Keď sa nedaríNeplodnosť

Skúsenosti mám, ktoré prišli o bábätko. Čo pomáha pri postabortívnom syndróme?

 Ľuba Lapšanská   28.08.2020   0

Je veľmi ťažké stratiť dieťa, je veľmi ťažké ak sa to stane viackrát. Ale nemáme inú možnosť, iba to prežiť...

Postabortívny syndróm je závažná vec. Existujú však spôsoby, ako liečiť ubolenú dušu ženy, ktorá prišla o bábätko. Maminky, ktoré to zažili, sa delia o skúsenosti, čo im pomohlo prežiť toto náročné obdobie.

Ingimage

 

Niektorým mamičkám najviac pomáha rozprávať o svojom tehotenstve, o svojom dieťatku. Mamičky nikdy nehovoria že potratili plod, vždy potratili (je jedno, v ktorom mesiaci tehotenstva) svoje dieťa. A to dieťa má i meno, ktoré je potrebné používať.

Iným ženám zo začiatku viac pomáha byť sama, premýšľať, vnútorne sa začať vyrovnávať so situáciou.... Proste dopriať si chvíle sama so sebou.

Priam nutnosťou je podpora partnera, rodiny, priateľov. Myslite však na to, že i oni tú traumu prežívajú... Tiché objatie niekedy dokáže zázraky.

Vyrozprávanie sa zo všetkého niekomu, kto mamke ponúkol, že ju bude počúvať. Zámerne zvýrazňujem slovo ponúkol, pretože ženy nechcú, či boja sa hovoriť o potrate s niekým, o kom si nie sú isté, že ich... Proste bude počúvať. Nie pochopí, nie bude radiť, len ich vypočuje. 

 

Prečítajte si aj: Príznaky postabortívneho syndrómu

Písanie – písanie denníka, článkov, zážitkov... Dať svoje myšlienky na papier častokrát prináša uvoľnenie.

Pozeranie filmov a čítanie kníh s problematikou potratu a podobných tém. Mnoho žien sa na ne po prežitej traume vrhne, iné akoby s tým už nechceli mať nič spoločné. Myslím, že je dobré „chvíľku sa v tom piplať“, pozrieť si niečo, prečítať, zistiť, že na tomto svete je ešte niekto ďalší, ktorý to už prežil.

Ingimage

 

Pochutinky sú rýchlou úľavou na napäté nervy.  Sladká voňavá káva,  mlieko so škoricou, čokoláda, teplé kakao – aspoň na chvíľu uľavia telu i duši.

Veľmi pomáha i „nedôverný“ dotyk vo forme masáže. Nemyslím typickú športovú. Mám na mysli jemnú a uvoľňujúcu – napríklad masáž lávovými kameňmi, medovú alebo aromoterapeutickú masáž.

Návrat do práce  - spočiatku môže byť veľmi náročný na sústredenie. Veľmi ťažké je nedávať každú chvíľu  najavo svoju bolesť.  Avšak  práca a stretávanie sa s ľuďmi pomáha začleneniu sa do „normálneho" kolobehu života viac ako nečinné ležanie v posteli.

Rôzne duchovné meditácie, relaxácie, školenia v emočnej inteligencii či čokoľvek podobné pomôže ženám uchopiť a  uľaviť si od problému.

Aktívny šport, akýkoľvek má mamička rada. Ideálne plávanie, tanec, bicyklovanie, jazda na koni... Doplní telo endorfínmi, ktoré sú už na pokraji vyhynutia.

Príjemné a vyhľadávané sú výlety, najmä do prírody – do ticha, ale i do historických objektov.

Záhradka, domáce práce, pečenie – niekedy sa objavia úplne nové záujmy, je dobré ich skúsiť.

Domáce zvieratká - tie, ktoré už v domácnosti boli alebo nové. Psy i túliace sa mačky nám dodajú trochu tepla a radosti. Mimochodom, mnohokrát, keď to už snažiace sa páry vzdali a kúpili si zvieratko, tak sa im podarilo počať a donosiť dieťatko.

Ingimage

 

No a najviac pomáha nielen rozlúčiť sa s dieťatkom a „prepustiť jeho dušičku“, ale vedomie, že ono niekde je, viera, že je stále s rodičmi a počuje ich, že sa s ním niekedy ešte stretnú.

Či „rozprávanie sa s dieťatkom“ – to všetko môže priniesť vnútorné upokojenie, a posunúť ženy do nového života.

Je veľmi ťažké stratiť dieťa, je veľmi ťažké ak sa to stane viackrát. Ale nemáme inú možnosť, iba to prežiť... Viete... Detičky neumierajú – len im rastú krídla...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised