ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 21.10.2017 | meniny má Uršuľa  
Kým rastie bruškoDruhé, tretie,...

Druhé, tretie tehotenstvo... (2.diel)

 MikSa   02.12.2013   0

Rodina sa zväčšuje...

Nezabúdajte na vaše prvorodené dieťa. Príchod druhého dieťaťa je pre staršie dieťa obrovskou zmenou.

Preto sa počas tehotenstva a po pôrode usilujte o to, aby ste v jeho živote neprevrátili hore nohami všetko, na čo je zvyknuté.

Ľúbime Ťa!

Počas celého tehotenstva dieťatko ubezpečujte o láske, ktorú k nemu prechovávate, a ktorá sa nezmení. Povedzte mu, že máte dosť lásky pre celý svet.

Zapojte ho do rôznych príprav, ktoré súvisia s príchodom ďalšieho súrodenca, napríklad so zariaďovaním izbičky pre bábätko, s výberom hračiek pre bábätko,...

Dovoľte mu pohladiť vaše bruško, nechajte ho pocítiť ako kope. Nezabudnite mu povedať o tom, že aj ono bolo vo vašom brušku, ukážte mu fotografiu z jeho ultrazvuku...

Myslite aj na maličkosti, na ktorých všetko stojí. Napríklad, ak ste unavená, doprajte si „siestu“ spoločne s vaším diaťaťom, ktorému inak robí problém ísť si samo ľahnúť. Vyhnete sa tak nervozite a obviňovaniu a posilníte tým vašu spolupatričnosť a nehu, ktorá vás spája.

Čas iba pre seba

Pri druhom tehotenstve musíte častejšie spomaliť tempo a ponechať si dostatok času, aby ste ho v pohode prežívali (často je toto tehotenstvo zároveň aj posledné). Pokúste sa zariadiť si čas tak, aby ste ho mali niekedy iba pre seba, napríklad kým je dieťa u starých rodičov, v jasliach,...

Aj keď je vaše prvé dieťa niekedy otravné a vyčerpáva vás, nezabúdajte, že sú to posledné chvíle, ktoré s ním prežívate, predtým než príde na svet druhé. Využívajte neúnavne tieto neopakovateľné okamihy vo dvojici, chvíle, keď sa o vás ešte nemusí deliť.

Počas vášho pobytu v pôrodnici, mu dovoľte vás navštíviť, tak často, ako chce. Preukážte mu dôveru tým, že mu dovolíte dotknúť sa bábätka, vziať ho do náručia,... Je potrebné, aby pocítil, že je oporou rodiny a že jeho úlohou je novorodeniatko uvítať.

Ak je vaše prvorodené dieťa dievčatko, darujte jej bábiku, aby sa mohla hrať na mamičku, opakovať vaše gestá a zbaviť sa prípadnej žiarlivosti.

Ak je váš prvorodený chlapec, možno píše k tejto téme nejaké listy:)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised