Všetko čo chcete vedieť o amniocentéze

Stanislava Mikolášová 23

Odporučil vám lekár amniocentézu a vy ste sa od prekvapenia zabudli opýtať, čo to vlastne znamená? Samotný zložitý názov vám uviazol v pamäti a začína vo vás rozosievať obavy? Tak potom sú nasledujúce riadky určené práve vám.

Dozviete sa, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie. A keď už budete vedieť, čo vás čaká, možno vám pomôžu urobiť si vo veci „jasno“ aj autentické príbehy mamičiek, ktoré už majú amniocentézu za sebou.

Čo je to amniocentéza?

Amniocentéza je vyšetrenie, pri ktorom vám odoberú malé množstvo plodovej vody – za asistencie ultrazvuku skúsený odborník prenikne tenkou dlhou ihlou do maternice, kde sa nachádza plod obklopený plodovou vodou.

Kedy je možné vykonať amniocentézu?

Amniocentézu je možné realizovať počas celého tehotenstva, ale jej účel sa mení v jednotlivých etapách tehotenstva. Poznáme:

  • Včasnú amniocentézu – najčastejšie sa výkon odberu uskutočňuje medzi 11. – 14. týždňom tehotenstva. Odporúča sa hlavne pri tehotenstvách, kde existuje riziko vrodených porúch metabolizmu.
  • Klasickú amniocentézu – je možné vykonať medzi 15. – 19. týždňom tehotenstva, najčastejšie sa robí v 15. – 16. týždni tehotenstva a zameriava sa na rôzne genetické a vývojové poruchy.
  • Amniocentézu v treťom trimestri – jej prevedenie je technicky zložitejšie vzhľadom k tomu, že plodovej vody v pomere s veľkosťou plodu je relatívne menej. Využíva sa hlavne na určenie zrelosti pľúc plodu, na určenie farby plodovej vody (pri podozrení na nedostatočné zásobovanie plodu kyslíkom) a na bakteriologickú analýzu (pri podozrení na infekciu).

Najčastejšie dôvody pre odber plodovej vody:

Vo všeobecnosti sa odporúča absolvovať amniocentézu tým ženám, u ktorých je potenciálne zvýšené riziko, že sa dieťatko narodí s nejakou poruchou. A to je vtedy, ak:

  • máte 35 rokov a viac a čakáte bábätko;
  • otec dieťatka je starší ako 45 rokov;
  • výsledok biochemického screeningu bol pozitívny (ak výsledok preukázal vysoké alebo nízke hodnoty alfafetoproteínov – AFP);
  • niekto z vašej blízkej rodiny sa narodil s genetickou poruchou alebo vrodenou chybou;
  • pred týmto tehotenstvom sa vám narodilo dieťatko postihnuté nejakou poruchou;
  • vyskytnú sa komplikácie v tehotenstve: pri Rh inkompatibilite (ak vy ste Rh negatívna a partner Rh pozitívny), alebo je veľká pravdepodobnosť, že porodíte predčasne).

Čo sa dá prostredníctvom výsledkov z amniocentézy zistiť:

  • genetické a chromozómové odchýlky (napr. Downov syndróm, ktorý spôsobuje mentálnu retardáciu, vrodené chyby srdca a typické odchýlky vo fyzickom vzhľade);
  • pohlavie plodu, kvôli prenosu na pohlavie viazaných chorôb (napr.: hemofília – vrodená znížená zrážacia schopnosť krvi);
  • dedičné metabolické poruchy (napr.: cystická fibróza);
  • vrodené anatomické odchýlky – odhalenie porúch uzavretia neurálnej rúry (napr. Spina bifida: spojená s vážnymi komplikáciami, ako sú nehybnosť nôh, vývojové chyby obličiek, mentálne retardácia…, Myelomeningokéla – prepadnutie miechového tkaniva, Anencefália – nevyvinutie mozgovej časti hlavy);
  • stav plodu pri Rh izoimunizácii (matka Rh neg. a otec Rh poz.);
  • zistenie stupňa zrelosti pľúc plodu;
  • zafarbenie a zloženie plodovej vody.

Priebeh vyšetrenia – odber plodovej vody

Amniocentéza sa zvyčajne vykonáva v špeciálnej vyšetrovacej miestnosti, kde je k dispozícii ultrazvukové zariadenie a sterilné pomôcky.

Ľahnete si na určené miesto (posteľ) a najskôr vám lekár pomocou ultrazvuku nájde vhodné miesto v bezpečnej vzdialenosti od placenty aj od dieťatka. Táto časť môže trvať okolo 20 minút.

Potom vám vydezinfikujú miesto vpichu príslušným roztokom. Ak budete chcieť, tak vám pred samotným odberom miesto vpichu znecitlivia lokálnym anestetikom. Následne za stáleho sledovania ultrazvukom lekár vsunie dlhú tenkú ihlu do bruška, kým sa nedostane do plodového vaku, a odsaje malé množstvo plodovej vody (asi 20 ml).

Počas tohto procesu budete musieť vydržať bez pohybu. Samotné odsatie trvá menej ako 30 sekúnd a nemusíte sa obávať, že to nejako ovplyvní množstvo plodovej vody. Organizmus si ju postupne doplní.

Počas odberu môžete pocítiť tlak, štípanie, pichanie alebo stiahnutie, v najlepšom prípade to prežijete bez výrazných pocitov.

Pozn.: Ak ste Rh negatívna, mali by ste dostať pred vyšetrením Rh-imunoglobulín (RHIG). Po vyšetrení lekár pre istotu skontroluje činnosť srdiečka dieťatka.

Po vyšetrení:

Zvyšok dňa si doprajte oddych a pokoj a vyhnite sa dvíhaniu ťažkých bremien nasledujúce tri dni. Ak by ste zaznamenali nejaké komplikácie, napríklad silné kŕče, vaginálne krvácanie, horúčku alebo odtok plodovej vody, ihneď vyhľadajte lekára.

Možné komplikácie:

  • slabé krvácanie
  • čiastočné odtekanie plodovej vody
  • kontrakcie maternice
  • potrat, predčasný pôrod (1 % riziko)
  • predčasné odlúčenie placenty
  • infekcia
  • poranenie plodu
  • embolizácia plodovou vodou
  • zafarbenie plodovej vody krvou

Pozn. Pri amniocentéze je 1 % riziko, že test sa nevydarí.

Výsledok:

Obdržíte ho o dva-tri týždne. Čakanie na výsledok je niekedy oveľa horší zážitok, než samotný odber plodovej vody. Pripravte sa na to, že v prípade pozitívneho výsledku vás čaká urobenie závažného rozhodnutia. Preto, kým dostanete výsledok, mali by ste si spolu s partnerom odpovedať sami pre seba na neľahké otázky.

Váš lekár by vám mal vysvetliť výsledok vyšetrenia a ak sa preukáže nejaký problém, poskytnúť informácie o možnostiach, o ukončení tehotenstva alebo o tom, ako sa najlepšie postarať o vaše dieťatko po narodení.

Odmietnuť?

Odber plodovej vody môžete odmietnuť, ak si ho neželáte absolvovať. Hlavne v prípade, ak ste rozhodnutá donosiť dieťatko v každej situácii. Niektoré ženy zdieľajú názor, že práve riziká spojené s týmto testom a bolestivý priebeh odberu zvyšujú riziko, že dieťatko bude postihnuté. Ide však len o domnienku, nie o vedecky podloženú informáciu.

V podstate jediným vážnym rizikom je možný potrat alebo predčasný pôrod – pri súčasnej kvalite ultrazvukových prístrojov a skúseností lekárov sa s ním už stretávame len zriedkakedy.

Prečítajte si Skúsenosti mamičiek s amniocentézou »»»

Zdroje: E.Čech a kol.: Porodnictví, www.mediinfo.sk, www.babycenter.com

Článok bol uverejnený v časopise Mama a ja

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (30 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Keď sa moje výsledky z krvi začali zhoršovať, padlo odporúčanie podstúpiť amniocentézu. Čím viac som o tom hľadala a čítala, tým viac som sa bála a odmietala toto riešenie, avšak stav sa natoľko zhoršil, že nakoniec nebolo iné východisko. Bábätko prestalo rásť, dosiahlo 3-týždňový prepad, na sone nebolo možné vyhodnotiť niektoré merania. Vyzeralo to zle. Išla som. Amniocentéza bohužiaľ potvrdila to, čo sa očakávalo. Záver triploida – nezlucitelne so životom. Tehotenstvo sa so zdravotných dôvodov ukončilo. Bola to veľká bolesť, ale prekonali sme to a dnes už máme doma nádherného chlapčeka, pri tomto tehotenstve amniocentéza nebola potrebná, ale ak by som v budúcnosti musela toto vyšetrenie podstúpiť znovu, išla by som. Nie je to bolestivé, pocit behajúcich mravčekov, robí to certifikovaný odborník, ktorý cely čas vidí na ultrazvuku kde je bábätko a kde je bezpečné ihlu pichnúť, odber trval krátko, po zákroku som nemala žiadne ťažkosti. Z mojej skúsenosti sa nie je čoho báť. Držím všetkým mamičkám palce.

  2. Keď bola manželka tehotná s dcérou, mala už 37. Lekári jej odporúčali amniocentézu (vyšetrenie plodovej vody) ako málo rizikové vyšetrenie. Bála sa toho a ja som tiež nechcel poznať prípadný výsledok. Tak som si vyhľadal dostupné údaje, prepočítal to – a s veľkým prekvapením som zistil, že riziko potratu spôsobeného vyšetrením je síce nízke, ale stále mnohonásobne vyššie (presné číslo si už nepamätám) ako riziko narodenia postihnutého dieťaťa, kvôli ktorému nám amniocentézu odporúčali. Samozrejme sme to odmietli.

  3. dobry den mam 37 rokov ked som mala 20rokov narodila sami cerka o ktoru som prisla ked mala7mesiacov pocas tehotenstva som mala zle vysledky krvi a nepostupila som amniocentezu co lutujem. po 4rokovh sa nam narodila druha cera o ktoru som prisla mala11mesiacov cele moje tehotenstvo bolo dobre a predca mala tu istu diagnozu ako prva cera ochabenie svalsta a mozgovu obrnu je to velka bolest prist o svoje deti teraz mame adoptovanu cerku ktora nam robi radost teraz uz ma 11rokov. chcela bi som mat aj svoje zo svojim muzom ak mi viete nejako pomoct alebo poradit vysetrenia budem velmi vdacna este chcem spitat po amniocenteze povedia aj pohlavie? mne povedali ked budem mat syna bude dedit ine geny ako dievcatka chcela bi som mat babetko po 11rokoch dufam vtom ze binam to vislo Cry

  4. Ja mam cerstvych 37 rokov a zdravu 5 rocnu dceru. Moja nova gynekologicka ma doslova tlaci a nuti na amnio, len kvoli veku. Ked som povedala, ze su aj mozne rizika a som proti, doslova zacala psychicky natlak, ze ublizujem babatku, este kym sa nenarodilo. Nerozumiem jej pristupu, zena ma pravo sa predsa rozhodnut. Ona ma z toho nejaky financny osoh alebo preco je taky pristup? Dietatu amnio moze jedine ublizit, ci uz to 1perc. riziko alebo aj pozitivny vysledok a nasledne zabitie. Co je na tom ublizujuce, ak ho chcem nechat v klude vyvijat sa, tak ako je, az do porodu, bez zbytocnych stresov a neistoty, najma ak zaruku na spravny vysledok neda nikto. A taktiez – na NT ultrazvuk ma poslala do sukromneho sanatoria Koch spolu za 47 eur, ked som sa ale objednala do nemocnice Antolska, kde toto robia tiez, ale zadarmo, tak zase isla vyletiet z koze, vraj tam nie su odbornici a zase riskujem zdravie dietata. Mate niekto skusenost s takym pristupom??

