Pohl. – pohlavie
– dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Už v tehotenskej knižke máte túto skratku, kde Dr. zapíše či značkou ♂ alebo ♀ zaznačí či očakávate chlapčeka alebo dievčatko.
Ak sa na to v skratke pozrieme z genetického uhla, tak pohlavie určujú chromozómy. Jeden z 23 párov chromozómov je nazývaný pohlavný a u žien je vytvorený dvojicou XX u mužov XY. Žena vždy do tejto dvojice dodáva vo vajíčku chromozóm X a to či budete mať chlapčeka alebo dievčatko rozhodne tatova spermia, ktorá ponesie druhý chromozóm – a to buď X (spojením vznikne XX – dievča) alebo Y (XY – chlapec).
No tak to vidíte, táto jedna chýbajúca čiastočka robí ženu ženou a muža mužom. Se vším všudy…
Pohlavné orgány u detí
– či sa vám narodí chlapček alebo dievčatko, starostlivosť o ich pohlavné orgány je rovnako dôležitá v oboch prípadoch. V zásade platia základné pravidlá starostlivosti: nič nasilu nepreťahujeme, neotvárame, jemnučko s nimi pri ošetrovaní či prebaľovaní narábame.
Majú byť v čistote – ale nie prehnanej rôznymi prípravkami. Maličkým stačí voda, výnimočne mydlo. Najlepšie sa vyhnete problémom ak sú v suchu a veľa na vzduchu – zapareniny budú pre vás neznámy pojem.
Gynekologycké ťažkosti u malých dievčatiek alebo aj nejaký ten úraz sa môže pritrafiť.
Pohlavný styk
Sme pri jednej z najpríjemnejších častí tvorenia novej bytosti. Žiaľ v dnešnej dobe sa mnohým párom práve takto nedarí a musia hľadať iné cesty splodenia. To už však nie je pohlavný styk. Čo pravdepodobne viete:)
Asi by vás skôr zaujímalo, ako je to s milovaním počas tehotenstva a po pôrode. Vo všeobecnosti platí, že ak je tehotenstvo bezproblémové a pohlavný styk sa obom partnerom páči a súhlasia s ním, tak je to v poriadku. Vtedy sa určite páči i dieťatku v brušku. Niektoré mamičky spomínajú, že im po sexe stuhlo bruško. Niektorým sa tak dialo aj bez styku, po orgazme. A je to v poriadku, ak stvrdnutie nebolí alebo netrvá príliš dlho.
A po pôrode? Počkajte veru so stykom tých 6 odporúčaných týždňov. I v šestonedelí sa dá otehotnieť a to nie je ideálne. Využite radšej iné „túliace“ metódy.
Poloha plodu
Tým, v akej polohe sa dieťatko v brušku nachádza sa začíname zaoberať koncom tehotenstva, pretože práve poloha môže ovplyvniť priebeh pôrodu. Najčastejšia je poloha dole hlavičkou, pozdĺžne.
V podstate ide o to, že žena a dieťa sú v tej istej osi (polopatisticky – chrbtica obom smeruje zhora dole). Niektoré detičky až tesne do pôrodu čakajú v šikmej polohe – to znamená že ich chrbtica je vychýlená, nesmeruje presne dole, skôr do boku. A s ním čakajú všetci naokolo. Ešte stále je šanca porodiť normálne ak sa posunie a vkĺzne hlávkou do lona.
A potom tu máme polohu priečnu. Chrbtica dieťatka je akoby kolmo na chrbticu mamy. Ak sa nedá otočiť, je nutná sekcia. Ďalší typ uloženia plodu je koncom panvovým. I v našich pôrodniciach už je možné porodiť dieťa vaginálne koncom panvovým (zadočkom), ale zhodnotenie je vždy namieste.
A ešte mnoho rôznych odchýlok v polohách existuje. Naliehanie, čelom, záhlavím, tváričkou… pre vašu informáciu – cca 95% detí je uložených absolútne ideálne. J
Pohyby dieťatka / plodu
Jeden z najúžasnejších momentov pre nové mamy je pocítiť prvé pohyby, vlnenie štuplíka v maternici. Často sú len ako záchvev motýľa a občas nám trvá kým si uvedomíme že je to ONO.
Odborníci tvrdia že by sme ich mali pocítiť medzi 18. – 22. týždňom tehotenstva. Mňa sa mamičky často pýtajú už v 16. týždni či je možné cítiť prvé pohyby – a áno, veru poznám veľa takých žien. Obvykle sú to druho a viacrodičky.
Ku koncu môžu byť pohyby vášho potomka už aj bolestivé. Predsa len v malom brušku veľký človek rastie…
Polohy pri pôrode
O polohách pri pôrode by sme si toho mohli porozprávať habadej. V našich pôrodniciach sme sa pomaličky presunuli od ležania na chrbte počas celého pôrodného procesu do fázy – počas prvej doby pôrodnej si robte čo chcete a počas druhej robte čo chceme my.
Žiaľ, ešte stále sme nepochopili, že najlepšia poloha pri pôrode dieťaťa je tá, ktorá práve v tej chvíli vyhovuje práve tej konkrétnej rodiacej (v tej chvíli neovplyvňovanej) žene a jej bábätku, ktoré smeruje na svet. A pozor – i počas samotného tlačenia sa môže meniť… ach, kedy sa zmenia prístupy u nás? Ako dula sprevádzajúca pri pôrodoch zbieram prvé skvelé pokusy. Mám ich zatiaľ iba čo dlane stačia.
Polyhydramnion
Týmto cudzím slovom označujeme nadmerné množstvo plodovej vody. Obvykle vzniká ako súčasť iných problémov – napríklad pri tehotenskej cukrovke, pri infekčných ochoreniach, pri vývojových vadách plodu (asi u 20% tehotenstiev) a podobne.
Väčšie množstvo sa objavuje aj pri očakávaní dvojičiek. A nedá sa nijako ovplyvniť.
Normálne množstvo sa pohybuje okolo jedného litra, o polyhydramnione začíname hovoriť pri cca dvoch litroch a viac. Tento stav samozrejme ovplyvňuje aj tehotenstvo. Ženy mávajú zhoršené dýchanie, pálenie záhy či zápchy. Následkom sú väčšie opuchy nôh ale i pôrodných ciest.
Deti potom často nenaliehajú správne pred pôrodom v lone, pretože „plávajú“ v maternici. Kvôli väčšiemu tlaku v brušku hrozí i predčasný pôrod. No každopádne je tam toľko rizík, že treba rodiť pod dozorom odborníkov. Napriek tomu poznám šťastné a zdravé ženy a deti ktoré to zažili.
Popôrodné blues – alebo baby blues
Pomerne častý stav po pôrode, ktorý sa prejavuje ako mierne zmeny nálad, plačlivosť, smútok, nespavosť, podráždenie. Mamky sú úzkostlivé a napäté. Príznaky ktoré by mali odznieť do dvoch týždňov od pôrodu.
Popôrodná depresia
– nie každá čerstvá mamka ktorá plače má depresiu. Avšak v civilizovaných krajinách hovoríme o takmer 80% žien po pôrode. Je to najčastejšia popôrodná komplikácia.
A nie je sa čo diviť. Zvalcované systémom pôrodníc, odobraté kompetencie mamy, samota, strach, nevyspanie, problémy s dojčením, bolesti po epiziotómii či sekcii… a šestonedelie akoby neexistovalo. Žena robí všetko čo je v jej silách aby bola dokonalou, lebo spoločnosť ju k tomu tlačí. A takto to dopadne…
Popôrodná depresia sa môže objaviť počas celého prvého roku po narodení dieťatka. Je charakteristická vyčerpaním, neustálou únavou, pocitmi viny, nespavosťou. Ženy nič nebaví a neteší, ich nálada je pod psa, nedokážu sa sústrediť a občas ani hovoriť s inými ľuďmi. Niektoré mamy sa boja, že ublížia sebe alebo dieťatku. Takáto žena potrebuje pomoc a podporu!
Popôrodná psychóza
– trpia ňou cca 2 – 3% žien. Pred tým sa u nich nemuseli nikdy prejaviť žiadne psychické problémy. Psychóza sa objavuje v priebehu prvého roka po pôrode. Na rozdiel od depresie mávajú ženy naviac zrakové či sluchové halucinácie. Nie je výnimkou že v tomto stave ublížia dieťatku či sebe.
Odborný dohľad je v takýchto prípadoch nevyhnutný. (Mimochodom výraz laktačná psychóza sa už nepoužíva, pretože podľa výskumov touto popôrodnou psychózou trpia i ženy ktoré nedojčia.)