5 dôvodov, prečo si nemusíš všimnúť, že si tehotná

Anna Veselá 0

Asi každý už počul o ženách, ktoré dlho netušili, že čakajú bábätko. Neregistrovali žiadne tehotenské symptómy, ktoré by ich na to mohli upozorniť. Žiadne nevoľnosti, zvláštne chute, extra prílev kilogramov, dokonca si nevšimli ani pohyby dieťatka v brušku.

A sú aj také prípady nevedomých tehotných, ktoré sa ocitli v nemocnici, mysliac si, že ide o gastritídu alebo divné bolesti v krížoch a na veľké udivenie všetkých znela diagnóza: pôrod.

Aj keď ide určite skôr o extrém, nevšimnúť si do pôrodu, že je žena tehotná, niektorým tehotným môže trvať nejaký čas, kým prídu na to, že sú v druhom stave. Áno, tehotenstvo môže pekne „prekvapiť.“

Čo sú dôvody, že hneď nezistíme tehotenstvo?

1. Nepravidelná menštruácia

Vynechanie menštruácie nás takmer vždy upozorní na to, že by bolo dobré urobiť si tehotenský test.

Lenže čo ak nemá žena pravidelnú periódu a nemá každý mesiac menštruáciu? Stres, stravovanie, zmena režimu, hormonálna nerovnováha – to je len zlomok toho, čo môže ovplyvniť náš cyklus.

Žene môže vynechať menštruácia aj z iných dôvodov, ako je tehotenstvo, napríklad keď príliš rýchlo schudne alebo priberie, ak extrémne cvičí, zaťažuje organizmus a telo nevie, ako na to zareagovať. Stres, choroby, problémy so štítnou žľazou sa môžu podpísať na absencii periódy, rovnako skorý nástup menopauzy.

Pokiaľ žena v poslednej dobe riešila skôr problémy tohto typu, nemusí jej v prvej chvíli napadnúť, že tentokrát je tehotenstvo tým skutočným dôvodom, prečo jej menštruácia vynechala.

2. Žena nesleduje svoj cyklus

Tiež ste sa už pristihli, že neviete, kedy naposledy ste mali menštruáciu?

Viac ako polovička žien nesleduje svoj cyklus a nevie ani približne, kedy by im mala prísť ďalšia menštruácia, už vôbec nehovoriac o tom, že netušia o svojom plodnom období, o ovulácii. Jednoducho na menzes zabudnú.

Ak k nim patríte, môžete skúsiť využiť dnešnú digitálnu dobu a stiahnuť si aplikáciu, do ktorej si budete zaznamenávať údaje o svojom cykle.

Budete mať prehľad, koľko trvá, aký je dlhý, pravidelný/nepravidelný, koľko dní – a váš telefón vás stihne aj upozorniť na blížiacu sa menštruáciu. Tak si lepšie všimnete, keď napokon menštruácia nedorazí.

3. Používanie niektorej antikoncepcie

Pokiaľ si odmyslíme abstinenciu, treba povedať, že žiadna antikoncepčná metóda nie je stopercentná a nedokáže zabrániť tehotenstvu.

Vedeli ste napríklad, že až 28 zo 100 žien, ktoré používajú so svojím partnerom metódu prerušovanej súlože po obdobia jedného roka, napokon aj napriek tomu v tomto období otehotnie?

Nespoľahlivým môže byť aj sledovanie plodných a neplodných dní – dokonca je šanca, že žena môže otehotnieť aj keď má pohlavný styk počas menštruácie.

Ako to? Pri menštruačnom cykle, ktorý má 24 dní, ovulácia môže nastať medzi 9. – 10. dňom cyklu a pokiaľ mala žena sexuálny styk počas piateho dňa menštruácie, a to s partnerom, ktorého spermie sú kvalitné a schopné prežitia až do ovulácie, nie je vylúčené, že k počatiu nedôjde.

Prečítajte si viac: Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu

Často zlyháva aj inak takmer 99 %- ná hormonálna antikoncepcia – stačí, že si žena zabudne dať aspoň jednu tabletku v priebehu cyklu, čo nie je až tak neobvyklé. Alebo prídu nečakané zdravotné ťažkosti spojené s vracaním, tabletka sa nestihne vstrebať, čím sa antikoncepčný účinok zníži.

Pokiaľ sa teda žena absolútne spolieha na antikoncepciu, nemusí jej v prvom momente napadnúť, že môže byť tehotná.

4. Absencia tehotenských príznakov

Každá žena prežíva tehotenstvo inak. Dokonca je rozdiel, ak ide o prvé, druhé, ďalšie tehotenstvo. Až dvadsať percent žien neudáva žiadne rané symptómy tehotenstva.

Kým niektorá žena vie takmer s istotou aj bez testu, že je tehotná, lebo jej vykrúti nos pri obligátnej rannej káve alebo zaspí skôr, ako skončia televízne noviny, sú tehotné, ktoré ani oblúkom netušia, že existujú aj nejaké tehotenské nevoľnosti.

Nie, nemusí vás bolieť hlava, nemusíte mať ani citlivé prsia, nemusíte pociťovať únavu, často chodiť na wc, nemusí vás stretnúť ani nával „psycho“ hormónov, ktoré vás celkom rozladia.

A naopak, môžete mať hociktorý z tehotenských príznakov, dokonca aj viaceré z nich naraz, a nemusíte byť tehotná.

Niekedy je veľmi ťažké odlíšiť tehotenstvo aj od „obyčajného“ predmenštruačného syndrómu. Preto nie je až také zvláštne, ak ženu telo neupozorní na to, že je v druhom stave.

5. Pohyby v brušku

A poviete si, čo potom pohyby v brušku, zvlášť ak to nie sú len také jemné žblnkania, ale riadne kopance a premety, čo dokážu bábätká stvárať? Dá sa toto len tak nevšimnúť?

Aj v tomto bode platí, že všetko závisí od toho, ako veľmi je každá žena vnímavá.

Obvykle si môžeme všimnúť prvé pohyby okolo 20. týždňa tehotenstva, čo je v podstate polovička cesty k pôrodu. Prvorodičky spravidla cítia pohyby neskôr ako ženy, ktoré už rodili.

Aj v tomto čase ide ešte len o akési neurčité pocity, nie všetky ženy sú si na 100 % isté, že cítia bábätko.

Každá žena by to dokázala opísať inak: ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie…

Chudé ženy môžu spozorovať veľmi skoro slabé pohyby, zatiaľ čo ženy s nadváhou si obyčajne uvedomia pohyby, až keď sú energickejšie.

Naše vnímanie môže ovplyvňovať aj to, ako sme aktívne – vtedy si až tak pohyby bábätka nevšímame.

A tiež veľa závisí aj od temperamentu bábätka. Jedno môže byť ako boxerista, iné si môže len tak lenivo hovieť v brušku a veľa, veľa spať.

Za zmienku stojí, že takmer 20 % tehotných žien, ktoré si mali počas tehotenstva rátať pohyby bábätka v brušku, bolo znepokojených, lebo nevedeli presne určiť, čo všetko do pohybov započítať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár