Keď sa nedaríNeplodnosť

Mladí muži sú dnes na tom horšie ako štyridsiatnici!

 Alexandra Húsková   06.06.2016   0

Postav dom, zasaď strom, sploď syna. Takéto bolo poradie životných priorít v nedávnej minulosti. Časy sa zmenili a priority tiež. Sadenie stromov je dnes síce aktuálna téma, ale dať si postaviť dom je pre mnoho mužov neraz oveľa menší problém, než počať dieťa.

Ingimage

 

Mýtus, ktorý patrí minulosti

Celé storočia bolo zvykom ukazovať prstom na ženu, pokiaľ manželia nemali deti. To ona za to môže! Ona je príčinou! Neplodná, nehodná! Pokrok medicíny a vedy však odhalil, ako to je naozaj.

Podľa údajov WHO pripadá asi 40 % prípadov neplodnosti na plecia ženy a rovnakých 40 % na mužské ramená (či iné časti tela). Vo zvyšných 20 % ide buď o problém na oboch stranách, alebo o neznámu príčinu.

Mýtus o „ženskom probléme“ by mal v modernej spoločnosti patriť minulosti a keď sa páru rok nedarí počať – mimochodom, tento časový úsek stanovila tiež WHO na základe nespočetných výskumov –, na vyšetrenia by nemala zamieriť len žena, ale rovnako tak muž.

Ingimage

 

Veď čas letí, nie je na čo čakať. A do úvahy treba brať aj závažnú informáciu, podľa ktorej sa mužská neplodnosť, resp. znížená schopnosť počať potomka, šíri ako chrípka – zasahuje čoraz viac mužov.

Lekári zatiaľ nevedia jednoznačne odpovedať na otázku, čím to je. Životným štýlom? Potravinami, liekmi, športom, oblečením, technologickými výdobytkami? Alebo to tak zariadila matka príroda, lebo nás je tu jednoducho priveľa? Všetky tieto možnosti sú v hre.

„Vždy je potrebné vyšetriť ženu aj muža. A to aj v prípadoch, keď sa páru otehotnieť podarí, ale tehotenstvo sa skončí spontánnym potratom,“ upozorňuje genetička RNDr. Iveta Černáková, PhD. z genetického laboratória ReproGen. Každý problém sa lepšie rieši, keď je presne pomenovaný a zadefinovaný.

Ingimage

 

Páni, na minútku!

Takže páni, chcete zdravé dieťa? Hor sa na testy! Sú bez bolesti a bez podmienky vyzliekať sa pred cudzími ľuďmi. Muž všetko vyrieši sám v malej miestnosti, niektoré laboratóriá umožňujú urobiť „ručnú prácu“ doma a jej výsledok potom v sterilnej nádobke, akú dostať v každej lekárni, do hodiny doručiť do laboratória.

Čo sa deje ďalej? Spermie sa zafarbia, aby sa pod mikroskopom dali čo najlepšie odlíšiť normálne vyzerajúce spermie od ich patologických foriem. Skúma sa pritom mnoho vecí od počtu spermií, ich pohyblivosti, vzhľadu hlavičiek, krčkov a bičíkov, cez objem, viskozitu až po kyslosť alebo zásaditosť.

„Povedala by som, že spermiogram je úplne základné vyšetrenie, ktoré môže veľa vecí odhaliť, no zároveň nepovie všetko. Až dvadsať percent neplodných mužov má spermiogram v poriadku, napriek tomu sa páru nedarí počať,“ hovorí RNDr. I. Černáková.

„Preto robíme aj ďalšie testy a podrobnejšie vyšetrenia, ktoré pomôžu odhaliť príčinu neúspechu, a potom sa dá aj liečba nastaviť tak, aby bolo počatie úspešné a narodilo sa zdravé dieťa,“ hovorí I. Černáková.

Ingimage

 

Vitalita, imunita?

Prvým znakom, ktorý si žiada ďalšie podrobnejšie testy, je nízky počet pohyblivých spermií v ejakuláte. „Pri klasickom vyšetrení spermiogramu nemáme možnosť rozlíšiť, či sú nepohyblivé spermie živé, alebo mŕtve, treba urobiť test na ich vitalitu. Vysoký výskyt neživých spermií – nekrozoospermia – je príčinou ťažkej formy mužskej neplodnosti,“ vysvetľuje genetička.

V ejakuláte je však skrytých odpovedí oveľa viac! Imunologický test môže napríklad odhaliť, že na pohľad zdravé spermie sú pokryté protilátkami, ktoré im bránia v oplodnení ženského vajíčka.

Príčina, prečo sa nedarí otehotnieť, môže tkvieť aj vo fragmentácii DNA, teda akomsi poškodení DNA v spermiách. „Celistvosť DNA spermií ovplyvňuje množstvo faktorov, ako sú fajčenie, vek muža, tepelný stres, infekcie urogenitálneho traktu, liečba antibiotikami aj niektorými ďalšími liekmi, chemoterapia a rádioterapia, ale aj nutrične nevyvážená strava či iné faktory životného prostredia a životného štýlu,“ hovorí I. Černáková.

Aké teda môžu byť príčiny?

Mužské pohlavné bunky sú náchylnejšie na vonkajšie vplyvy ako ženské pohlavné bunky.

Exogénne faktory, ktoré môžu ovplyvňovať plodnosť sú:

  • exhaláty
  • chemizácia - herbicídy, pesticídy, insekticídy
  • žiarenie - rádioaktívne, mikrovlnové, mobily i počítače - nosenie mobilu vo vrecku nohavíc či položený počítač v lone môže rovnako nepriaznivo ovplyvniť mužskú plodnosť
  • priemyselná záťaž - ťažké kovy, teplárne
  • životný štýl - nikotín, alkohol, obezita, častý pobyt v termálnych kúpeľoch či saune (spermie totiž "nemajú radi teplo"), vyhrievané sedadlá, obtiahnuté spodné prádlo, ale aj profesionálna cyklistika
  • choroby a liečba - zápalové ochorenia, rádio/chemoterapia
Ingimage

 

Poškodená spermia

„Spermia s poškodenou DNA je síce schopná pohybovať sa a oplodniť vajíčko, ale táto porucha sa prejaví zastavením vývoja embrya, spontánnym potratom alebo narodením dieťaťa s genetickou poruchou na molekulárnej úrovni.“

Juj, veruže sa to dobre nepočúva! Koľko nástrah môže byť v jednej spermii! To však nie je dôvod lamentovať, ale radšej sa dať vyšetriť. „Vyšetrujeme aj množstvo leukocytov v ejakuláte. Keď ich je priveľa, umožňujú, aby sa vo zvýšenej miere tvorili voľné kyslíkové radikály, ktoré spôsobujú už spomínanú fragmentáciu DNA. Jednoducho, všetko so všetkým súvisí,“ dodáva I. Černáková.

Ingimage

 

Pokoj a nohy v teple

Pre vyššiu pravdepodobnosť narodenia zdravého dieťatka sa u mužov vyšetrujú aj chromozómy v spermiách a leukocyty v ejakuláte. „Zdravá spermia v sebe nesenie genetickú informáciu uloženú na 23 chromozómoch. Ak je ich počet iný, embryo sa nebude vyvíjať normálne, jeho vývoj sa môže zastaviť, čo sa prejaví buď ako neplodnosť, alebo spontánny potrat. Vylúčené, samozrejme, nie je ani donosenie dieťaťa, ktoré sa však môže narodiť postihnuté,“ ozrejmuje genetička z ReproGenu.

Ak ste sa dočítali až sem, môžete mať dojem, že počať a porodiť zdravé dieťa je takmer nadľudská námaha. Nedajte sa zmiasť ani odradiť, určite nie je. No je dobre, že zároveň so znižovaním schopnosti ľudstva privádzať na svet deti prichádzajú aj medicínske riešenia problémov.

Chce to pokoj, nohy v teple (pri sebe byť celkom nemusia) a hlavne to chce nezatvárať si oči pred realitou. Ak je problém, treba zistiť jeho príčinu, a potom riešiť tak, ako sa dá. A ak problém nie je, netreba si ho zbytočne vyrábať.

Zdroj:reprogen.sk

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised