Je to tehotenstvo alebo predmenštruačný syndróm (PMS)? 6 hlavných rozdielov

Anna Veselá 0

predmenštruačným syndrómom (PMS) si najčastejšie spájame symptómy, ako napríklad zvýšený apetít, citlivé prsia, či podráždenosť, no veľmi podobné príznaky sa objavujú v počiatočnom štádiu tehotenstva.

V obidvoch prípadoch na tom majú podiel hormóny. Ako teda rozlíšiť skoré tehotenstvo a PMS?

Shutterstock

1. Vaginálne krvácanie

Jeden z prvých znakov tehotenstva, ktorý si môžeme zmýliť s menštruáciou, je vaginálne krvácanie, ktoré sa objavuje od 6 do 12 dňa od počatia. Teda zhruba v čase, kedy sa oplodnené vajíčko uhniezďuje do prekrvenej steny maternice.

Krvácanie je len veľmi slabé, môžu to byť drobné červené škvrny alebo ružovo-hnedastý výtok, trvá asi len deň – dva, preto je dôležité všímať si intenzitu krvácania, aby sme mohli odlíšiť, či ide o menštruáciu alebo začiatok tehotenstva.

2. Citlivé prsia

Ide asi o najčastejší nepríjemný prejav PMS, no rovnako tak sa prejavuje aj rané tehotenstvo – vtedy sú prsia viac naliate, dvorce sú tmavšie.

Kým pri PMS prsia prestávajú byť citlivé po niekoľkých dňoch, pre tehotenstvo to neplatí.

Práve naopak, zvýraznený pocit napätia pretrváva, hrudník cítime čoraz intenzívnejšie, dokonca niektoré ženy musia nosiť sústavne podprsenku.

Prečítajte si aj: Možné, pravdepodobné a jednoznačné príznaky tehotenstva

3. Nezvyčajná únava

Vyčerpanosť aj pri obyčajných aktivitách, zvýšená potreba odpočinku, únava, ktorá vás prepadá viac, ako obyčajne. Platí pre PMS, ale aj pre tehotenstvo.

No kým v prvom prípade sa nám energia vráti krátko po nástupe menštruácie, tehotenská únava môže ženu zmáhať celý prvý trimester.

Môže za to prudko stúpajúca hladina progesterónu, telo si zvyká na zmeny a vyrovnáva sa so zvýšenou záťažou.

4. Častá návšteva toalety

Jedným z príznakov tehotenstva je časté močenie, no nie je sprevádzané kŕčmi a bolesťou, ako v prípade predmenštruačného syndrómu.

Na začiatku tehotenstva sa žene zväčšuje maternica, ktorá tlačí na močový mechúr. Takisto má tehotná žena väčšiu potrebu pitného režimu, čo sa potom odzrkadľuje aj na častých návštevách toalety.

5. Nevoľnosť a citlivosť na pachy

Počas predmenštruačného syndrómu sa vedia zblázniť chute, či už slané alebo sladké, a so zvýšeným apetítom môže prísť ako následok aj pocit nafúknutého bruška.

V prípade tehotenstva sa však okrem zvláštnych chutí alebo naopak, náhleho odporu k určitým potravinám (známy je pocit, keď tehotnej žene „vykrúca“ nos, keď ovonia kávu), zvyknú pridružiť aj nevoľnosti a zvracanie, a to nielen ráno, ale aj večer, prípadne v priebehu celého dňa.

Prečítajte si aj: Ako si vybrať tehotenský test a ktorým veriť?

6. Bolesť hlavy

Náhle závraty a pocit slabosti počas PMS odoznie, len čo nastúpi nový cyklus a príde menštruácia.

Ak však tieto príznaky pretrvávajú dlhšiu dobu a menštruácia chýba, telo nám môže naznačovať, že ide o tehotenstvo. Za bolesť hlavy v tehotenstve môžu zmeny tlaku.

»»» Prečítajte si aj: Chronický únavový syndróm.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár