Dve deti krátko po sebe – tehotenstvo

Hana Celušáková 0

Pamätám si to ako dnes, môj starší syn nemal ešte poriadne sfúknutú sviečku na prvej torte a ja som sedela s tehotenským testom s dvoma prúžkami. Nebudem klamať, nevedela som, či sa mám skôr tešiť, alebo báť.

Synček sa mi zdal ešte veľmi malý, po roku sa nám ako-tak utriasol režim a mňa tešilo pomyslenie na nové bábätko, ale nevedela som si predstaviť, ako to zvládnem.

Shutterstock

Možno ste to plánovali, možno sa vám to proste len tak stalo… ak žijete podobný príbeh, skúsim zhrnúť, čo sa mi v tejto situácii osvedčilo.

Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak.

Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.

Zdvíhanie, prebaľovanie, obliekanie, kŕmenie, tlačenie kočíka… to všetko budete musieť v svetle novej situácie prehodnotiť.

Všetky zmeny robte v predstihu

Príchod nového súrodenca je pre staršie dieťa vždy veľkou zmenou. Ak by sa k tejto „veľkej“ pridružilo ešte veľa malých, mohlo by mať pocit, že je zrazu odsunuté na vedľajšiu kolaj. Preto ho privykajte na väčšiu samostatnosť postupne.

Dojčenie

Nové tehotenstvo nemusí byť dôvodom na ukončenie dojčenia, pokiaľ je všetko bezproblémové. Sú maminy, ktoré plynule prejdú z jedného dojčenia na druhé, väčšinou pri návrate z pôrodnice vysvetlia staršiemu súrodencovi, že mliečko je už pre bábätko.

Dá sa tiež dojčiť obe deti naraz – tandemovo, alebo staršiemu dávať prebytky mlieka do pohárika. Obvykle vám ale váš gynekológ odporučí ukončiť dojčenie do 6. mesiaca tehotenstva. Možno to potom na staršie dieťa nebude príliš vela „strát jedinečnosti“ naraz. Je na každej mame, aby si to urobila tak, aby jej to vyhovovalo.

Spánok

Zaspávanie je ďalšou oblasťou, kde by váš starší „drobček“ mal získať samostatnosť. Nedá sa dopredu predpovedať, aké bude bábätko, možno vás bude večer potrebovať na plný úväzok.

Zíde sa vám, ak ho naučíte zaspávať s tatom, môžu si vytvoriť spoločný rituál (napr. čítanie rozprávky), ktorý sa za mesiace tehotenstva stane skôr výsadou „veľkáčov“ ako povinnosťou. Na druhej strane, ak budete staršieho večer čo večer uspávať uspávankou, spievate tým zároveň aj bábätku a trénujete dych na pôrod 😉

Poobedňajší spánok využite, a pospite si aj vy, potrebujete energiu viac ako pár ušetrených minút na upratovanie.

Presun do veľkej postele znášajú niektoré deti ťažko, obzvlášť, ak sa tá „ich“ už chystá pre bábätko. My sme radšej získali v rodine ďalšiu a pripojili ju z druhej strany manželskej postele.

Škôlka

Len málo detí sa vie bez problémov vyrovnať s tým, že oni trávia čas v škôlke, kým vy ste doma s malým bábätkom. Začnite s adaptáciou skoro, alebo zvážte, či nebude menej stresujúce pre vás oboch popasovať sa s oboma deťmi doma.

Využite všetky dostupné pomôcky

S postupujúcim tehotenstvom a pribúdajúcimi kilami staršieho súrodenca môže byť každodenná strarostlivosť veľmi vyčerpávajúca, niekedy aj urýchli otváranie pôrodných ciest.

Kúpanie a umývanie

Veľkou pomocou vám môže byť malý schodík pri umývadle, aby si staršie dieťa dočiahlo samo umyť ruky. Sprchovací kút vás zbaví zdvíhania do vane. Aj pokakaný zadoček tak očistíte jednoduchšie.

Prebaľovanie

Prebaľovací pult je veľmi vysoký, skúste naučiť dieťa samostatne vyliezať a zliezať na posteľ, kde sa dá prebaliť rovako, dobre poslúži aj deka na zemi.

Je vždy pomocou, ak sa vám podarí staršie dieťa odplienkovať. Ale s príchodom bábätka sa často k plienkam vrátite, aj starší majú právo na trocha „bábätkovskej“ starostlivosti.

Jedenie

Malý stolík s detskými stoličkami vám pomôže vyhnúť sa neustálemu zdvíhaniu do stoličky na kŕmenie. Je fajn, ak naučíte drobca jesť samostatne. Určite sa čo-to naperiete a dlážku pod stolíkom utrete nespočetnekrát, ale snaha sa oplatí, za deväť mesiacov už možno budete môcť pri stolovaní aj dojčiť;-)

Prechádzky

Akýkoľvek štýlový kočík vymeňte za golfáče alebo podobne ľahký a skladný dopravný prostriedok. Každé kilo navyše pri nosení do schodov, autobusov alebo cez obrubníky zaváži.

Veľmi som ocenila aj odrážadlo – motorku, ktorá nám pomohla si od kočíka úplne odvyknúť a syn sa naučil chodiť na prechádzky sám.

Pochopila som, že „cesta je cieľ“, do potravín sme sa presúvali aj hodinu, ale spoznali sme všetkých havkov, stromy a kvety na trase, čo boli motivačné body na chôdzu ďalej.

Príprava na bábätko

Podľa mňa, je veľmi dôležité hovoriť o tom, že v brušku je bábätko, že rastie a za chvíľu príde k nám. Dovolila som synovi sledovať, ako kope, hladkať bruško, vybrať mu hračku. Ale príliš som to nesilila s „veľkým pomáhajúcim bratom“. Skôr sme často sedeli na zemi, objímali sme sa, ukazovala som mu fotky z obdobia, keď bol v brušku a malé bábätko on. Rozprávala som mu, ako veľmi sme sa na neho tešili a ako ho máme radi.

V chvíľach jeho najväčšieho vzdoru som bývala zúfalá, často unavená a netušila, ako to ustojím. Teraz, keď má mladší tri roky, hovoria mi v škôlke, že sú svoji, súdržní a starajúci sa o seba. Snáď aspoň o kúsok viac ako keď doma nastane vankúšová vojna;-)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (27 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár