Keď sa nedaríNeplodnosť

Prečo stále nič?

 Mária Kohutiarová   20.01.2015   0

Poznajú to mnohé ženy: cyklus ako hodinky, ale každý mesiac si pár dní poplačú. Na tehotenskom teste sa neukáže to, čo by chceli. Pochybnosti o sebe ako o žene schopnej takej jednoduchej veci ako otehotnieť, sú hrozné. A pritom niekedy na to, aby tam tie dve čiarky boli, stačí málo.

 

Trochu vedy

O menštruácii a plodnosti už hádam vie každá žena – na čo to je, kedy to je a ako to má byť. Problémom ale je, že si mnohé ženy myslia, že existujú len dva mantinely: buď som plodná, alebo nie som. A medzitým nič. Ale takto to v ľudskom organizme, ani v organizme ženy nie je.

„Plodnosť ženy závisí od komplexnej interakcie medzi niekoľkými hormónmi, ktoré vyvolávajú ovuláciu a riadia cyklus po ovulácii.“ (M. Schannonová, Plodnosť, cykly, výživa).

Je teda normálne, že ono tie hormóny niekedy fungujú naplno, niekedy napoly a niekedy takmer nie a tým pádom môžeme hovoriť aj o vysokej plodnosti, nepravidelnostiach cyklu a úplnej neplodnosti, medzi ktorými existuje plynulý prechod. Rozdiel medzi nepravidelnými cyklami a neplodnosťou je ako medzi mrholením a riadnym lejakom – stále prší, ale nie je to rovnaký dážď.

Celý tento proces veľmi dobre vidno na návrate plodnosti u ekologicky dojčiacej matky: prejde od štádia úplnej neplodnosti cez chvíľu plodné či skoro plodné obdobie,  až sa vráti k plnej plodnosti. Práve cez hormonálne nastavenie dojčiacej matky a jej návratu plodnosti sa dá dobre porozumieť, ako to je so ženami, ktoré majú problémy s plodnosťou. Dojčiaca matka má vďaka vysokej úrovni prolaktínu, získanej systematickým a častým dojčením, nízku hladinu ovulačných hormópnov – a to hormónu stimulujúceho folikul (FSH) a luteizačného hormónu (LH). Tým pádom nedochádza k vývoju folikulu a nevytvára sa ani vnútorná výstelka maternice. Dôsledkom toho nepríde ani k ovulácii, ani k menštruácii.

Akonáhle sa začne tvoriť viac reprodukčných hormónov,  objaví sa aj hlien a výstelka maternice, ako symbol navracajúcej sa plodnosti. Ešte stále však nemusí prichádzať k ovulácii – teda endometrium sa nakoniec odlučuje, čo spôsobí špinenie, alebo aj plné, dlhotrvajúce krvácanie. 

U dojčiacich matiek je bežné, že kým nastúpi plná plodnosť, majú jeden alebo viac takýchto anovulačných cyklov a menštruácií. Obdobie, kedy dojčiaca matka má už niekoľko príznakov plodnosti, ale ešte nie je schopná otehotnieť kvôli nedostatočnému množstvu reprodukčných hormónov, môže trvať dosť dlho. Je teda jasné, že sa plodnosť vracia a existuje, ale nie je v plnej sile.

Normálny cyklus – a nič

Niečo podobné sa deje u žien, ktoré nedojčia, majú normálny cyklus a nedarí sa im otehotnieť. Príčinou je nedostatočná úroveň hormónov, ktoré „zabezpečujú“ v organizme spustenie kompletnej ovulácie.

Zvonku aj podľa záznamov môže všetko vyzerať v poriadku: hlien je prítomný, dĺžka cyklu zodpovedá štandardu, teplota sa zvýši a luteálna fáza je ako má byť.

Problém však ostáva vo výške hladiny FSH a/alebo LH – v stave, akom sa nachádzajú, nie sú schopné zabezpečiť ovuláciu zrelého vajíčka. Výsledkom je fakt, že nedôjde k počatiu alebo ak aj áno, dôjde ku skorému potratu drobného embrya. Mnohokrát sa tieto situácie riešia podaním liekov na dosiahnutie ovulácie a udržanie tehotenstva, ktoré stimulujú plodnosť.

Len lieky?

Príčin, ktoré spôsobujú nepravidelnosti cyklu alebo neschopnosť udržať počatý plod, je viacero. Niekedy sa nepodarí napriek rôznym vyšetreniam z vonkajšieho hľadiska plodných, nedojčiacich žien zistiť skutočnú príčinu oslabenej alebo veľmi nízkej plodnosti.

Faktom však ostáva, že výživa môže zlepšiť pravidelnosť cyklu a viesť k očakávanému prírastku do rodiny.  Na to, ako riešiť najčastejšie príčiny problémov s plodnosťou – nedostatočnosťou luteálnej fázy, zníženou či zvýšenou funkciou štítnej žľazy, nedostatočnou či nadmernou hmotnosťou, antikoncepciou, kofeínom, vplyvom nočného svetla na plodnosť či konzumáciou mlieka – a ako to riešiť prostredníctvom výživy a zmeny životosprávy, sa pozrieme v ďalších častiach.

Z knihy Marilyn Shannonovej: Plodnosť, cykly, výživa

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised