Ikterus
žltkavé zafarbenie tkanív spôsobené zvýšeným množstvom bilirubínu (v reči nášho kmeňa tomu hovoríme žltačka).
Nás zaujíma hlavne tá novorodenecká… Takže: Bilirubín je žlčové farbivo. Vzniká pri rozpade červených krviniek. Čo je dôležité pre čerstvé mamy: vylučuje sa stolicou (v preklade, čím viac bude vaše dieťa piť, tým skôr ho dostane z tela von).
Novorodenecká žltačka je fyziologická, neznamená to však, že všetky deti ju musia mať. Odporúča sa veľa veľa dojčiť a dávať dieťatko na slniečko. Po pár dňoch alebo týždňoch zmizne ako prišla… Ale pozor, ak hladina bilirubínu prekročí hranice, môže vážne ohroziť dieťatko. Tu však už môžem skonštatovať iba jedno: opýtajte sa lekára… Prečítajte si viac o praktických súvislostiach dojčenia bábätka so žltačkou a domácej pomoci a liečbe.
Indický most
cvik, ktorý sa robieva vtedy, ak je dieťatko obrátené v brušku v nesprávnej polohe – najčastejšie koncom panvovým. Teda inak ako dole hlavou. Ale netešte sa, neopíšem vám ho tu, pretože sa neodporúča robiť bez prítomnosti skúsenej pôrodnej asistentky. Môže totiž spôsobiť syndróm dolnej dutej žily. Ak predsa len chcete vedieť viac, pozrite si knihu Zdravé těhotenství, přirozený porod od Ingeborg Stadelmann. Prečítajte si aj: bábätko koncom panvovým – obrat vonkajšími hmatmi
Indukcia pôrodu
umelé vyvolanie pôrodu. Niekedy potrebná, inokedy „na želanie“ a občas úplne nevhodná. Robí sa rôznymi spôsobmi: Hamiltonov hmat, prostaglandínové gély, tablety alebo tyčinky, podanie oxytocínu, pretrhnutie plodových blán… a tak podobne. Viac o prirodzených možnostiach naštartovania pôrodu.
Infekcia
to je stav, keď do organizmu vstúpi zákerný choroboplodný zárodok (vírus, baktéria a pod.) a rozmnoží sa tam. A je to veru možné aj v období tehotenstva. Ženy v tomto období bojujú hlavne s vaginálnou infekciou. Svrbenie, začervenanie, vločkovitý výtok… to je ona! Ako si pomôcť? Buďte „tam dole“ v suchu, ideálne na vzduchu a svetle. Vyhýbajte sa striktne sladkému jedlu a stresu… Noste iba spodné prádlo z prírodných materiálov. A zabudnite na extrémnu kozmetiku. Lepšie je umývať sa čistou vodou.
Infúzia
aplikácia väčšieho množstva tekutiny do žíl z liečebných dôvodov. Kedysi sa týmto spôsobom rutinne dopĺňali tekutiny i do tela rodiacej ženy. Prípadne sa spolu s nimi podávali vnútrožilne aj potrebné lieky. To ale bolo v časoch, keď nebolo povolené počas pôrodu piť. Avšak – Svetová zdravotnícka organizácia pitie počas pôrodu odporúča a rutinné podávanie infúzií označuje za škodlivé. Mali by ste ich dostať naozaj len v prípade nutnosti!
Inštrumentálny pôrod
ako z názvu vyplýva, je to pôrod pri ktorom sa použijú nejaké „inštrumenty“ resp. nástroje. A obvykle sa použijú na to, aby sa „uľahčilo“ či urýchlilo porodenie dieťatka – zväčša z nejakých závažných zdravotných dôvodov. Najznámejšími nástrojmi sú forcepsy (alebo ako im ľudovo hovoríme kliešte) a vákuumextraktor (vákuový zvon). Obe metódy sa už používajú iba zriedka, ak to „inak nejde“.
Intímna hygiena
resp. hygiena prirodzenia. V rámci zachovania zdravej mikroflóry to s hygienou nepreháňajte. Odporúča sa čistá voda… Určite sa vyhnite klasickým mydlám, ktoré likvidujú prirodzené pH sliznice pošvy. A ešte čosi – vo chvíľach, kedy nemusíte byť „sexi“ noste radšej bielizeň z prírodných materiálov. Vaše intímne partie vám budú vďačné.
Intravenózna infúzia
čo sa týka infúzie, pozrite odkaz trochu vyššie. Slovko intravenózna znamená, že sa pichá do žily. Slovensky povedané vnútrožilová.
Intubácia
voľne povedané – vloženie „tuby“ do nejakého telového otvoru. Najčastejšie sa spomína so slovkom tracheálna (trachea = priedušnica). Pre nás, v rámci mamičkovskej témy, je dôležitá práve táto. Využíva sa totiž pri cisárskych rezoch v celkovej anestézii.