Keď sa nedaríNeplodnosť

Neplodnosť nie je nafúknutý problém

 Tlačová správa   11.07.2008   0

Po prvý raz bol svetový mesiac neplodnosti zorganizovaný v roku 2002 z iniciatívy AIA, Americkej asociácie pre neplodnosť. Už pri treťom ročníku sa Slovenskej republike a Občianskemu združeniu BOCIAN dostalo mimoriadnej cti. Po predložení projektu a splnení niektorých kritérií sa Občianske združenie BOCIAN stalo oficiálnym partnerom World Infertility Month, čiže Svetového mesiaca neplodnosti a to spolu s dvadsiatimi tromi svetovými veľmocami v rámci liečby neplodnosti ako sú Spojené štáty americké, Veľká Británia a Izrael a exotickými krajinami ako Uganda, Bangladéš či India. Zaujímavosťou je, že Občianske združenie BOCIAN je jedinou organizáciou v Strednej a Východnej Európe, premosťujúcou pacientov a odborníkov v oblasti liečby neplodnosti, ktoré spoluorganizuje toto podujatie a veľmi aktívne vystupuje na poli nedobrovoľnej bezdetnosti.

V roku 2003 Občianske združenie Bocian po prvýkrát usporiadalo medzinárodné stretnutie detí, ktoré sa narodili po umelom oplodnení a ich rodičov, ktoré vzbudilo veľkú pozornosť médií. Tento rok sa uskutoční stretnutie rodín z troch krajín, celý rad akcií, súťaží a pripravili sme aj publikáciu Plánujete baby? , ktorej cieľom je zlepšenie povedomia o možnostiach liečby neplodnosti pomocou metód asistovanej reprodukcie. Tlačová konferencia a beseda so špičkovými odborníkmi, pacientmi, rodičmi, zástupcami iných príbuzných odborov a predstaviteľmi Občianskeho združenia Bocian sa uskutoční v Košiciach 21. júna 2004.

Počas uplynulých rokov sa kládol dôraz na skutočnosť, že neplodnosť je možné liečiť a spomínali sa najmä možnosti mimotelového oplodnenia, ktoré je na Slovensku možné v štyroch centrách v Bratislave a v Košiciach. Neplodnosť, jej liečba najmodernejšími medicínskymi postupmi a tzv. „deti zo skúmavky“ a ich výchova však so sebou prinášajú celý rad nových tém, oblastí, rizík, otázok a rozličných riešení. Medicína totiž nie je matematika. Práve týmto témam je venovaný aj tohtoročný Svetový mesiac neplodnosti a tak všetkých zástupcov médií čo najsrdečnejšie pozývame, aby sme spoločne prediskutovali rad pálčivých otázok ako napríklad:

 • Aká je úspešnosť a z koľkých bezdetných párov na Slovensku budú rodičia? (nie každému sa to podarí)
 • Aké nástrahy predstavuje voľba páru žiť bez dieťaťa? (konkrétne príbehy)
 • Je možné, aby si „dieťa zo skúmavky“ nechala „urobiť“ slobodná matka? (je právo dieťaťa na rodičov staromódne?)
 • Je vlastná liečba nebezpečná? (biologické produkty versus biotechnika)
 • Je čas hovoriť iným materským jazykom? (aké slová bežne používa bezdetný pár)
 • Existujú aj jednoduchšie možnosti liečby ako IVF? (takmer pätine párov stačí inseminácia za zlomok nákladov)
 • Dilema zmrazených embryí. (čo z deťmi, ktoré neplánujeme „použiť“)
 • Tretina rodičov musí počítať s dvojičkami. (rastúce obavy o rastúce rodiny)
 • Ako poviem svojim deťom, že sú zo skúmavky? (riešenie problémov ako pri adopcii, avšak málo známe)
 • Je dôležitejšia zodpovednosť, alebo sloboda? (čo by mal alebo nemal vedieť pacient)

  Pre Bociana je cťou a potešením i to, že úzko spolupracuje s mnohými spoločnosťami, odborníkmi i dobrovoľníkmi, pôsobiacimi v oblasti liečby neplodnosti na Slovensku, z ktorých mnohí sa mimoriadne snažia a výsledkom ich snahy sú tisíce šťastných rodín.

  Výsledkom spoločnej práce a podpory je i viac ako šesťtisíc párov, ktorým Občianske združenie Bocian v uplynulom roku mohlo poskytnúť cenné informácie, informačné materiály, rady a skúsenosti a najmä sprostredkovať to najdôležitejšie - že neplodnosť je ochorenie, ktoré možno liečiť a v mnohých prípadoch úspešne vyliečiť. Veľmi dôležité pre závažné rozhodnutia sú však informácie a prístup lekára.

  Ak ste už Bocianovi pomohli akokoľvek, vďaka za každé narodené dieťa, ktorému ste dali šancu na život.

  Kontakt:
  Občianske združenie BOCIAN
  P.O.Box 265, 810 00 Bratislava 1
  Tel.: 0903/425 863, Fax: 02/5443 3757
  E-mail: bocian@bocianoviny.sk
  Kontaktná osoba: Mgr. Denisa Priadková, predsedníčka OZ Bocian

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised