Tam sme pomaly kazda zena videla kazdu bez akejkolvek moznosti sukromia.

     

    Som za to aby, zena mala pravo sa dohodnut s lekarom na vysetreniach, ktore su nutne a ktore je len dobre absolvovat. (a to nie len pocas tehotenstva.)

     

    Ja som odmietla AFP. Prekvapene boli len sestricky na porodnici.

     

    Dakujem za info, ze aj VV je mozne konzultovat a odmietnut. Snad to vyuzijem pri dalsom tehotenstve.

     

    Zeny, ked sa podvolime vsetkemu co je ZAUZIVANE, moze sa stat, ze zostaneme bez ucty voci sebe.

    1. Odmietnut je mozne takmer vsetko…
      Citujem zakon
      “Zakon 576/2004 z.z. o zdravotnej starostlivosti, § 6 Poučenie a informovaný súhlas:
      (1) Ošetrujúci zdravotnícky pracovník je povinný informovať o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov a rizikách odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti (ďalej len poskytnúť poučenie )
      (7) Každý, kto má právo dať informovaný súhlas, má aj právo informovaný súhlas kedykoľvek slobodne odvolať.
      (8) Informovaný súhlas sa nevyžaduje v prípade
      a) neodkladnej starostlivosti, ak nemožno včas získať informovaný súhlas, ale ho možno predpokladať,
      b) ochranného liečenia uloženého súdom podľa osobitného predpisu, 6)
      c) ústavnej starostlivosti, ak ide o osobu, ktorá
      1. šíri prenosnú chorobu, ktorá závažným spôsobom ohrozuje jej okolie, alebo
      2. v dôsledku duševnej choroby, alebo s príznakmi duševnej poruchy ohrozuje seba alebo svoje okolie, alebo ak hrozí vážne zhoršenie jej zdravotného stavu.”

  21. Váš komentár

    Ja mam za sebou 2 porody, jeden pred 18 rokmi a jeden pred 4. Samozrejme sa to neda porovnat, veci sa zmenili k lepsiemu. Ale myslim si, ze ak sa raz rozhodnem zverit do ruk odbornikovi, tak ten by mal najlepsie posudit, co moze urobit aj v ramci prevencie. Nezastavam sa lekarov, pretoze by som bola najradsej zdrava a bohata /ako vsetci/. Zoberme vsak do uvahy fakt, kolko trestnych oznameni a podnetov na Urad pre dohlad… sa dnes sype na hlavy lekarov. Necudujme sa, ze sa tymi vsetkymi moznymi sposobmi chrania, keby daco…

    1. Andrea, som rada, ze po 14 rokoch vidis/citis zlepsenie v porodnictve! Dakujem za komentar a dovolim si poznamky:
      – Navsteva tehotenskych poradni je povinna, pokial chce zena poberat davky MD, takze o rozhodovani zeny sa tu neda velmi polemizovat (nie ze by som nechcela byt v tehu pod odbornym dohladom, ale de facto som nemala na vyber).
      – Pokial som chora al. zranena, tak sa spolieham najma na odbornika, ktory riesi problemy – tehotenstvo a porod vsak nie su ani choroba a ani uraz .
      – Pacient/klient je mysliaca a citiaca individualita a ma plne pravo (aj s oporou v zakonoch) na vlastny nazor a jeho respektovanie zdravotnikmi, pokial nejde o stav akutneho ohrozenia zivota/zdravia (ale aj vtedy musia byt dodrzane prislusne prava pacienta…).

      1. Váš komentár
        Mila Martina, keby vsetky tehotne rozmyslali zodpovedne, tak ako ty, nemuselo sa pristupit k rieseniu poradni za cenu pridavkov /vies, ktore mensinove spoluobcianky mam na mysli/sice to neriesi uplne vsetko, ale lepsi napad nemam ani ja. Je pravda, ze tehotenstvo nie je choroba, ale moze k nej vyrazne prispiet a odbornikov vyhladavame nielen v chorobe, ale aj v akejkolvek prirodzenej situacii. Ja osobne s popieranim mojich pacientskych prav nemam skusenost, snad len, ze ked sa nepytas, nevies… Ale ja sa pytam a dozviem sa…. Ahoj

  22. je skvele, ak zena doveruje svojmu lekarovi.

    je skvele, ak lekar cita odborne publikacie a nedrzi sa slepo toho, co donho naliali na fakulte pred 20 rokmi. vtedy ta dovera moze byt este aj prospesna…

     

    WHO v decembri 2005(!!!) vydala odporucania pre prenatalnu starostlivost o zenu v tehotenstve, resp. dodatok k odporucaniam z roku 2003:

    Di Mario S et al. (2005). What is the effectiveness of antenatal care? (Supplement). Copenhagen, WHO

    Regional Office for Europe (Health Evidence Network report;

    http://www.euro.who.int/Document/E87997.pdf

    rutinne vaginalne vysetrenia su v tejto publikacii zaradene medzi neefektivne zasahy s citovanim tohto vyskumu:

    P. Buekens et al, Randomised controlled trial of routine cervical examinations in pregnancy, The Lancet, Volume 344, Issue 8926, Pages 841-844

    Abstract

    Preterm delivery is strongly associated with neonatal mortality and morbidity. In some European countries, cervical examinations are used routinely during pregnancy to identify women at risk of preterm delivery. We sought to evaluate the efficacy and secondary effects of these routine cervical examinations.

     

    We did a randomised controlled trial in seven European countries, comparing two policies—namely, an attempt to do a cervical examination at every prenatal visit (2803 women) and avoidance of cervical examination if possible (2799). The median number of cervical examinations was 6 in the experimental group and 1 in the controls. There were 6·7% preterm (<37 weeks) deliveries in the experimental group and 6·4% in the control group (risk ratio 1·05 [95% confidence interval 0·85-1·29]; non-significant). The low birthweight rate was 6·6% in the experimental group and 7 7% in the controls (non-significant). Premature rupture of membranes was not significantly more frequent in the experimental group (27·1% vs 26·5%).

     

    Our findings do not support the routine use of cervical examinations during pregnancy.

     

    V utorok budem na univerzite, odtial mam pristup k celemu clanku, nielen k abstraktu, takze ak ma niekto zaujem, nech mi da vediet.

  23. mam taky rozpacity pocit, ze ked zena “vymysla” oproti zabehanej porodnickej praxi, tak sa to “odporcami vymyslania” nejako znevazujuco(?)/zlahcujuco(?)/zosmiesnujuco(?) prisudi tomu, ze :zase nieco odkukala z internetu”… Confused

    verte mi, ze maloktora zena, ak vobec niektore, je taka trhla, aby sa v takom dolezitom a krehkom obdobi riadila nejakymi “modernymi prudmi z inernetu”. mozno ju precitana informacia primala k zamysleniu, ale individualne pocity za a proti byvaju autenticke (aj ked niekedy vyjadrene precitanymi slovami)

  24. moj gynekolog je z BA…vaginalne ma vysetril, len ked som za nim prisla, ze som tehotna…zhodnotil, ze maternica je zvacsena…a dalej nic. vaginalne ma zacala vysetrovat az ina lekarka, ku ktorej chodim na poradne do nemocnice, kde budem rodit..a robi to kazdu poradnu. no kedze som uz v poslednom mesiaci, tak si myslim, ze by som aj ja sama mala mat prehlad o tom, co sa deje s mojim krckom a aj ked mi to prijemne zrovna nie je, chcem vediet, co sa deje. som prvorodicka, preto radsej doverujem lekarom, nez navodom na internete smile

  25. Martina: Mne sa to nejak nechce uverit, ze by nasa lekarka takto reagovala – chodime k tej istej.

    Pri prvej navsteve v tehu (bolo to uz davnejsie ako tato Tvoja nova skusenost) sa ma sama spytala, ci ma moze aj vysetrit vaginalne a ci chcem aj preventivku a stery a pod.

    1. Hmmm, Tess, tak neviem. (a ako vies, ze mame tu istu?)
      Urcite je v clanku kus subjektivity, ale fakty i reakcie a argumenty som podala co najobjektivnejsie…
      Pri prvom vysetreni v tehu (10.-11.tyzden) som bez reptania a nejakych otazok lekarky podstupila vaginalne USG na potvrdenie tehu a zaroven 1. biometriu.

  26. Podla mna by bolo fajn, keby na zaciatku tehu lekarka informovala mamicku, ze toto a toto sa zvykne robit pocas poradni – ale keby jej zaroven aj povedala, ze nic z toho nie je povinne a ak si niektore vysetrenia nezela, staci povedat. Ak mamicka chce vsetko absolvovat, tak fajn, je to jej vec. Ak nechce mat kopec ultrazvukov, AFP, vaginalne vysetrenia, cokolvek – je to tiez jej vec a lekari by to mali respektovat (bez komentarov!) Osobne som nemala ziadne VV pocas tehotenstva a nechybali mi zwinker

    Drzim palce autorke clanku k prijemnemu a co najmenej stresovemu tehu, porodu a sestonedeliu Big Grins

  27. Ja som osobne z tych, ci ich vaginalne vysetrenie ani nevyrusuje, ani nenadchyna. Absolvovala som ich v kazdom tehotenstve, s mojou gyn o bolo OK, ked ma zacal vysetrovat doktor v nemocnici, to uz mi vadilo hodne viac…

    raz sa mu tak podarilo, boli sme s muzom na UZV a on sa rozhodol, ze pre istotu spravi este vaginalny, tak sup a zacal nasadzovat prezervativ a moj muz chudak odisiel za plentu.

    Hrozne je, ze aj ja som si za tie mesiace “zvykla” ze moje telo je mimo mna v tomto okamziku, ze mi to hned nedoslo.

     

    Ale co sa tyka nalezu, ja som presne vedela, kedy sa nalez zhorsil, vag. vysetrenie mi to uz len potvrdilo. Proste som vedela, ups, krcok sa otvara…

     

    Ale inak, nakonic od dost dramatickeho otvorenia na 2 cm v 27tt som nakoniec babo donosila, ba sa mi vyhrazali vyvolavanim.

    A setrenim to nebolo, mala som doma male ditko.

     

    Chcela som tym len povedat, podla mna mat tehotna hlavne klud. Ak ten klud jej pomozu pocitit vysetrenia, toz nech ich ma. Ak vie, ze by nesla na umele ukonceniee tehotenstva, tak naco si davat AFP, ked jej dodaju len par tyzdnov stresu? Priznam sa, ze ja by som teraz tiez odmietla AFP a amnio, hlavne po vsetkych tych informaciach o morfologickom ultrazvuku. Pokial dokaze bezpecne vylucit/potvrdit downa v 12 tt a 20tt, tak to budem vediet presne a nemusim sa stresovat pibliznymi vysledkami. Mam par kamaratok, ktorym tie tyzdne cakania zobrali vela radosti z tehotenstva, nakonic aj tak bolo vsetko v poriadku. Nepride mi to ako snaha byt za kazdu ceenu moderna, skor snaha usetrit seba i dieta stresu.

  28. V súvislosti s týmto článkom mi zase napadla myšlienka, že nie som “in”.. Počas tehotenstva (o chvíľu porodím) som čítala veľa názorov žien o pôrodnom pláne a tiež sa čudovali, že ja prečo nebudem mať.. Tak, ako nechcem epidurálku. Prečo mi nevadí, že moje dieťa po 2 hodinách zoberú na novorodenecké a kvôli čomu som absolvovala triple test a amniocentézu, keď MÁM PRÁVO na odmietnutie.. Na základe predchádzajúcich skúseností som usúdila, že teraz som sa zverila do rúk odborníkovi a všetko, na čo som zvedavá mi vysvetlí.. Nie som zabednená mamička, ktorá verí len doktorom, sama robím poradkyňu ohľadom možností prevencie a liečby rôznych zdravotných problémov prírodnými prípravkami..

    Keďže môj gynekológ nechcel veriť vlastným očiam, keď uvidel môj nález po 6ich mesiacoch ( mala som endometriózu, ktorá po kúre prírodnými prípravkami jednoducho zmizla) , tak som mu vysvetlila, že niektoré veci modernej medicíny sa dajú doplniť/nahradiť prírodnými prostriedkami.

    Takisto postupujem u detského lekára, antibiotiká len v nevyhnutnom prípade.

     

    No ale čo sa týka vyšetrení v tehotenstve – mám pocit, že niektoré mamičky na základe informácií získaných od kamarátok a z internetu aj bez konzultácie s odborníkom robia unáhlené závery a mne sa niekedy zdá, že sa tvária, akoby boli múdrejšie od svojho lekára.. Bez urážky, každý človek má právo na rozhodovanie, mne osobne sa nepáči to, že ak niekto sa rozhodne pre nejakú alternatívu, tak svoje rozhodnutie prezentuje ako najlepšie pre všetkých a za každú cenu ho chce presadiť. Mne nevadí, keď niekto odmieta to či ono, pokiaľ ja nie som odsudzovaná preto, že to nerobím.

    Podľa mňa môžeme byť rady, že je nám umožnená pravidelná kontrola u gynekológa počas tehotenstva, rodenie v nemocnici, kde v prípade komplikácií môžu hneď zakročiť a nemalo by sa tými možnosťami pohŕdať.. Ale kto chce, nech sa páči.. Je to vec každej ženy. Tak, ako autorka napísala svoj pohľad na vec, ja som spravila to isté.

     

    Rozhodnutie aj tak ostáva na (budúcich) mamičkách.

    Prajem vám veľa krásnych chvíľ s detičkami 🙂

    1. Máš 100% pravdu. Tiež keď som čítala aj tie diskusné príspevky, tak som mala pocit, že niektoré budúce maminky sú dosť sčítané a na základe množstva informácií získaných na internete dokážu oponovať lekárovi, ktorý študoval 6 rokov + potom ešte kopu štúdia a praxe.
      Áno, každý má právo rozhodovať o svojom tele a dieťatku, ktoré nosí pod srdcom, len mnohé si potom nenesú žiadnu zodpovednosť, ak sa niečo im alebo ich dieťatku stane. Jednoducho to hodia na lekárov alebo na tých na internete. Milé maminky mali by ste byť rady, že vás lekár/ka chce vyšetriť, veď dnes lekári nechcú robiť nič navyše. A k tomu čo sa píše na internete – sú tam skutočne poučné a aj “vedecky” dokázané fakty v článkoch, no verím tomu ak by ste tam pátrali dostatočne dlho, určite nájdete ku každému vedecky overenému faktu aj jeden protichodný – tiež vedecky overený. A vy? môžete si zahrať lotériu, len dosť hazardnú.

      1. to je taky demonizujuco magicky prispevok. nic konkretne nepovie, ale v podstate naznaci.. co vy viete, bojte sa, aj tak nemate zodpovednost za nic…
        hmmm otazka, ci tu zodpovednost dana mamina naozaj nema alebo ma. Podla mna skor ma. Fascinuje ma magizacia povolania lekara, napr. tu v gynekologii… je vela inych odborou, kde je jasne, ze bez compliance (a prevzatia zodpovednosti za svoj zdravotny stav) pacienta nie je mozna liecba
        podla mna aj tehotna zena ma pravo rozhodovat o sebe na zaklade informacii a informovaneho suhlasu, ktory jej ma ybt v plnej miere posyktnuty a prevziat (negativnym reverzom vzdy prebera, o com sa tu bavime????) zodpovednost za svoje rozhodnutie
        pokial s tym lekar nesuhlasi, vzdy moze navrhnut ustavnu nedobrovolnu liecbu, kde rozhoduje sud (pokial osoba nie je schopna zhodnotit dosah svojho spravania)

        1. Vieš možno máš pravdu, ale ja radšej vyleziem na kopec, ktorý je síce ďalej ale z ktorého sa ľudia vracajú v poriadku, ako na ten blízko môjho domu, z ktoreho som nevidela nikoho sa vracať, ale písalo sa o ňom dakde na internete, aký je super bezpečný. A čo sa zodpovednosti týka, súhlasím, že ju daná maminka aj tak nemá, súhlasím nemá, lebo sa odovzdala do rúk odborníkom. Ja som zástancom názoru : odborné veci nechajme na odborníkov.
          A píšeš tu síce dosť nadnesene a s ľahkosťou o reverze, či o súdnom rozhodnutí, no to je podľa mňa na dlhé lakte alebo pri najmenšom spôsobuje sebe a dieťatku zbytočne veľa nepríjemných a stresových situácií . Tu sa píše o príchode dieťatka na svet, nie o obhajobe diplomovej práce, či dokazovaní si toho, na čej strane je pravda. Ale aj tak pekný deň prajem.

          1. ja neviem… mozno neviete anglicky, ale s pomocou translate.google.com vam bude viac-menej jasne, co som vyssie citovala.
            to nie je len tak niekde nieco napisane na internete! to je normalny vedecky clanok publikovany v odbornom casopise, a kedze zijeme v 21.storoci, tak sa jeho zdigitalizovana podoba da najst aj v online databazach odbornych clankov ano cez internet. ulahcuje ro komunikaciu ludi, co pracuju vo vyskume…
            tak teraz naozaj ale naozaj nechapem, preco nedokazete otvorit oci a reagovat na nieco, co bolo dokazane – nutnost vykonavania rutinnych vaginalnych vysetreni pocas tehotenstva nie nebola vyskumom vobec potvrdena!
            Nerozumiem preco slepo verite ludom, ktori vam tvrdia opak a nemaju pre to ziadne argumenty. Preco sa nad tym aspon trochu nezamyslite, ze na tom nieco moze byt. Preco vam vyhovuje ta pasivita, ze to, co sa bude diat s vasim telom, o tom rozhodne niekto za vas, len preto, lebo ma nejaky titul pred menom. Budete brat a jeho osobny nazor na pocasie ako nejaky odborny vyrok???
            Mimochodom, aky je gynekolog-muz odbornik na tehotenstvo? Tehotenstvo je prirodzeny stav, ktory si sice vyzaduje specialnu starostlivost, ale prestanme to, na co sme boli stvorene, demonizovat, prosim!

  29. tak ja som happy, ze tu v Kanade sa pocas tehotenstva vaginalne nevysetruje, dokonca som musela doktorku prosit, aby sa na mna predsa len pozrela, lebo mi dost tvrdlo brucho a som sa bala, ze sa otvaram (skusenosti z prveho porodu) a ta len oci pucila, taku pacientku tiez asi este nemala Cool , ale nechala sa ukecat zwinker

Pridaj komentár