Vyšetrenia pri ženskej neplodnosti

MUDr. Ladislav Maršík 0

Dôležitou súčasťou vyšetrenia príčiny neplodnosti je rozhovor s neplodným párom. Partneri upresnia, aké vyšetrenia a liečbu už podstúpili.

Lekár naplánuje ďalšie vyšetrenia, vysvetlí partnerom možnosti liečby v ich konkrétnom prípade. Liečba neplodnosti je dlhodobá.

Shuttestock

Neplodnosť u žien a spermiogram

Mužský faktor neplodnosti lieči andrológ, ale vyšetrenie plodnosti muža, tzv. spermiogram, je aj nevyhnutnou súčasťou vyšetrenia ženskej sterility.

Dokonca pri vyšetrovacích postupoch pri asistovanej reprodukcii zaraďujeme spermiogram na prvé miesto, lebo patrí medzi najjednoduchšie a najmenej zaťažujúce vyšetrenia.

Pre muža môže znamenať psychickú záťaž, ale vyšetrenie nie je invazívne – nespôsobuje bolesť ani krvácanie, nehrozí infekcia.

Ženská neplodnosť – vyšetrenia

Okrem základného gynekologického vyšetrenia, ktoré by malo odhaliť aj prípadné vývojové odchýlky, je vyšetrenie ženskej neplodnosti zamerané dvomi smermi:

1. Vyšetrenia zamerané na zistenie ovulácie.

2. Zistenie priechodnosti vajcovodov.

Ako sa zisťuje ovulácia u ženy

Medzi najjednoduchšie metódy na zistenie termínu ovulácie patrí vedenie menštruačného kalendára a meranie bazálnej teploty. Teplotu si žena meria ráno, predtým ako vstane z postele, a to v konečníku alebo v pošve.

Na určenie prebiehajúcej ovulácie, prípadne jej termínu nie je podstatná absolútna hodnota nameranej teploty, ale jej zvýšenie o niekoľko desatín stupňa Celzia v priebehu 1 až 2 dní.

  • V prípade, že sa teplota nemení, nestúpa nad 37oC, ide pravdepodobne o anovulačné cykly, čiže nedochádza k ovulácii.
  • Pretrvávanie zvýšenej teploty mierne nad 37oC trvajúce od posledného termínu ovulácie patrí medzi najjednoduchšie tehotenské testy.

Metóda merania bazálnej teploty môže byť nepresná pri chorobách, ktoré sprevádza zvýšenie telesnej teploty (horúčka).

Hormonálne vyšetrenie informuje nielen o samotnej ovulácii, ale môže objasniť aj iné poruchy (napríklad choroby štítnej žľazy alebo nadobličiek).

Hormóny možno vyšetrovať v moči aj v krvi, pričom presnejšie je vyšetrenie hladín hormónov v krvi. Krv treba odobrať v presne stanovený deň menštruačného cyklu, lebo hladiny hormónov sa v priebehu menštruačného cyklu menia.

V súčasnosti je najviac používanou metódou na zistenie ovulácie ultrazvuk. Využíva skutočnosť, že zrelé vajíčko sa uvoľňuje z vaječníka z folikulov, ktorých rast a nakoniec vymiznutie môžeme ultrazvukom sledovať. Vyšetrovacia metóda sa volá folikulometria.

Vyšetrenie priechodnosti vajcovodov

Vyšetrenie priechodnosti vajcovodov znamená už zásah do organizmu ženy, preto o jeho potrebe musí rozhodnúť odborník.

Poznáme niekoľko spôsobov vyšetrenia, každý z nich má výhody aj nevýhody. Najčastejšie sa používa:

l. Hysterosalpingografia (HSG)

  • je vyšetrenie kontrastnou látkou pod röntgenovou kontrolou – pacientky ju obyčajne volajú „prefuk“.
  • Pri vyšetrení nie je potrebná narkóza, nevýhodou je mierna bolestivosť zákroku a záťaž vaječníkov žiarením.

2. Echohydrotubácia (HYCOSY)

  • je vyšetrenie priechodnosti vajcovodov pod ultrazvukovou kontrolou. Oproti HSG je hlavnou výhodou vylúčenie radiačnej záťaže.

3. Laparoskopia s chromopertubáciou

  • sa robí v celkovej narkóze. Princípom metódy je zavedenie optickej (zobrazovacej) časti laparoskopu krátkym rezom pod pupkom do brušnej dutiny. Takto sa umožní prehliadnutie orgánov brušnej dutiny zrakom (laparoskopia).
  • Priechodnosť vajcovodov sa zisťuje vstreknutím farebnej látky zdola cez krčok maternice. Pri priechodných vajcovodoch farebná látka vyteká z vajcovodov do brušnej dutiny (chromopertubácia).

4. Kuldoskopia

  • je zobrazovacia metóda podobná laparoskopii, len optika laparoskopu sa zavádza do brušnej dutiny cez pošvu.

5. Hysteroskopia

  • tu sa používa podobný optický prístroj, ako pri laparoskopii alebo kuldoskopii, len je podstatne tenší.
  • Technický pokrok umožňuje vyrábať aj také malé a pritom kvalitné optické prístroje, že sa bez ťažkostí zmestia cez krčok maternice.
  • Hysteroskopom môžeme prehliadnuť priamo dutinu maternice, prípadne pri operačnej hysteroskopii odstrániť útvary brániace uhniezdeniu vajíčka (zrasty, polypy, myómy – drobné nádory zo svalových buniek, septá – väzivové alebo svalové priehradky, ktoré čiastočne alebo úplne rozdeľujú dutinu maternice). Vyšetrovacie metódy 3, 4 a 5 súhrnne nazývame endoskopické.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár