Kým rastie bruškoDruhé, tretie,...

Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?

 Gréta Čierna   18.04.2019   2

Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny.

Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke.

Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený.

shutterstock

 

Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete.

Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.

Nádherných deväť mesiacov

Na prvé tehotenstvo mám nezameniteľné spomienky. Prvé pohyby, prvé kúpené bodyčko, prvé ranné nevoľnosti. Každý jeden deň bol iný, bol originál.

Neustále som sledovala novinky a rastúce bruško (či skôr brušisko). Zdalo sa mi, že zmeny v mojom živote už nikdy neskončia (skrátka, naivná, prvorodička).

Prvé tehotenstvo je čas, keď čítate knižky o výchove, pozeráte filmy o talentovaných deťoch, z ktorých vyrástli pracovníci v NASA a bez výčitiek svedomia zainvestujete do drahého parného hrnca na príkrmy, lebo vy predsa nebudete kupovať detské výživy v obchode.

 

Menej býva viac

V druhom tehotenstve je to so spomienkami horšie. Deň za dňom letia, akurát priberáte, a nejaké zmeny si nevšímate, lebo nemáte kedy. Treba predsa skákať doma okolo staršieho súrodenca, variť, prať a upratovať.

Občas vás šokuje číslo na váhe, ale to je asi všetko. Tehotenstvo si začínate užívať až na pôrodnej sále, lebo vtedy konečne povinne opatruje manžel.

Neprekvapujú vás ranné nevoľnosti, puchnutie nôh ani to, že týždeň po pôrode nezapnete šaty zo stužkovej. Tušíte, že tie už nezapnete nikdy.

 

Nič nenakupujete, práve naopak. Pri druhom dieťati vás pochytí materský minimalizmus, pretože už viete, že menej býva viac.

Nevlastníte teplomer do vody, županček, mnohé sa zbavia aj prebaľovacieho pultu (lebo na gauči je to väčšia zábava). 

Čo sa zašpiní, to sa operie, nie? Parný hrniec na príkrmy už ani nevyťahujete a zásoba detských výživ tiež nie je márna.

Šťastie praje pripraveným

Povedala som si ako optimistická prvorodička. Aby som sa dobre pripravila na pôrod, začala som cvičiť špeciálne kardio pre tehotné, každé ráno som skúšala naťahovacie cviky a chodila na dlhé prechádzky.

Namiesto prežierania som študovala význam pohánky, petržlenovej vňate a banánov v strave tehotných. Pitný režim som si dokonca kontrolovala a zapisovala počet vypitých pohárov.

shutterstock

 

Cez internet som sledovala prípravné predpôrodné videá, z ktorých som vydedukovala, že ak budem správne dýchať, dieťa sa narodí v podstate samo.

Ani krok naviac

Našťastie, počas druhého tehotenstva som už bola ostrieľanejšia a múdrejšia. Nespravila som ani krok naviac, pokiaľ som nemusela.

Ešte aby som sa dakde zbytočne prechádzala a presúšala na nebezpečnom slnku (to nič, že bol február).

Každú voľnú minútu, ktorú iné gazdinky využívajú na pulírovanie a luxovanie, som strávila s nohami na gauči, v jednej ruke káva, v druhej diaľkové alebo babský časák a čokoláda.

Oddychovala som, čo to šlo. Optimistická prvorodička vo mne chcela poznamenať niečo o kilách navyše, ale neodvážila sa. Lebo ja som vedela, že sa mi tie kalórie ešte zídu.

Pôrod – zážitok môjho života?

Na prvý pôrod sa ženy pripravujú, chodia na predpôrodné cvičenia a snívajú. Všetky si predstavujeme, že pôrod bude prirodzený, krásny, dojemný, dieťatko pôjde do náručia nedočkavého otecka, ktorý nás zaplaví slzami vďaky a ružami.

A keď sa to nepodarí, ocko nechce na pôrodnú sálu, doktor je nevrlý a nám sa nedarí dojčiť, sme sklamané, a neraz to aj oplačeme.

Pri druhom je väčšia pohoda

Druhý pôrod, to je ten pravý zážitok pre ostrieľané ženy. Všetko už môže len príjemne prekvapiť. Na pôrodnej sále sme ako doma a radíme ostaným mamičkám.

 

Ak sa bojíme bolesti, v pohode si vypýtame epidurál. Necítime sa trápne, ak niečo nezvládneme.

Namiesto súkromnej izby sa tešíme na pokec s ostatnými mamami, neponáhľame sa domov, a ak nám naservírujú na obed niečo dobré, sme v siedmom nebi.

Druhý pôrod je taká malá zaslúžená dovolenka, a my vieme, že potom už naskočíme do kolotoča povinností. A tak si to v pôrodnici aj s bábätkom užívame.

Lebo jedna vec sa nemení s prvým, druhým ani piatym tehotenstvom. Tá obrovská láska zabalená v maličkej perinke, pri ktorej vieme, že námaha okolo tehotenstva a pôrodu za to stojí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Zita napísané 08.05.2019 17:58

prvy bol cisarskym rezom s velkou bolestou a druhy bol tiež cisarskym rezom, ale s pumpičku Xantis a super. Skoro žiadna bolest. Za mna skvely zazrak a doporučujem všetkym

Anička napísané 27.04.2019 15:54

žiaden. Len pri druhom som si musela pomoct a brala som ogestan, aby som otehotnenie trochu urychlila. A podarilo sa, do dvoch mesiacov som na tehotenskom teste našla krasnu dialnicu

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Zita napísané 08.05.2019 17:58

prvy bol cisarskym rezom s velkou bolestou a druhy bol tiež cisarskym rezom, ale s pumpičku Xantis a super. Skoro žiadna bolest. Za mna skvely zazrak a doporučujem všetkym

Anička napísané 27.04.2019 15:54

žiaden. Len pri druhom som si musela pomoct a brala som ogestan, aby som otehotnenie trochu urychlila. A podarilo sa, do dvoch mesiacov som na tehotenskom teste našla krasnu dialnicu

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised