Tehotenská abeceda D

Ľuba Lapšanská 2

Decelerácia oziev plodu

– spomalenie oziev srdca bábätka v brušku, ktoré nasleduje po kontrakcii. Môže sa však vyskytnúť i ako nebezpečný stva. Opakom je akcelerácia.

Dedičnosť

– organizmy dokážu uchovávať súbory rôznych genetických informácií a ďalej ich odovzdávať svojim potomkom. Tak ako my, svojim deťom. Či už je to farba vlasov a očí, telesná stavba alebo i predpoklad chorôb.

Dedičné choroby

– sú tie, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu. Niekedy nemusí človek chorobu pociťovať, len „nesie chybný gén“. Viac o genetickom ultrazvuku a AFP.

Dedičná informácia

– je uložená v molekule deoxyribonukleovej kyseliny a v chromozómoch bunkového jadra. Vedci ich už „zopár“ rozoznať vedia.

Delenie buniek

– vďaka nemu sme všetci na svete. Je to proces, ktorý spôsobuje aktívny rast mnohobunkových organizmov. Má viacero fáz.

Depresie v šestonedelí

– mierne depresie alebo zmeny nálad udáva až 80% žien. Najlepšou prevenciou je prežiť krásny pôrod a mať nablízku vždy pomoc.

Detská mozgová obrna (DMO)

– vzniká následkom poškodenia mozgu ešte pred jeho „dozretím“. Obvykle je kombináciou rôznych fyzických a duševných porúch. Má rôzne stupne a formy.

Dilatácia krčka maternice

– rozširovanie, resp. otváranie krčka maternice pred alebo počas pôrodu pomocou sťahov maternice.

Dilatátory

– pomôcky na otváranie krčka maternice. Napr. mechanické dilatátory v podobe tyčinky sa zavedú do hrdla maternice a absorbovaním vlhkosti z okolia zväčšujú svoj objem a tak rozširujú bránku.

Dirupcia vaku blán

amniotómia. Do pošvy sa zavedie tenký nástroj ukončený háčikom, ktorým sa pretrhnú plodové obaly.

Distres plodu

– nastáva ak sa ešte nenarodené dieťatko musí vyrovnať so zníženým prísunom kyslíka.

Dokrmovanie

– ak dieťatku nestačí vaše mliečko alebo ak z rôznych zdravotných dôvodov zo strany mamky či bábätka nie je možné dojčiť, je potrebné pristúpiť k dokrmovaniu. Pre ženy, ktoré nemôžu dojčiť len dočasne a chcú sa vrátiť k dojčeniu svojho drobca odporúčame alternatívne spôsoby dokrmovania.

Domáci pôrod

– pôrod v známom a bezpečnom prostredí domova. Svetová zdravotnícka organizácia ich odporúča pri zachovaní určitých podmienok.

Downov syndróm

– vrodená porucha. Je spôsobená nesprávnym počtom chromozómov. Poškodení majú typický vzhľad, spojený s duševným postihnutím. AFP testy, genetický ultrazvuk a amniocentéza môžu na tento problém poukázať už počas tehotenstva.

Dula

– sprievodkyňa ženy a jej rodiny počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Špeciálne vyškolená žena, ktorej úlohou je poskytovať tehotnej, rodičke a čerstvej mamičke psychickú podporu v tomto období. Ako spoznáte dulu v pôodnici?

Dvojičky

– dve bábätká v jednom brušku ;-). Môžu byť jednovaječné alebo dvojvaječné.

Dýchanie počas prvej doby pôrodnej

– počas prvej doby pôrodnej sa donedávna odporúčali rôzne typy dýchania. Najjednoduchšie a najviac pomáhajúce je pomalé dýchanie – počas kontrakcie – voľný nádych a voľný dlhý výdych.

Dýchanie počas  druhej doby pôrodnej

– ešte i teraz v niektorých pôrodniciach odporúčajú tzv. riadené dýchanie (hlboký nádych, zadržanie dychu s následným tlačením). Svetová zdravotnícka organizácia však tento postup, pokiaľ sa robí rutinne považuje za jednoznačne škodlivý alebo neefektívny. Odporúča sa len vo výnimočných prípadoch, kedy je nutné dieťa čo najskôr porodiť.

Dystokia

– podľa slovníka cudzích slov ťažký, resp. nepravidelný pôrod.

Dystokia ramienok

– závažná komplikácia v priebehu pôrodu. V podstate ide o zakliesnenie pliecka za lonovou kosťou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár