Tehotenská abeceda Pop – Potr

Ľuba Lapšanská 0

Popôrodná infekcia

– popôrodná infekcia je infekcia, ktorá vznikne / vnikne  po pôrode alebo počas neho. Dôležité pre šestonedieľky: ak budete cítiť bolesť v podbrušku, ak budete mať teplotu, ak budete cítiť napätie v lone, ak budú očistky zapáchať, ak bude krvácanie jasnočervené alebo ak náhle prestane, ak vás bude bolieť močenie alebo dokonca nepôjde či bude sťažené…  vyhľadajte lekára.

Infekcia po pôrode sa ale môže vyskytnúť i u novorodencov. Každú anomáliu čo sa vašej intuícii nezdá konzultujte. A určite – ak má novorodeniatko zvýšenú teplotu – určite vyhľadajte odborníka.

Popôrodné bolesti – prvé dni po pôrode môžu ženy pociťovať bolesti v oblasti podbruška, najmä počas dojčenia, kedy sa do tela vyplavuje väčšie množstvo hormónov. Maternica sa totiž zavinuje, sťahuje, vracia do pôvodného stavu. Ak však bolesti v tejto oblasti trvajú dlhšie, sú nepretržité alebo bodavé, prípadne spojené so zvýšenou teplotou, vyhľadajte lekára.

Popôrodné kontrakcie – existujú! A – viď vyššie. A áno, maternica reaguje a kontrahuje, aby sa mohla vrátiť do svojej pôvodnej veľkosti – cca veľkosti vašej  zovretej päste.

Popôrodné krvácanie – či už po vaginálnom pôrode alebo  po sekcii, každá žena po pôrode, v rámci šestonedelia krváca. Je veľmi individuálne ako dlho. Ženy uvádzajú časy medzi jedným až siedmimi týždňami. Prvé dni je krvácanie silnejšie, ale postupne slabne.

Pozor dajte ak silné krvácanie zmizne „z ničoho nič“ a pripoja sa bolesti v podbrušku alebo opuch. A ešte si všímajte farbu krvi – mala by byť podobná menštruačnej, tmavá. Ak sa objaví veľké množstvo jasnej červenej, vyhľadajte lekára. Prvé dni po pôrode sa môže krv vylučovať v podobe zhlukov, veľkých cca ako vlašských orech. Po piatich dňoch už by ste taký výrazný odchod očistkov nemali zaznamenať.

Poranenie – resp. pôrodné poranenie. Niekedy keď počujem tento výraz tak sa mi zježia vlasy, lebo nie je poranenie ako poranenie. Samovoľné natrhnutie hrádze počas pôrodu je poranenie. Nástrih, epiziotómia ako od nešikovného krajčíra je poškodenie!

Odporúčam prečítať si publikáciu s názvom Je rutinný, profylaktický nástrih hrádze oprávnený?. Vydala ju Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Dobrý odborník vie pri pôrode pomôcť i bez nástrihu! 

Porucha hormonálna

 –  čím viac o hormónoch a ich pôsobení viem, tým viac som nimi fascinovaná a zároveň presvedčená že vážne a úplne ovplyvňujú náš život vo všetkých aspektoch. Čo sa týka našich tém, určite viete že nerovnováha hormónov vedie k neplodnosti, nemožnosti udržať graviditu a neschopnosti donosiť dieťatko. U mladých (ale i starších)   žienok súvisí  s menštruačnými problémami, u mužov s tvorbou spermií. A – veľa iného…

Poruchy spánku

 –  najmä počas tehotenstva dokážu ženu pred pôrodom veľmi vyčerpať. Okrem obvyklých metód ako prechádzky vonku, večerná vaňa, relax či medovkový čaj je dôležité uvedomiť si, prečo sa tak vôbec deje.

Mnohé ženy nemôžu, najmä koncom tehotenstva poriadne spať. Dieťa sa  vrtí, kope, a… pripravuje budúcu mamku na tie prebdené noci ktoré prídu. Ale mám aj lepšie vysvetlenie. Jedna skvelá teória hovorí, že dieťa sa vrtí a budí mamku preto, aby sa ona počas noci pohla, zmenila polohu a tým prekrvila i placentu, aby sa dieťatku dostalo viacej výživy. A zároveň tým bábätko chráni mamku, pretože keď sa ona v noci pohýbe, zníži tak pravdepodobnosť jednostranného tlaku krvi na niektoré časti tela, najmä na kŕčové žily, hemoroidy a podobne. Nuž – snáď vám pomôže toto pozitívne vysvetlenie J… dobrú noc…

Poslíčky

 – kontrakcie maternice, predčasné, ešte pred samotným nástupom pôrodnej činnosti. Slúžia ako predpríprava, tréning. Ale žiaľ – mnoho žien, ktoré sa už (navzdory či práve kvôli nedočkavému okoliu) počas poslíčkov rozhodli ísť do pôrodnice, už nemalo možnosť svoje rozhodnutie „rodiť“ zmeniť.

Poznám veľa žien, ktorých poslíčky boli posilnené a podporené chemicky aby UŽ porodili. A poznám mnoho  detí, ktoré sa ešte len chystali a trénovali a už museli ísť von. Akokoľvek. Asi teraz nie som veľmi optimistická. Ale toto je jedna z najčastejších  situácií. A viem, poslíčky dokážu byť občas  veeeľmi nepríjemné. A niekedy naozaj dlho trvajú.

Ale neberme telo ako stroj – nedá sa NIKDY povedať že presne teraz je ten okamih kedy pôrod začal. Vyčkajte… dajte čas dieťatku, maternici, lonu… nech si privyknú. Či myslíte že rýchly pôrod je synonymom dobrého pôrodu? Dajte maternici, svojmu telu i mysli a taktiež dieťatku čas na to, aby sa poslíčkami pripravili.

Postavenie plodu

 – Pozri poloha plodu 

Postpunkčná cefalea

– bolesť hlavy po punkcii… niekedy sa stretnete so skratkou PDHP.  V našej téme – vyskytuje sa u žien po   epidurálnej  či spinálnej  analgézii či anestézii – po  punkcii – v mieste vpichu môže dôjsť k úniku mozgovomiechového moku a tým sa zníži tlak a…  no, toto je vlastne tak špecifické, že každý kto to bude potrebovať si to môže vygúgliť…

Pošvový vchod 

–  či pri pôrode by sme ho možno mali nazvať pošvový východ. Nájdete ho medzi vyústením močovej trubice a konečníkom. Obvykle je jemne prekrytý malými či veľkými  pyskami ohanbia. Je to citlivá oblasť, ktorú si ženy veľmi cenia. Zrejme  najcitlivejšia z celej oblasti vagíny / pošvy, čo sa sexuálnych pocitov týka.  Počas pôrodu sa vchod do pošvy roztiahne, aby tadiaľ mohla prejsť hlavička dieťatka.

A navzdory všeobecným pokynom, ak si chcete zachovať celistvosť –  mám radu – netlačte nasilu, poraníte sa. Netlačte rýchlo, hrozí to isté. Neležte na chrbte – detto. Vlastne je mi smutno keď to píšem, pretože v tomto čase je na Slovensku   dosť malá pravdepodobnosť že nájdete niekoho dostatočne trpezlivého, kto vás sprevádza pôrodom takýmto rešpektujúcim spôsobom. Pozdravujem tých, ktorí to vedia! Príroda nás funkčne vybavila a my jej stále neveríme…

Potenie nadmerné

 –  vplyvom hormonálnych zmien sa ženy často stretávajú s nadmerným potením ešte počas tehotenstva, najneskôr však v období šestonedelia. Asi ani nepoznám ženu, ktorá by aspoň sporadicky nemala pocit že sa kúpe v pote. A ja viem prečo to tak je :-D. 

Hormóny nám hovoria – ostať doma, ľahni si do postele aj s bábätkom, oddychuj… (v preklade reči dám – hádam nebudem po svete behať taká upotená). A kto vám za to najviac poďakuje? Vaše telo a vaše dieťatko. Tomu ani najmenej nevadí, že cíti mamku navzdory všetkým voňavkám. Práve naopak. A nebojte sa, raz to prejde…

Potrat

 – prerušenie tehotenstva. Téma smutná a veľmi rozsiahla. Od spontánneho potratu po umelé prerušenie gravidity… zamlčané, opakované, samovoľné, neskoré či včasné potraty. Ani jedna z tém nie je jednoduchá. A nie jedna kniha by sa o tom dala napísať.  Za všetky aspoň – každá žena, ktorá akýkoľvek typ potratu zažije, potrebuje nájsť silu vyrovnať sa s tým.

Potravinové doplnky

 – to sú také mňamky vymyslené pre… pre ženy ktoré nemajú dostatok normálnej zdravej stravy. A čo ostatné? No dobre, tá kyselina listová ešte pred počatím… OK, súhlasím… A vitamín C, keď pod tatrami máme maximálne posledné zbytky kyslej kapusty… No, OK,  keď inak nedáte… 

A slnka je tu tiež pomenej, hlavne v zime, keď sedíme v robote bez okien… Tak ja neviem, opýtajte sa nejakého odborníka, či vám to treba…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár