4 typy tehotných matiek podľa správania

MikSa 3

Výskumy ukazujú, že formovať osobnosť svojho dieťaťa môžeme už pred narodením. Existuje množstvo štúdií, ktoré sa zaoberajú tým, ako správanie ženy ovplyvňuje vývin dieťaťa. Už aj len zdanlivo všedný a neutrálny faktor ako je tlkot matkinho srdca silno vplýva na plod.

Uspávanka, ktorú matka spieva svojmu nenarodenému dieťaťu má veľký význam a aj po narodení ho dokáže táto známa melódia utíšiť. Mnohé výskumy potvrdili, že plod v 6. mesiaci jasne počuje a reaguje na hlas matky. Dieťa v matkinom tele vníma dokonca hudbu, ba prejavuje pritom určitý vkus, Vivaldi a Mozart ho upokoja, zatiaľ čo Beethoven alebo rocková hudba majú presne opačný účinok.

Doktor G. Rottman z univerzity v Salzburgu rozdelil tehotné matky podľa správania do 4 kategórií:

1. Ideálne matky

Vedome či podvedome chceli mať dieťa. Ich tehotenstvo prebiehalo bez komplikácií, pôrod bol ľahký a narodené deti úplne zdravé.

2. Matky, ktoré si neželali mať dieťa.

U týchto matiek sa zaznamenali najzávažnejšie komplikácie počas gravidity a najväčší počet prípadov predčasného pôrodu.

3. Matky dvojtvarej povahy.

Sú to budúce matky, ktoré vystavovali síce na obdiv radosť z tehotenstva, ale deti, ktoré v sebe nosili zaznamenávali zmiešané pocity, ktoré si matky neuvedomovali. Tento pocit sa zistil pomocou psychologických testov. Veľký počet novorodencov tejto skupiny matiek mal poruchy v správaní a žalúdočno – črevné komplikácie.

4. Ľahostajné matky, ktoré z rozličných príčin nechceli mať dieťa.

Napríklad zo strachu, že si pokazia postavu, kvôli finančným dôvodom, alebo preto, že neboli na materstvo pripravené. Zistilo sa však, že podvedome predsa len nič nemali proti gravidite. Ich deti sa po pôrode ukázali ako rozpačité, apatické a letargické.

Veľký význam má aj vzťah manžela k budúcej matke.

Od jeho podpory do značnej miery závisí jej subjektívny stav, a teda aj stav dieťaťa. Výskumy dokázali, že ženy, ktoré nažívajú s manželom v láske a v zhode, privádzajú na svet fyzicky a emocionálne zdravé deti.

Ďalšie experimenty ukázali, že dieťa počuje hlas svojho otca už v brušku matky, po príchode na svet ho spoznáva a reaguje naň upokojením, pretože hlas pozná a cíti sa v bezpečí.

Podľa časopisu Sélection 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 2,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. aka , do istej miery s tou hudbou mas pravdu . avsak moja mama mi pustala (v jej brusku) vivaldiho 4 rocne obdobia, ja som nic ine cele detstvo nechcela, ako hrat na husle, a hram na ne ,milujem husle a zo vsetkeho najviac vivaldiho , otec bol je ajbude metalitsta a rocker, a pocuval tu hudbu aj ked mama bola tehotna, a cuduj sa svete mna ako malu neuspalo nic lepsie ako metal, vtracky ci cirkularka .. vplyv hudby a zvukov ma na dieta velky vplyv. a je to fakt hlupost takto skatulkovat matky, kolko zien neche dieta vynosi ho vzda sa ho a to dieta je totalne zdrave a aj opacne kolko ludi ho chce a bud nema,alebo sa stanu strasne veci

  2. Fakt prilis zjednoduseny pohlad. Na svoje prve dieta som sa tesila, chcela ho, narodilo sa predcasne a je hyperaktivne plus par mensich problemikov. Pri druhom dietati som mala pred porodom obavy, aj ked som ho tiez chcela a sice sa narodilo skor, ale inak je takmer bezproblemove.

  3. Tak to je fasa facka…

    To mi nestaci depka z toho, ze som nevedela donosit svoje dieta? Este ma niekto da do skatulky dvojtvarej, lahostajnej matky ci dokonca matky, ktora vlastne to dieta ani nechcela mat?

    Babatko som chcela, aj ja aj manzel, z otehotnenia som sa tesila, aj manzel, dietatku sme sa prihovarali, radovali sa z neho… a potom … cosi sa stalo … predcasny porod a diagnoz plna karta (vratane zaludoscno crevnych, spravania atd atd).

    A sory, ale tie bachorky o mozartovi a beethovenovi? Ved to sa pise uz asi 30 rokov… A len tak na margo, skuste ich pocas tehotenstva pustat rockerke … Ci ju a jej dieta klasika skutocne upokoji…

Pridaj komentár