Prenatálna diskriminácia

MUDr. Jana Trizuljaková 1

Pojem diskriminácie poznáme z mnohých strán. Všeobecne si predstavíme diskrimináciu žien voči mužom, známa je diskriminácia žien s malými deťmi pri prijímaní do zamestnania, stretávame sa s ňou v súvislosti s rôzne hendikepovanými ľuďmi.

Mnohí z nich majú možnosť brániť sa, ozvať sa, chrániť a hájiť svoje záujmy. Jestvuje však skupina bezbranných tvorčekov, ktoré sa samotné brániť nedokážu, nevedia a vzhľadom na svoju situáciu ani nemôžu.

Často sú zrádzané tými najbližšími a spoločnosť na ne čoraz častejšie hľadí iba cez prizmu vynakložených ekonomických prostriedkov.

Diagnostika avizuje problém, rodič rozhodne

Mnoho rodičov rozhoduje o kvalite života svojich detí a opodstatnenosti vôbec sa narodiť. Prenatálna diagnostika vyslovila u nich riziko možnosti výskytu vrodených vývojových chýb, genetického poškodenia alebo avizovala prítomnosť nejakej inej závažnej či menej závažnej choroby. Diskriminácia nenarodených detí sa etablovala v praxi a verejnosť ju vôbec nevníma ako problém.

pixabay

 

Využitie či zneužitie moderných diagnostických metód?

Prenatálna diagnostika využíva celú paletu metód. Napr. vyšetrením krvného séra odhaľujeme genetické odchýlky. Hodnoty alfafetoproteínov, choriongonadotropínu (HCG) a voľného estriolu stanovujú tzv. “individuálne genetické riziko”.

Zvýšenie rizika poukazuje na pravdepodobnosť chromozomálnych aberácií plodu napr. m. Down, alebo poruchy centrálneho nervového systému ako je napr. anencefalia, rázštep chrbtice. 
Pozitívny nález však nemusí ešte znamenať prítomnosť choroby!
Vždy ide o pravdepodobnosť výskytu. Riziko postihnutia sa udáva 1 : 250 (t. j. jedno ochorenie na 250 zdravých detí) .

Genetické poradenstvo

V prenatálnej diagnostike hrá kľúčovú úlohu genetické poradenstvo. Je zamerané na starostlivosť o postihnutého jedinca i na rodičov, ktorí by sa mali následne, už plne informovaní, postaviť zodpovedne k ďalšej reprodukcii. PND umožňuje skorú diagnostiku vrodených vývojových odchýliek, informuje o stave vznikajúceho života.

Preimplantačná diagnostika

Zavedením preimplantačnej diagnostiky (PID) do praxe, človek akoby prekročil rubikon. Vstúpil do zakázanej trinástej komnaty.
PID súvisí s technickým pokrokom a zavádzaním najmodernejších techník a technológií do klinickej praxe. PID sa spája s metódami asistovanej reprodukcie. Predstavuje techniku zisťovania genetických chýb u embryí, ktoré vznikli pri oplodnení in vitro t.j. oplodnením v skúmavke. Pri PID dochádza k selekcii embryí na základe ich genetickej výbavy.

  • Pri PND (prenatálnej diagnostike) sa právo na život plodu zvažuje proti právu matky na sebaurčenie.
  • Pri PID (preimplntačnej diagnostike) sa právo na život jedného embrya stavia proti právu na život iného embrya.
    Každý človek však má právo „byť“ na základe genetickej náhodnosti, a nie na základe rozhodnutia rodičov alebo lekárov o vhodnej genetickej charakteristike.

Právo na zdravé dieťa?

Metóda preimplentačnej diagnostiky zásadne mení kultúru vzťahov. Rodičia neprijímajú dieťa ako dar .

  • Dieťa nie je prijímané rodičmi „bezpodmienečne“ také, aké je, ale iba také, aké spĺňa ich predstavy.
  • Dieťa je počaté mimo manželské objatie.
  • Do intímneho vzťahu manželov (partnerov )vstupuje cudzí prvok (inštitúcia).


Dnes existuje obrovský spoločenský tlak podporujúci selekciu embryí s možnou genetickou chybou. Nebezpečenstvo, že sa kritériá výberu rozvoľnia, sa stalo už skutočnosťou.

Rozvoj techník prenatálnej a preimplantačnej diagnostiky prispel k nárastu eugenických potratov. Ten viedol žiaľ k tomu, že sa vo všeobecnosti znížila citlivosť voči akceptácii narodenia postihnutého plodu. Prevládol názor, že život postihnutého dieťaťa bude len príťažou, záťažou pre rodinu aj spoločnosť, a preto treba takémuto narodeniu predísť. Tlak médií a spoločnosti na konanie práve týmto spôsobom je taký silný, že matka na prahu rozhodovania mu podvedome často podľahne. 

V súčasnosti právo na život pre každé nenarodené dieťa nie je samozrejmosťou. Je to aj napriek tomu, že ho zaručuje ústava v niektorých krajinách. Verejnosť a médiá obhajujú „právo dieťaťa narodiť sa zdravé“ ako i jeho „právo na šťastie“. To podľa nich ako choré a postihnuté mať nebude. 

  • Nenastala dnes už situácia, keď sa považuje neukončenie tehotenstva v prípade rizika poškodenia plodu, za prekážku rozvoja vedy, lekárskeho umenia a zdravého rozumu? 
  • A v prípade ukončenia tehotenstva nedošlo v konečnom dôsledku naraz k zničeniu niekoľkých ľudských osudov naraz (dieťa, matka, otec…)?

Kde začína a končí prenatálna diskriminácia?

Akákoľvek diskriminácia, aj prenatálna, sa začína v konkrétnom ľudskom srdci.

Žena – matka bola v celej histórii ľudstva príkladom obety a lásky. Matka, ak chce byť matkou od začiatku až do konca, musí byť pripravená aj na najťažšie skúšky, svoje dieťa musí prijímať bez výhrad.

Prijať dieťa s hendikepom, nediskriminovať ho voči zdravému nenarodenému dieťaťu, je najväčším morálnym dobrom a prejavom vrcholu ľudskej lásky a sebaobetovania.

Je prejavom dobra, ktoré cez konkrétne prijatie pozitívne ovplyvňuje ďalej celú spoločnosť a prináša kultúru života. Naopak, opačné rozhodnutia povedú k jej morálnej deštrukcii.


Autorka prednáša Bioetiku na Fakulte Zdravotníctva a sociálnej práce

Pozn: článok bol redakčne krátený a upravený

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. dobra tema! jedna poznamka: ak sa mi aj narodi zdrave dieta, kde mam istotu, ze zdrave ostane? staci stotina a moze byt vsetko inak a moze mat omnoho tazsie poskodenia ako napr. dietatko s Downovym syndromom a ak to dotiahnem dalej a pomenujem velmi priamo, mam ho potom poslat na smrt alebo moje zdrave dieta raz mna ked uz prestanem byt zdrava a vykonna?

     

    osobne si myslim, ze ak dnesna technika umoznuje poskodenie dietatka zistit este pocas tehotenstva, tak ma tato informacia sluzit ako sanca pripravit sa na prichod specialneho cloviecika, nie ako dovod obrat jeho i seba o skryte bohatstvo, viem lahko sa hovori kym clovek nie je v jednej kozi s postihnutym dietatkom, ale ja naozaj neviem, ci zajtra moje deti nebudu na tom horsie ako tento cloviecik

Pridaj komentár