Keď sa nedaríNeplodnosť

svetový mesiac neplodnosti po prvý raz na Slovensku

 Denisa Priadková   29.05.2003   0

Tento rok sa na Slovensku po prvýkrát uskutoční Svetový mesiac neplodnosti. V priebehu júna sa budú konať rôzne stretnutia a besedy a v Bratislave sa uskutoční stretnutie rozličných „skúmavkových generácií". V centre mesta, na Medenej 27, kde sa Bocianíci stretávajú každú druhú stredu sa stretne pár z Rakúska s deťmi, ktoré sa chystajú na strednú školu s párom zo susednej Českej republiky, ktorý má dve deti, pričom staršie je v školopovinnom veku a s rodičmi zo Slovenska, ktorých dvojičky budú mať v lete pyšné tri roky. „Podstatné je,” usmieva sa Denisa Priadková, predsedníčka Občianskeho združenia, ktorú už na ulici oslovujú ľudia ako Bocian, „že sa ľudia budú môcť presvedčiť, že aj z Petriho misky, pretože tam a nie v skúmavke sa robí IVF, sa rodia krásne, zdravé deti. Že sú to na celom svete mladí i už dospelí ľudia, ktorí sa ničím nelíšia od svojich vrstovníkov.“

Po prvý raz bol svetový mesiac neplodnosti zorganizovaný v roku 2002 z iniciatívy AIA, Americkej asociácie pre neplodnosť. Rozličnými akciami sa na tomto skvelom projekte zúčastnilo 40 rozličných pacientských i profesijných organizácií z rovnakého počtu krajín.

Keďže Slovenská republika bola donedávna považovaná za krajinu, v ktorej má liečba neplodnosti len krátku tradíciu a v porovnaní so susednými štátmi má čo doháňať, je pre Občianske združenie Bocian cťou, že sa zapojí už do druhého ročníka tejto prestížnej medzinárodnej akcie a to celým radom originálnych nápadov, podujatí a informácií, ktoré boli zozbierané na základe podrobného prieskumu skúseností stoviek slovenských párov, ktoré sa pokúšajú mať vlastné dieťa.

Pre slovenského Bociana je cťou a potešením, že za necelé dva roky obnovenej činnosti sa mu podarilo nadviazať plodnú spoluprácu s mnohými spoločnosťami, odborníkmi i dobrovoľníkmi z mnohých oblastí, pôsobiacimi v oblasti liečby neplodnosti na Slovensku. Stovky listov a fotografií, ktoré do Bociana prichádzajú sú dôkazom, že ľudia potrebujú vedieť, že so svojím problémom nie sú sami a že sú nesmierne radi, že konečne i na Slovensku existuje miesto, kam sa môžu kedykoľvek obrátiť.

Rámcový plán aktivít, ktoré bude Občianske združenie Bocian organizovať v rámci prvého Svetového mesiaca neplodnosti na Slovensku je bohatý. Našou snahou je obsiahnuť všetky témy a oblasti, ktoré s neplodnosťou úzko súvisia.

Program je rozčlenený do štyroch tematických týždňov.

2. - 8. júna 2003
Nemôžeme mať dieťa alias slovenská neplodnosť v číslach a faktoch

1. Tlač publikácie Svetový mesiac neplodnosti na Slovensku a jeho distribúcia na všetky relevantné miesta ako napríklad vybraným výborom NR SR, poslancom, médiám i vybraným novinárom, vybraným zdravotníckym zariadeniam a inštitúciám, vybraným osobnostiam, predstaviteľom samospráv, vybraným lekárom a odborníkom.

2. Bocianoviny v rozšírenom vydaní na 16 stranách budú informovať o akciách v rámci Svetového mesiace neplodnosti, ktoré usporadúvajú jednotliví partneri OZ Bocian, ako napríklad spermiogram za 50,- počas celého mesiaca.

3. Publikovanie rozsiahlych článkov pre verejnosť i odbornú verejnosť.

9. - 15. júna 2003
Cena za život

1. Prvá z dvoch besied Občianskeho združenia Bocian (pozvánky publikované v dennej tlači, prostredníctvom spomínanej publikácie SMN na Slovensku, internetovej stránky www.bocianoviny.sk) na tému čo stojí asistovaná reprodukcia, aký je systém financovania a spolufinancovania zo strany štátu, resp. poisťovní, štátnych i súkromných centier, atď. Pozvaní budú zástupcovia štátnych i súkromných centier, najväčšej poisťovne.

2. Zverejnenie konkrétneho príbehu rodiny, ktorá na svoje deti čakala osem rokov. Vzhľadom na invalidný dôchodok partnera sa rodina neúspešne uchádzala o pôžičku, napokon však uspela a bocian k nej zaletel síce okľukou, no hneď dvakrát. Publikovanie troch príbehov, zaoberajúcich sa rozličnými formami financovania liečby neplodnosti na webstránke, v časopise Bocianoviny, pripravených pre túto príležitosť, nákladov na cenu života, ktoré boli prezentované v porovnaní s inými nákladmi v zdravotníctve v Prahe na medzinárodnej konferencii Neplodnosť v treťom tisícročí v novembri 2002.

16. - 22. júna 2003
Ľudia zo skúmavky alias Neplodnosť doma a u susedov

1. Stretnutie štyroch rodín, ktorých spojil rovnaký osud - dieťa zo skúmavky. Predbežne sa jedná o pár z Rakúska (takmer dospelé dieťa), z Maďarska (preplácanie poisťovňami veľmi ústretové), z Českej republiky (ilustrácia náskoku a ďalšej generácie zo skúmavky, t.j. rodičia z dvomi deťmi po IVF s väčším vekovým rozdielom) a rodina zo Slovenska (dvojičky, približne 3 ročné - začíname hovoriť sami za seba).

2. Druhá z dvoch besied Občianskeho združenia Bocian (pozvánky publikované v dennej tlači, prostredníctvom spomínanej publikácie Svetový mesiac neplodnosti na Slovensku, internetovej stránky www.bocianoviny.sk) na tému Aj dvaja sú rodina v súlade s medzinárodným zameraním na bezdetné páry s účasťou psychológa.

3. Vyhodnotenie súťaže, ktorá bude súčasťou kampane vo vybraných médiách na tému: Koľko nás je zo skúmavky? Uverejnenie víťazov vo vybraných médiách, v centrách asistovanej reprodukcie a na webstránke www.bocianoviny.sk.

23. - 29. júna 2003
Pomáhame Bocianovi lietať a Bocian v sieti

1. Akcia pomáhame Bocianovi lietať. Deň otvorených dverí v Občianskom združení Bocian v Bratislave a v Košiciach. (Pripravujeme aj slávnostné otvorenie tretej slovenskej pobočky v Trenčíne). Návštevníci Bociana môžu svoju podporu združeniu vyjadriť dvomi odtlačkami prsta v tvare srdca červenou farbou. Výsledky akcie budú opäť publikované v lokálnych médiách a v Bocianovinách 3/2003.

2. Kronika liečby neplodnosti na východe Slovenska. Slávnostné prezentovanie Kroniky oboch košických centier spojené s kampaňou v miestnych médiách, súťažami a rozličnými podpornými akciami, zameranými na propagáciu možnosti modernej liečby mimo hlavného mesta Slovenska. Spojené s propagáciou dňa otvorených dverí s akciou „Spermiogram za symbolickú cenu“ v košických centrách.

3. Ukončenie akcie "Bocian v sieti" v rámci ktorej bude kontinuálne rozširovaná ponuka služieb a informácií na webovskej stránke www.bocianoviny.sk.

Tento mesiac nám dáva príležitosť, aby sme neplodnosť ako chorobu priblížili konečne všetkým, aj tým, ktorých sa tento problém priamo netýka. Snahou ľudí obvykle je odovzdávať výsledky svojej práce do rúk ďalším generáciám. Ambíciou Svetového mesiaca neplodnosti a snahou Občianskeho združenia Bocian je pomôcť, aby tie ďalšie generácie po nás prišli.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised