Mnoho mamičiek rieši krátko pred pôrodom rovnaký problém. Deň narodenia sa blíži, no bábätko sa stále správne neotočilo. Pokiaľ príroda neurobí svoju prácu, majú mamičky a lekári niekoľko možností.
Buď sa rozhodnú pre cisársky rez, pôrod zadočkom, alebo pomôžu bábätku otočiť sa. Čomu má dať rodička prednosť?
Obrat vonkajšími hmatmi
Poloha, pri ktorej sa bábätko zvykne rodiť, je otočenie hlavičkou dole. V takom prípade lekári nemusia váhať a pôrod s najväčšou pravdepodobnosťou prebehne bez komplikácii.
Čo však v prípade, že hlavička zostala hore, a hrozí pôrod panvovým koncom? Skúsený pôrodník môže situáciu vyriešiť jednoducho – obrátiť bábätko vonkajšími hmatmi.
Tento zákrok prebieha zvyčajne v 36. – 37. týždni, pretože samotný postup môže u niektorých rodičiek vyvolať pôrod. Lekári ho však môžu vykonať aj priamo na pôrodnej sále po tom, čo odtečie plodová voda.
Pred zákrokom lekár rodičku a dieťa monitoruje a skontroluje polohu plodu. Mamička potom dostane injekciu na uvoľnenie svalov maternice, po ktorej môže lekár vykonať obrat.
Lekár položí ruku na hlavu a zadoček bábätka, pričom opatrne akoby pomocou masáže dostane bábätko do správnej polohy.
Chcela som sa vyhnúť cisárskemu rezu
Skúsenosť s obratom vonkajšími hmatmi pri pôrode má aj mamička Sandra.
„Svojho prvého syna som rodila v Rakúsku, kde sa tento zákrok pokladá za úplne normálny. Lekár mi vysvetlil, že je čas pôrodu, no synček nemá hlavičku dole. Vraj mám možnosť aj rodiť cisárskym rezom, ale že on mi odporúča jednoduchý obrat.
Celé to prebehlo priamo na pôrodnej sále. Lekár mi položil ruky na brucho a tlakom obrátil bábätko do správnej polohy. Hovorí sa, že tento obrat môže poriadne bolieť, ale ako prvorodička to neviem s ničím porovnať.
Bolelo to, ale ako súčasť pôrodu. Naviac lekár so mnou celý čas komunikoval, opakoval, že všetko je v poriadku, tak som sa nestresovala zbytočne. Obratom sa prakticky začal pôrod, malý bol o chvíľu na svete, zdravý a krásny.
So skúseným pôrodníkom by som sa nebála ísť do toho. Bol to moment, keď som naplno vnímala pohyby dieťaťa, to ako synček „spolupracoval“ s lekárom a pomaly sa otočil, bolo čarovné.“
Mamičky sa boja o bezpečnosť
Dieťatko sa pred pôrodom neotočí asi v 4% prípadov. Podľa skúseností mamičiek sa však máloktorá naozaj stretne s pokusom o otočenie vonkajšími hmatmi.
Pôrod väčšinou skončí sekciou alebo odrodením bábätka panvovým koncom. Túto skúsenosť má mamička Adriána.
„Keď sa nám bábätko neotočilo, lekár mi navrhol otočenie vonkajšími hmatmi. Spýtala som sa, či už to niekedy robil, a on mi odpovedal, že občas takéto prípady majú.
Nemala som z toho dobrý pocit, keďže som mala dojem, že s tým nemajú dostatok skúseností. Preto som napriek rade trvala na cisárskom reze. Neviem, či som urobila dobre, lebo začiatky po pôrode boli ťažké, zapálila sa mi rana, malá sa nevedela rozkojiť.
Sesternica v Čechách mala rovnaký problém, dieťa sa neotočilo, a lekár ju dokonca odrodil tak, ako bolo. Pretože už mala málo plodovej vody, a vtedy sa vraj dieťa ťažko otáča.
Sesternica sa mi potom chválila, že pôrod bol rýchly, všetko prebehlo bez problémov a nebolo to pre ňu ťažšie v porovnaní s tým, keď sa bábätko rodí hlavičkou. Možno u nás stále chýba väčšia informovanosť na túto tému, aby sa mamičky nebáli.“
Prečítajte si aj: Potrat. Keď sa rozpadá sen o rodine
Majú sa mamičky zákroku obávať? Podľa odborníkov ide o známu metódu, ktorá v dnešnej dobe, keď verejnosť viac uvažuje o rizikách a komplikáciách cisárskeho rezu, zažíva renesanciu.
Štúdie ukazujú, že ak zákrok prebehne správne, nepresahuje riziko komplikácií u matky a dieťaťa 0,5%. Táto metóda je podľa odborníkov vhodná aj pre ženy, ktoré už majú jazvu na maternici.
Ako však spomenula aj mamička Adriána, v našich pôrodniciach sa tento zákrok stále nepreferuje najmä preto, že lekárom chýba potrebná skúsenosť a mamičkám zas viac informácií o jeho bezpečnosti.
Na Slovensku to zakázané určite nie je! nemohli by takto verejne mať o tom informácie na stránkach svojich kliník, nemohli by to vykonávať a pod. bez ďalších dopadov…
Ja som ho absolvovala v St. Ľubovni u p. primára Kožuškaniča pri prvej dcére a bola to prvá myšlienka po úspešnom vaginálnom pôrode – vďaka za tento úkon. Mala som naplánovanú sekciu iba kvôli KP, všetko ostatné bolo ok – a asi týždeň pred týmto termínom sa mi podarilo nájsť info o tejto metóde a zobrali ma do 3 dni na tento výkon. Aj keď som mala obavy, či to mám podstúpiť, našťastie nebol čas na prehodnocovanie. Nič lepšie sa mne a mojej dcére stať nemohlo! Pri druhom tehotenstve som bola rozhodnutá, že ak to bude potrebné, idem zas. Majú tam s tým dobré skúsenosti a berú to ako samozrejmosť aj ģynekológovia z okolia. Bohužiaľ, je veľká škoda, že to ambulantní gynekológovia mamičkám neposunú ako dostupnú možnosť. Pre takúto vec určite nie je problém prejsť aj viac km. Keďže pokiaľ viem, pre východné Slovensko je to najdostupnejšie práve v SL. (Vraj to už robia aj v PO – ale osobne nemám skúsenosť, ja by som šla tam, kde majú skúsensotí viac a mám to overené)
Dodnes je to jedna z vecí za ktorú som mimoriadne vďačná – vyhla som sa sekcii ako prvorodička, čo má neskutočne veľa benefitov ako pre moje deti (obe), tak aj pre mňa.
Ľubovniansku nemocnicu odporúčam!!
Dobry den,
Dnes som bola na obrate vonkajsimi hmatmi v Trencine u p.primara Kascaka a prebiehalo to uplne uvolnene, babo sa sice otocit nepodarilo kvoli tomu ze mam menej plod.vody a placentu vpredu. Preto po par pokusoch pan primar povedal ze uz to nebudeme nadalej pokusat, babo nechame v polohe zadockom dole. Bolestive to bolo ale znesitelne.
Dobrý deň,
Mám už takmer dvojmesačného synčeka a narodil sa v Ružinove v Bratislave vďaka vonkajšiemu obratu vysokoskúseným odborníkom- pána prednostu Záhumenského a Mudr. Križku 32hodín pred pôrodom. A bolo to v 40 týždni. Synček mal pôrodnú veľkosť podľa noriem.
Dole nôžkami bol až 3 mesiace a ani cvičenie tomu nepomáhalo. Obrat mi odporúčal málokto, ale nebanujem.
A bolesť pri obrate? Žiadna nebola, bolo to ako masáž.
Deň predo mnou bol taktiež úspesný obrat. A to bola mamička s druhým dieťatkom.
Čize keď ste v dobrých rukách, netreba sa báť. Ja by som do toho v Ružinove išla aj nabudúce.
U Kocha s tým majú skusenosti
..mamičky sa boja.. v našich pôrodniciach sa nepreferuje.. popravde by som si rada prečítala aj konkrétnejšie informácie z dákeho dôveryhodného zdroja, nielen že mamička nám povedala.. skúste aspoň ‘doktor povedal’.. ja som totiž mala dieťa otočené koncom panvovým do 38 týždňa a to čo ma desilo bola práve hrozba cisárskeho rezu.. naivne som sa domnievala, že veď skúsia možno aj na poslednú chvíľu otočiť – človek dnes už vidí na videách všeličo a hlúpo si myslí, že vyzerá to jednoducho a musí to byť isto bežná prax.. no houby.. viacerí gynekológovia vo viacerých zdravotníckych zariadeniach (obvodná, na ultrazvuku, na monitore) reagovali úplne presvedčivo a jednoznačne:
– dalo by sa s tým KP niečo urobiť? cvičenie, polohovanie, masáže….??
– s tým, že je bábo otočené neurobíte nič, buď sa samé otočí, alebo nie..
– a otočenie vonkajšími hmatmi?
– na Slovensku je to ZAKÁZANÉ.. ani na to nemyslite! môže sa pri tom poškodiť placenta