Rh faktor, krvný obraz, prenatálna dg. Tajné kódy tehotenskej knižky 07

Ľuba Lapšanská 2

A máme tu záverečný príspevok k tehotenskej knižke. Teda – až dovtedy, kým nevymyslia ďalšie vyšetrenia, ktoré tam bude potrebné zapísať. 🙂

Rh faktor

KS + Rh ženy a KS + Rh muža

– dve položky, ktoré sú pravdepodobne všetkým jasné – krvná skupina a Rh faktor budúcich rodičov.  Táto informácia je dôležitá hlavne z toho dôvodu, že inkompatibilita Rh faktorov môže spôsobiť problémy. Po slovensky jednoducho povedané – ide o „neznášanlivosť“ krvnej skupiny mamy a dieťatka. Viac informácii o Rh faktor inkompatibilite.

i- shutterstock

 

Protilátky (dňa, výsledok) v 1. trimestri, v 28. týždni, v 34. týždni 

– ďalšia kolónka súvisí práve s touto témou. Ak ste Rh negatívna, tak vám obvykle trikrát počas tehotenstva odoberú krv a odmerajú hladinu protilátok v krvi. Ak je to ale vaše prvé tehotenstvo, tak nie, lebo vtedy sa protilátky „proti bábätku“ ešte netvoria. A ak máte krvnú skupina Rh pozitívnu, tak sa vás táto kolónka taktiež netýka.

Krvný obraz

Ďalej pokračuje tabuľka, kde sa zapisujú hodnoty namerané v krvi. Ako vidíte, sú tam – v prvom riadku aj týždne tehotenstva, kedy sa odber a vyšetrenia robia: Gravidita – 12., 24., 32., 36. týždeň  a samozrejme presný dátum, kedy ich urobili vám.

No a čo sa meria?

  • Leu – leukocyty – množstvo  biely krviniek 
  • Ery – erytrocyty  – množstvo  červených  krviniek 
  • Hb – hemoglobín –  koncentrácia krvného farbiva
  • Tromb – trombocyty – množstvo krvných doštičiek. Ich funkciou je zastavovanie krvácania.
  • Htk – hematokrit –  pomer červených krviniek a plazmy. Tu by som sa trošku pristavila a čosi málo vysvetlila. Krv človeka sa skladá z krvnej plazmy a krvných buniek. Tie sú rozptýlené práve v plazme. Z tohto pomeru sa dá zistiť množstvo vecí. Pre tehuľky napríklad to, že ak ho máte nízky, tak sa to môže prejaviť anémiou. Ak vysoký, tak hrozí eklampsia a podobne.

Ochorenia a protilátky po prekonaných chorobách

  • RRR + TPPA-T – nuž a možno ani neviete, že v tejto kolónke vám zapíšu či máte alebo nemáte syfilis. Vyšetrenie sa robí dvakrát počas tehotenstva a miesto tejto dlhánskej skratky tam možno budete mať napísaní iba „lues“.  Tieto dve skratky – sú vlastne dva rôzne testy (jeden netreponemový a jeden treponemový – pre naše účely to nebudeme ďalej rozoberať).  Mimochodom, ak napíšu neg. – ako negatívna, tak je to OK. 
  • HBsAg –  z krvi sa zisťuje prítomnosť či neprítomnosť žltačky typu B. 
  • Anti HIV, 1,2 –  dva vyšetrenia počas tehotenstva na  HIV…
  • Anti HCV – tento krát vyšetrenie na žltačku typu C, resp. zisťuje sa hladina protilátok…
  • Rubeola-IgG, IgM – vyšetrenie protilátok proti vírusu rubeoly. Ak ste ružienku  prekonali v detstve, tak máte po probléme. Počas tehotenstva (hlavne v 1. trimestri)  môže totiž napáchať nepríjemné a nezvratné  poškodenia dieťatka.
  • Toxoplazmóza –  (niekde iba skratka TOXO) –  zisťuje sa množstvo protilátok proti tejto chorobe. Ak o nej chcete vedieť viac, tak čítajte – toxoplazóza a gravidita.
  • MOP-ph pošvy – mikrobiologický rozbor zvnútra pošvy. Kultivačné vyšetrenie steru mikroskopom. Kyslé prostredie pošvy bráni usadiť sa v nej baktériám. Ale ak sa pH, resp. toto prostredie naruší, môže to spôsobiť rôzne problémy. A k tejto téme hneď pridám úplne posledný riadok z tejto strany:
  • Streptoccocus agalactiae v 36. týždni (pozitívny / negatívny)  – ide o vyšetrenie na jeden konkrétny typ streptokoka typu B. Dospelé ženy ani nemusia tušiť, že ho majú, novorodencom však môže spôsobiť problémy. Ak máte zaškrtnuté v tejto kolónke pozitívny – tak vám pravdepodobne počas pôrodu alebo tesne pred ním nasadia antibiotiká. No, a bábätku obvykle preventívne tiež. Aby ste sa tomuto problému vyhli – skúste sa vyhnúť v prvom rade prekysleniu celého organizmu. Preventívne pomáha aj jedna!!!  kvapôčka tea tree oleja na nohavičkách denne. 

Posledná tabuľka je o prenatálnej diagnostike:

Prenatálna dg. v I. trimestri (od 10+1 do 13+6 týždňa gravidity)  

Prenatálna dg. v II. trimestri (od 14+0 do 15+6 týždňa gravidity)

Výsledok prenatálneho skríningu

– nuž a tu vám napíšu verdikt. Kombináciou krvných a UZV vyšetrení sa naši lekári snažia zistiť čo najviac. Držím vám palce, aby tam bolo napísané „zdravé bábätko“. 🙂

Možno by ste teraz očakávali, že vám tu napíšem aj jednotlivé hodnoty, aby ste si ich mohli porovnať so svojou tehotenskou knižkou… a veru nenapíšem.

Niežeby sa to nedalo nájsť na internete, či opýtať sa nášho lekára. Ale myslím, že sa častokrát venujeme až príliš aj maličkým odchýlkam a občas to riešime úplne zbytočne.

Sadá na nás strach…

Možno by sme tehu knižky ani nemali mať :),  a potom by sme si užívali krásne bez stresové obdobie. Ja viem, viem že niektoré sa upokoja, ak majú všade napísané „negat.“ Ale prosím vás, myslite na  svoje tehotenstvá i svoje detičky pozitívne. S akýmikoľvek výsledkami. 🙂

Všetky články zo 7 dielneho seriálu – Tajné kódy tehotenskej knižky: 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. nam vyslo vyssie riziko na Downov syndrom, ale nepojdeme na amniocentezu, lebo ako pise mamicka hore, zbytocne stresy a behanie po vysetreniach, ktore su rizikove pre dietatko. Cakame, ze sa narodi krasne zdrave babatko a uz sa nanho tesime. Pan Boh ho stvori a On ho pozna uz od zaciatku. Jemu doverujeme, ze je take, ako chce On. Razz

  2. Moje AFP v 16. tyzdni bolo 136, tehotenstvo v 34 rokoch, viete si predstavit tie tortury, ktore som absolvovala … o tyzden tripletest s vysledkom pozit., kazdy tyzden cesta 60 km na sono cca 3x, nakoniec v 21 tyz. amniocenteza s vysledkom negat. Tie nervy pocas cakania na kazdy vysledok … nerozumiem, naco su tie tabulky, ked to aj tak nesedi.

Pridaj komentár