    1. Na Vašom mieste by som zmenila gynekológa. O vašom zdraví a o tom, aké vyšetrenia podstúpite, rozhodujete vy a nie ona.

  5. Ahojte ja tiež idem na amniocentézu. mám 35 rokov čakám tretie dieťatko. môj prvorodený syn sa narodil predčasne a je veľmi ťažko postihnutý, pripútaný na lôžko. pred druhým tehotenstvom sme si dali s manželom robiť gen. testy ktoré vyšli negatívne, vraj môžeme mať s manželom zdravé dieťatko. druhá dcéra sa narodila na čas ALE zistili že má poruchu krvi tak jej ju museli v košiciach meniť. robí nám velkú radosť a je našim svetielkom v našom živote. teraz čakáme tretie bábo a idem najprv na genetiku a potom na amniocentézu lebo si chcem byť istá že bude zdravé. Dúfam že niesom krutá keď poviem že druhé dieťatko postihnuté by som nezvládla ale je to tak. Maťko je náš anjelik ľúbime ho nadovšetko aj on nás.

  6. Ahojte.Bola som uz na tom vysetreni neni to az take hrozne ja uz len cakam na tie vysledky a z manzelom verime ze nasa Lianka bude zdravucka.Uz len verit.Drzim vsetkym pakce.

  7. Zdravim amnio som min. tyzden absolvovala osobne mi to pridu len vacsie nervy ako je skutocnost. Vpich ani samotne odoberanie som absolutne necitila keby sa dalo radsej odber z pupka ako odber krvy z ruky.

  8. Ahojte mamicky. Ja som v 20 ryzdni tehotenstva aj mne vysli zle vysledky z krvy.Bojim sa ale pojdem na to vysetrenie.Verim tomu ze to nase dievcatko bude zdrave.Drzim vsetkym mamickam palce nech sa ako kolvek rozhodnu.Váš komentár

  9. Zdravim vsetky buduce mamicky. Pozorne som si citala prispevky na tomto blogu nakolko som jedna z tych ktore sa pre amnio rozhodla na zaklade zlych krvnych testov – podozrenie na Dow. syndrom. Mam 36 r. a uz mam 6 zdraveho chlapceka. Dlho som to s manzelom zvazovala no pre pokoj duse a kludny priebeh tehotenstva som sa predsa len rozhodla pre tento zakrok. Neviem ako dopadne a velmi sa bojim pocula som kadejake „story“ ktore mi nijak neulahcili moje rozhodovanie no som toho nazoru ze robim dobre ak chcem „ubezpecenie“ ci v sebe nosim zdrave babetko. Viacere pisete ze cakanie 2-3 tyzdne je desive. No ani jedna nepisete ze ste poziadali pred zakrokom o dva testy jeden zrychleny do 48 hod. a druhy po kultivacii ten na ktory sa caka do 3 tyzdnov. Moj gynekolog ma ubezpecil ze uz ten prvy je vierohodny a druhy to ma len potvrdit. Z vacsej miery su rovnake. A co sa tyka potratu opat info od gynekologa 99% sa potratia len deti ktore su nejakym sposobom poskodene. Samozrejme nikto ani najvasci specialista vam nikdy neda 100% zaruku ze prave vy porodite zdrave babatko. Takze asi nam neostava nic ine ako podstupit rozne vysetrenie alebo len dufat ze prave nam sa to predsa len nemoze stat. Prajem vam aby aj napriek vsetkym peripetiam a neprijemnym vysetreniam sme vsetky co tuzime po babatku priviedli na svet zdrave deticky.

  10. Ja by som sa na túto vec pozrieť z druhej strany. Zo strany bábätka,ktoré tam v brušku rastie v mojom prípade 18 týždňov,hýbe sa,kopká,robí premety je veľmi maličké ale už jeho vystrájanie cítim a robí mi nesmiernu radosť. O dva dni mám ísť na amniocentézu z vekovej indikácie,mám 40 rokov.Neviem ale prestať myslieť na to,čo by bolo v prípade pozit. výsledku na nejaké genetické ochorenie,ako sa rozhodnúť?? to tu píšu viacerí a je mi jasné,že to nik z nás nemá ľahké.Znovu sa pýtam, aké to má to bábätko? Ak sa rodičia rozhodnú,že nie sú schopní vychovávať postihnuté dieťa a dajú súhlas na prerušenie tehotenstva, čo potom? Matke vyvolajú pôrod a porodí ešte živé dieťa,samozrejme neschopné existovať v tomto období bez maternice a matky,personál ho nechá tak,bude čakať kým umrie,alebo ešte živé vyhodí ako biologický odpad do spaľovne??? Lekárka na genetike mi povedala,že vôbec nemám nad takým rozmýšľať. Dá sa to?? Veď do jej ambulancie som prišla na genetické vyš resp.za účelom amniocentézy to znamená začiatok niečoho čiže podľa mňa „A“ a ked sa niečo začne,chcem vedieť aj „B“ to jest aký je ďalší postup alebo ukončenie v prípade zlého výsledku,ktorý samozrejme nechce žiadny z nás ale o tom to vyšetrenie je, „buď-alebo“. Všetci tu riešime vlastnú bolesť z ihiel.Tu musím podotknúť,že ja sa tiež bojím ihly,ale nie tak ako toho,čo by sa dialo s mojím drobčekom potom…

    Ísť či neísť na amniocentézu?? Už teraz viem,že nech by sme to mali akokoľvek ťažké,nedovolím prerušiť tehotenstvo len preto,aby sa mne „ľahšie“ žilo.Už by som nedokázala žiť.

  11. Na amniocentezu pozor.

    1 znama teraz kvoli tomu potratila. Veeela rokov sa pokusali o babatko, nakoniec po niekolkych umelych oplodneniach sa to podarilo a po amniocenteze potratila ZDRAVEHO chlapceka!!!!

     

    1% riziko nie je zanedbatelne….

     

    okrem toho, treba si vyziadat UZV, pri diagnostikovani Downa je celkom spolahlivy a az potom ist na amniocentezu, ak uz sa niekto pre nu rozhodne

  12. No ja som tehu teraz, este len v pociatocnom stadiu ale som rozhodnuta ze amniocentezu v ziadnom pripade nepodstupim. Bola na nej moja suseda a podla tych vysledkom im vyslo ze dieta moze mat razstep chrbtice a bude postihnute…atd. Viete si predstavit jej strasne rozhodovanie. Nechat si dieta aj ked moze byt chore, nenechat ho…No co by ste urobili? Rozhodla sa ze si ho necha,do konca tehotenstva stale plakala a rozmyslala ci urobila dobre. Boli to stresy a depky… a vysledok? Krasny ZDRAVY chlapcek, ktory robi radost nielen ich rodine ale celej ulici. Keby si ho dala zobrat tak co? Celozivotna vycitka a zdravy chlapcek by tu nebol. Tie testy nie su az take presne, vsetko je aj tak v rukach boha…

    1. Je to hlupost lebo keby sa jednalo o raztep tak to je vidiet na sone uz (ja neviem, v 18 tt) Takze to museli vidiet, ze dietatko je ok

  13. Váš komentá Tiež som to už absolvovala a o pár dni idem znovu. Výsledky som mala dobré len kôli veku som bola poslaná. Prvý odber som veľmi zvažovala a tento druhý som už išla sama sa objednať. Samozrejme sa bojím ale chcem mať istotu. Nebolo to také strašné ja som cítila len slabý tlak inač nič.

  14. Absolvovala som v 2.tehotenstve. Keď mi doktor oznámil krvné výsledky, zrútil sa mi svet.. manžel musel prísť pre mňa, lebo som od plaču nedokázala ísť sama domov. Vyrastala som v rodine, kde strýko od malička je na vozíku aj mentálne postihnutý a predstava, že privediem na svet také dieťa bolo pre mňa koniec.. Váhala om jedne deň a potom som sa rozhodla – ano rozhodla, manžel to nechal na mňa, len ma ubezpečil, že nech sa rozhodnem akokoľvek bude stáť pri mne a podporí ma. Bol pri mne aj pri samotnom odbere. Vtedy som si už povedala, že dieťatko tak či tak nechám, ale potreboavla som vedieť či bude zdravé, aby som sa psychicky mohla pripraviť.. Čakať 2 týždne na výsledky nebolo také dlhé ako by čakať 5 mesiacov či sa narodí zdravé.. Všetko dopadlo dobre, máme zdravú dcérku a nie je mi ľúto, že som vyšetrenie absolvovala.

  15. Tiež som dosť váhala, či ísť na odber plod. vody..Kvôli veku …Ale v posled. čase som na uliciach stretávala dosť veľa postihnutých detí na vozíkoch…A toto ma k tomu dotlačilo…Ďalšie takéto dieťa priviesť na svet, aby sa trápilo,to nie…Žijeme v modernej dobe,tak treba využiť súčasné poznatky dnešnej vedy ..Ked sa dá zistiť toľko o zdraví našich ešte nenarodených detí…

    Bola som.Nebolelo ma to…Ešte čakám výsledky..Ale verím,že všetko bude ok…

    smile

  16. Váš komentárAhojte som Lenka cakam tretie dieta mam 35 rokov a zajtra idem na odber plodovej vody . Mam z toho strach neznasam ihli.Idem tam kvoli veku a kvoli tomu ze som bola na rengene zubov na zaciatku tehotenstva. Drzte mi palce

  17. Ahoj všetci,ja som bola na amniocentéze,v Šaci u MUDr.Dosedla E. ale mňa to vôbec nebolelo trvalo to asi 5 minút a celý personál bol veľmi milí,jedna pani bola predo mnou a ju to bolelo.Zatiaľ výsledok ešte nemám ale keby som musela išla bi som ešte raz na vyšetrenie.Každý sa musí rozhodnúť či to chce alebo nie.Ja so mala šťastie a aj mi pán boh pomohol.Držím palce všetkým mamičkám ktoré to len čaká.smile

  18. oni na to hlavne nutia mamicky aby mali dost podkladov na statistiky, pre nich je to len zber informacii a potvrdzovanie si roznych teorii. My sme sa na to vykaslali.

    1. Musim reagovat 🙂 mne geneticka praveze povedala, aby som na to nesla a nech si uzivam tehotenstvo. ja mam viac predpokladov preco ma tam posielaju, ale moj gynekolog ma tam posiela, konecne rozhodnutie je na mne. Ale myslim si, ze nie vsade zeny tlacia na taketo vysetrenie

  19. Ani nechcem komentovať, chcem sa skôr spýtať, či nemáte skúsenosti s takýmto niečím. Robené testy na genetické poruchy mi vyšli negatívne. Keďže mám 36 rokov, zavolali ma do genetickej ambulancie- kvôli veku. Tam mi pani doktorka povedala, že si nepamata pripad, kedy by testy vysli dobre a omniocentéza „zlá“ , tak po porade s rodinou som sa na to nedala. Keď však počúvam vsetko o poruchách a prípadoch z okolia, neviem, či som urobila dobre. Nemáte s niečím takýmto skúsenosti?

    1. Ja sa len chcem poradiť s mamičkami, ktoré už majú za sebou amiocentézu, mňa to čaká už v stredu a sa veľmi bojím, od samotného zákroku ale aj od výsledkou, síce testy mi vyšli negatívne ale pre istotu treba urobiť amiocentezu a nie som si istá či si ju mám dať urobiť alebo nie…mám 20rokov a neviem sa rozhodnúť ….
      Ďakujem

Pridaj komentár