Koronavírus spôsobuje obavy v celej našej spoločnosti. Najväčší strach však momentáne určite prežívajú seniori, ľudia s chronickým či autoimunitným ochorením a budúce mamičky. K akým opatreniam pristúpili pôrodnice?
Čo hrozí tehotným ženám?
Britská Kráľovská spoločnosť pôrodníkov informovala, že podľa doterajších zistení koronavírus u tehotných žien nespôsobuje závažnejšie komlikácie ani ťažší priebeh než u ostatných pacientov. Takisto nepredpokladajú, že by sa vírus mohol prenášať z matky na plod.
Britskí odborníci súhlasia aj s tým, aby matky nakazené vírusom za predpokladu zvýšenej ochrany dojčili svoje bábätká. Stále však platí, že tehotné ženy sú vzhľadom na zmeny v organizme citlivejšie na nákazu a mali by sa o to starostlivejšie chrániť.
Hoci deti sú voči koronavírusu odolné, chorí sa nájdu aj medzi najmenšími.
Prečítajte si aj: Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
Najmladším pacientom je zatiaľ novorodenec v meste Wuhan, ktorému ochorenie diagnostikovali 30 hodín po pôrode. U bábätka mala choroba bežný priebeh a v súčasnosti je už v poriadku.
Budúce mamičky nákaza zatiaľ obchádza
Na Slovensku sú zatiaľ budúce mamičky od koronavírusu ochránené a medzi nakazenými nie je ani jedna tehotná žena. Avšak vzhľadom na rýchlo sa šíriaci vírus nie je isté, ako dlho tento stav vydrží. Sú na to pôrodnice pripravené?
Sieť súkromných nemocníc Svet zdravia osobitné opatrenia pre budúce mamičky neplánuje. V prípade, že by sa takáto pacientka objavila, sa o jej hospitalizácii rozhodne na základe zdravotného stavu.
“Pre každého pacienta s týmto ochorením platia rovnaké pravidlá. V prípade ľahkého priebehu je mamička v domácej karanténe. Ak ide o ťažší stav, mamička je hospitalizovaná na infektológii či vyššom pracovisku.
Počas pôrodu sa žene vzhľadom na priebeh a štádium ochorenia poskytne rúško a zdravotnícky tím využíva adekvátne ochranné pracovné prostriedky,” vysvetľuje hovorkyňa ProCare Jana Fedáková.
Zákaz pre návštevy aj oteckov pri pôrode
Slovenské nemocnice sa rozhodli v súvislosti s novou nákazou prijať viacero preventívnych opatrení, ktoré sa dotknú aj gynekologicko – pôrodníckych oddelení.
Kvôli ochrane mamičiek a novorodencov sa v pôrodniciach rušia návštevy. Opatrenia sa však dotknú aj samoného pôrodu.
“Keďže ma pôrod čoskoro čaká, mám už všetky informácie k opatreniam. V nemocnici ma informovali o zákaze návštev po pôrode a upozornili, že pravdepodobne nebude možná účasť otca pri pôrode,” vysvetľuje mamička Linda z Košíc, ktorú čoskoro čaká pôrod v štátnej nemocnici Krompachy.
Zákaz prítomnosti oteckov pri pôrode však neplatí všade na Slovensku. V Univerzitnej nemocnici v Bratislave je sprievodná osoba povolená.
Podľa vyjadrenia pôrodnice je však podmienkou, aby sa otecko či sprevádzajúca osoba posledných 14 dní nezdržiaval v zahraničí, a nechala si pred vstupom na iddelenie zmerať teplotu. Naďalej tu však platí zákaz návštev.
Prečítajte si aj: Cukrovka v tehotenstve
Hoci nemocnice po celom Slovensku rušia vyšetrenia a zákroky, ktoré nie sú nevyhnutné, budúcich mamičiek sa tieto opatrenia nebudú týkať.
“Aktálne od 36. týždňa chodím na vyšetrenia do svojej pôrodnice. Vyšetrenia prebiehajú rovnako, akurát zakaždým vyzvú tehotné, aby si dali pred vstupom do ambulancie rúško, ak ho nemajú, a vydezinfkovali si ruky.
Lekárky aj sestričky samozrejme ordinujú v rúškach,” opisuje kontroly mamička Linda.
Doklady pre dieťa po pôrode
Podľa rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva budú najbližších 14 dní mnohé matriky zatvorené. To znamená, že vybavovanie rodného listu je potrebné odložiť.
Bábätko je však prvých 60 dní po narodení kryté zdravotnou poistovňou svojej mamy. Bližšie informácie poskytnú na svojej stránke jednotlivé úrady.