Tehotenská abeceda POT – PREK

Ľuba Lapšanská 0

Potreba satia – deti potrebujú sať.

Mnohé zdroje v dnešných dobách  hovoria, že dokonca takmer  do predškolského veku. To je téma na dlhšie. A na diskusiu. Mňa však pri tom napadla najmä veta, ktorú občas počúvam od čerstvých mamičiek. O tom, že dieťatko dostalo fľašu, lebo  chcelo.

A ja stále premýšľam nad tým, ako to tie bábätká vedia, že také čosi ako fľaša existuje… 

Potreba spánku

toto je drahí moji naozaj tak dôležitá vec, že by o tom mohol nie jeden článok pojednávať. V prvom rade – ženy – počas tehotenstva potrebujú veľa spať, aby telo vládalo. Po pôrode – ani nehovorím. Neviete si hádam ani predstaviť koľko škody dokáže napáchať nedostatok spánku čerstvej mamky. Z neho totiž vyplýva celá plejáda problémov… a potom tu ešte máme nedostatok spánku našich  malých drobčekov. Často ich zahltíme tak, že nervový systém spracúva do hlbokej noci. No, ani sa nerozpisujem. Iba snáď ešte – ak zaspíte počas pôrodu – je to fajn. Vaše telo vie prečo to robí. Rešpektujte ho.

Potreba tepla

– zameriam sa len na potrebu tepla počas pôrodu. Maternica je sval (teda zložená z viacerých dokonca rôznorodých svalových vrstiev), na to aby dokázala dobre pracovať potrebuje byť v teple. Inak sa stiahne. Toto jednoduché pravidlo už dokázalo nejeden „zastavený“ pôrod rozbehnúť. Nahriaty uterák, teplý sveter, deka okolo pása a bruška, či teplá voda… využite čokoľvek, ale majte bruško v príjemnom rodiacom pracovnom  teple…

Pôrod – to o čo tu ide…

Pôrod ako ukončenie gravidity. Pôrod ako pravdepodobne  najsilnejší  zážitok v živote. Nielen vlastnom. J

Pôrodná asistentka

– zdravotne vzdelaná žena, ktorá dokáže odviesť pôrod a samostatne pracovať či už v pôrodnici, pôrodnom dome alebo v domácom prostredí. Pôrodná asistentka nie ej to isté čo dula. A ani to isté ako lekár. Každá z týchto profesií má vlastné schopnosti a kompetencie.

Pôrodný dom

– zariadenie, kde sa dá porodiť s prítomnosťou pôrodnej asistentky v príjemnom domáckom prostredí. Na Slovensku ešte pojem neuskutočnený. V pôrodnom dome obvykle nepracujú  lekári, pretože tam môžu rodiť ženy len za určitých podmienok – zdravé, s termínom pôrodu v rámci normy, s dobrou polohou dieťatka a podobne. Pôrodné domy samozrejme spolupracujú s pôrodnicami, ak by bolo potrebné zasiahnuť. Mnoho žien v zahraničí si volí pôrodný dom ako medzi stupeň medzi domácim pôrodom a pôrodnicou. Uprednostňujú tam prirodzený postup pôrodu namiesto medicínskeho.

Pôrodný plán

– súhrn želaní mamičky – rodičky, ako by si predstavovala pôrod svojho dieťatka a obvykle i jeho prvé minúty. Často je to jediný komunikačný prostriedok medzi rodičkou a personálom, kde žena môže vyjadriť svoje potreby.

Pôrodné kliešte – pozri forcepsy

Pôrodopis

– iný papier ako pôrodný plán. Pôrodopis je vlastne súbor základných informácií o matke. Obsahuje základné údaje – meno, priezvisko, termíny narodenia, menštruácie a pod. Dôležitá je tam zdravotná  anamnéza matky a jej rodiny i rodiny otecka. Píše sa tam všetko čo by mohlo ovplyvniť pôrod a šestonedelie. Obvykle sa vypisuje po príchode do pôrodnice v čase pôrodu. V tých lepších pôrodniciach to majú o svojich rodičkách vypísané vopred. Aby pôrod nerušili…

Pôst

– okrem klasickej potreby  každoročného pôstu na prelome zimy a jari sa očista v podobe nejedenia odporúča i niektorým mamkám pred samotným pôrodom. Najmä tým, ktoré dlho prenášajú alebo majú problém s vyprázdňovaním a pod. takýto pôst má samozrejme svoje pravidlá a niektoré zdroje uvádzajú, že práve zvýšenou činnosťou hrubého čreva sa dokáže maternica „zobudiť“ a začať pracovať. A že dieťa má viac miesta na pohyb počas pôrodu. A že je nám akosi ľahšie. A… no, nemám osobnú skúsenosť, tak sa obráťte na odborníkov. Každopádne jedno viem určite – nezabúdajte veľa veľa piť.

Prebaľovanie

– výraz ktorý hádam netreba vysvetľovať. Či? Prebaľovanie by malo zahŕňať: vyzlečenie starej plienky,  očistu vhodným spôsobom (podľa zdravého uváženia), osušenie a  prevetranie miestečka pod plienočkou, pusinkovanie alebo poprdkávanie na bruško, usmievanie, spievanie, masáž bruška, založenie novej plienočky  dieťatku. V noci si z týchto úkonov vyberieme len tie najpotrebnejšie a ideme radšej spať.

Predčasný pôrod

– je ten, ktorý skončí  pred ukončeným 38. týždňom gravidity.

Predýchavanie kontrakcií

  – často mi tehotné ženy volajú a pýtajú sa ma či ich naučím dýchať. J No, verím že každá dýchať vie, keďže prežila až do dospelého veku. J Ale áno, existujú rôzne dýchacie techniky použiteľné pri pôrode. Ja sa však prikláňam k teórii, že pri pôrode je najlepšie nemyslieť. Ani na dýchanie. Avšak – ak treba, za určitých okolností, je to fajn mať po ruke nejakú techniku ako predýchať tie návaly.

Preeklampsia

– nepríjemná, nebezpečná, špecifická pre tehotenstvá. Označuje sa značkou PET. Príznakmi sú hypertenzia, bielkoviny v moči, opuchy nôh a v tých horších formách sa pridáva multiorgánové poškodenie. V tomto prípade sú pravidelné prehliadky u lekára život zachraňujúce.

Prehliadka vonkajších rodidiel

– patrí medzi základné gynekologické vyšetrenia či už v stave pred či po  alebo počas tehotenstva.

Prechodná fáza

– pozrela som sa do mnohých kníh a vlastne  nikde som nenašla tú info o fáze pôrodu, kedy sa prejavuje celá ženská osobnosť, kedy je žena najcitlivejšia, najzraniteľnejšia a kedy vidno aký typ podpory potrebovala vo svojom doterajšom živote. Fáza, kedy sa krček úplne otvoril a dieťa sa už chystá vyplávať na svet. Prechodná fáza je ako psychický prerod, posun v energetickej ceste  každej z nás. Prejavuje sa „náhlym prebratím sa“, kričaním, vulgárnymi nadávkami, plačom, „odchodom domov z pôrodnej sály“ a pod. Trvá krátko ale intenzívne.

Prechodné mlieko

– v rôznej literatúre nájdete rôzne názory a preto i téma prechodného mlieka je diskutabilná. Hovorí sa že to je akýsi prechod medzi mledzivom a zrelým mliekom. Čo sa mňa týka, myslím že dôležitá je pre mamky  informácia o tom, že prsia vytvárajú v tej chvíli keď sa dieťatko prisaje presne to NAJ mliečko, prispôsobené potrebám tohto drobčeka. A nazvať ho môžete akokoľvek…

Prekotný pôrod

– a zase po nahliadnutí do literatúry môžeme vybrať viacej definícií. Prekotný, rýchly pôrod podľa rôznych zdrojov trvá od 30 minút do 3 hodín. Také filmové pôrody. J Čo robiť v takom prípade? Netreba sa zľaknúť ak to príde náhle. Verte že telo vie čo robí, prispôsobte sa mu. Je jasné, že je to šok, ale vždy je  lepšie ak pôrod ide. Horšie ak sa zastaví…  pri tlačení si nájdite takú  polohu aby dieťatko nepadlo z výšky a nezabudnite mu zabezpečiť po narodení teplo. A potom už len – zavolajte odbornú pomoc… 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár