Tápete vo všetkých tých cudzích slovách, čo sa s tehotenstvom spájajú? Pripravili sme Vám stručný slovník cudzích slov spojených s tehotenstvom, pôrodom a šestonedelím. Zároveň slúži ako sprievodca po našom webe, pretože vás nasmeruje na podrobný článok k danému pojmu. Začíname písmenom A.
Abortus (abort)
– potrat. Je to ukončenie tehotenstva do 28. týždňa. Môže byť spontánny (missed abortus) alebo umelo vyvolaný.
Adrenalín
– hormón, tvorený v dreni nadobličiek. Okrem iného zvyšuje krvný tlak, zrýchľuje činnosť srdca, núti naše telo v záťažových situáciách „aby sa prebralo“. Tvorí sa aj počas pôrodu – mamke i dieťatku.
AFP – alfa-fetoproteín
– je bielkovina, ktorá sa tvorí počas vnútromaternicového vývoja v pečeni dieťaťa. Cez placentu prechádza aj do krvného obehu mamy. AFP testy zisťujú množstvo tejto bielkoviny v krvi matky. Odchýlky môžu znamenať genetické ochorenie plodu. Prečítajte si viac aj o genetickom ultrazvuku.
Alternatívny pôrod
– termín s obľubou používaný v médiách… pravdupovediac neviem čo to znamená. 😉
Ambulantný pôrod
– v niektorých štátoch je možné prísť do zdravotníckeho zariadenia „iba“ na čas pôrodu – bez následnej hospitalizácie. Cca 2 – 4 hodiny po pôrode odchádza mamka i dieťatko domov a ostávajú v opatere odborníkov, ktorí prichádzajú za nimi. Na Slovensku zatiaľ takáto alternatíva nie je oficiálne možná, ale zákon ju ani nevylučuje. Rodiť ambulantne?
Amenorhea
– absencia resp. vynechanie menštruácie. Obvykle ide o chorobný stav (samozrejme nie v prípade tehotenstva). Zaujímať bude najmä ženy, ktorým sa nedarí počať dieťa.
Amniocentéza
– odber plodovej vody. Cez brušnú dutinu a stenu maternice sa zavedie ihla, ktorou sa odoberie vzorka plodovej vody. Lekári ju odporúčajú po testoch AFP s výsledkami, ktoré sa nezmestia do „tabuliek“. Rozbor plodovej vody tak môže poukázať na niektoré genetické poruchy.
Amniotómia
– narušenie plodových obalov. Pri tzv. aktívnom prístupe k pôrodu prepichnutie amniónu (zárodočnej blany).
Amniová tekutina
– plodová voda. Tekutina, ktorá po celé tehotenstvo chráni dieťa v plodových obaloch. Niekedy sa stretávame s jej nedostatkom.
Amnioskopia
– vyšetrovacia – endoskopická metóda. Do pošvy sa – v prípade, že je už krček maternice pootvorený – zavedie „trubička a svetlo“ a skontroluje sa zafarbenie plodovej vody.
Analgetiká
– lieky tlmiace bolesť, znižujú alebo zoslabujú jej vnímanie.
Analgézia
– znecitlivenie. Pri pôrode hovoríme o epidurálnej analgézii.
Anamnéza
– rozhovor s lekárom o vašom predošlom zdravotnom stave, resp. o zdravotnom stave vo vašej rodine (rodinná anamnéza).
Anémia
– chudokrvnosť. Nízka hodnota červených krviniek v krvi. Pomerne častý (a v niektorej odbornej literatúre považovaný za fyziologický) stav pre koncom tehotenstva.
Anestetiká
– látky so znecitlivejúcim účinkom, resp lieky, ktoré zabraňujú šíreniu informácií medzi nervovými bunkami.
Anestézia
– znecitlivenie, ale (na rozdiel od analgézie) už na úrovni zablokovania vnímania nielen bolesti ale i iných pocitov.
Anonymný pôrod
– pôrod, pri ktorom žena nemusí v súvislosti s pôrodom v zdravotníckom zariadení uvádzať žiadne svoje osobné údaje a tieto teda ani nebudú nikde registrované a archivované. Matka dieťaťa po ukončení pôrodu ostáva v anonymite, údaje o pôrode sa nevyskytujú v žiadnej jej dokumentácii, jej osobné údaje sa nezapisujú do rodného listu dieťaťa.
Antigravitačné polohy pri pôrode
– polohy pri pôrode, ktoré nepodporujú postup pôrodu. Pomocou pôsobenia gravitačných síl spomaľujú postup pôrodu – vstupovanie hlavičky bábätka do pôrodných ciest, využívajú sa v špecifických situáciách, prečítajte si viac o ich využití počas pôrodu.
Antikoncepcia
– rôzne spôsoby ochrany pred tehotenstvom pri zachovaní pohlavného styku.
Apgarovej skóre
– prvé vyšetrenie dieťatka hneď po pôrode. Robí sa v prvej, piatej a desiatej minúte života dieťatka. Pozoruje sa svalový tonus, pulz, farba kože, reakcie a dýchanie. Ideálne je robiť toto vyšetrenie na tele matky alebo v jej blízkosti.
Apnoe
– krátkodobé prerušenie dýchania. Nás mamy zaujíma hlavne vtedy, keď sa vyskytne u novorodencov.
Aromoterapia
– metóda prírodnej medicíny s obľubou používaná nielen v tehotenstve, pri pôrode a v materstve. Použitím éterických olejov sa dá ovplyvniť fyzický i psychický stav. Prečítajte si viac o aromoterapii v tehotenstve.
Asfyxia
– dusenie sa alebo nedostatočné dýchanie. U dieťatka môže vzniknúť pred počas aj po pôrode a to ako dôsledok problémov mamy alebo dieťaťa. Asfyktický novorodenec má modrú pokožku a nedostatočné, príp. žiadne známky dýchania. Je potrebné okamžite ho resuscitovať.
Aspirácia
– vdýchnutie tekutiny alebo iného cudzieho telesa do dýchacích ciest. (u novorodencov najčastejšie plodovej vody a mekónia)
Anomálna dĺžka pupočníka
– pupočník môže byť „príliš krátky“ – ak je jeho dĺžka do 35 cm. Môže svedčiť o rôznych poruchách a spôsobiť napríklad asfyxiu plodu alebo jeho nesprávne uloženie v maternici pred pôrodom. A môže byť taktiež „príliš dlhý“ – nad 70 cm. V tom prípade je väčšia pravdepodobnosť omotania dieťatka pupočnou šnúrou alebo prolapsu pri pôrode.