Keď sa nedaríNeplodnosť

Keď sa nedarí...

 Mária Kohutiarová   28.01.2015   1

Čo robiť, ak všetko navonok klape, ako má a dieťatko aj tak neprichádza?

Dnes pokračujeme v diagnostikovaní možných problémov a ponúkame pomoc prostredníctvom prostriedkov výživy a vitamínov.


Nedostatočná luteálna fáza

Ak vaše hormóny nefungujú dostatočne dobre, môže vaša luteálna fáza byť krátka, prípadne budete mať pred či  pomenštruačné špinenie, slabý vzostup bazálnej teploty, problémy s množstvom hlienu (teda málo alebo veľa), amonoreu alebo neobjasnenú neplodnosť.

Nepravidelná menštruácia alebo dokonca diagnostikovaná neplodnosť môže súvisieť – bez ohľadu na to, či dojčíte, alebo už menštruujete – s prejavom nadmerného vylučovania prolaktínu – čo sa prejavuje poruchou luteálnej fázy. Výnimkou sú ženy v prechode, kedy je krátka luteálna fáza prirodzenou súčasťou zmien plodnosti.

Čo ale urobiť teraz, ak po dieťatku túžime?

Odporúčaný je vitamín B6 (200-600 mg/deň), ktorý podľa jednej štúdie  podávaný 14 ženám  s normálnymi menštruačnými cyklami, ale PMS a ťažkou neplodnosťou od 18 mesiacov do 7 rokov, neuveriteľne upravil plodnosť. Jedenásť z nich počalo počas šiestich mesiacov od začatia terapie. Týmto ženám sa odporúča nutričný program pri riešení PMS.

Štítna zľaza

Aj tento orgán pri nedostatku jej hormónov alebo nedostatočnej stimulácii tkanín hormónmi spôsobuje nízke bazálne teploty, neobvykle dlhé cykly, anovulačné cykly, predlžený výskyt akože plodnejšieho hlienu, silné menštruácie, neobjasnenú neplodnosť, spontánny potrat alebo nízku sexuálnu túžbu.

Autor knihy Hypothyroidism: The Unscuspected Illness Broda O. Barnes hovorí, že funkcia štítnej zľazy môže byť znížená aj vtedy, ak krvné skúšky indikujú, že jej funkcia je normálna. Uvádza tiež mnohé prekvapujúce prípady  žien s týmto problémom, ktoré po liečení otehotneli a porodili. 

Ak teda má žena napriek dobrým výsledkom pravidelne predovulačné teploty pod 36.33 stupňov Celzia, mala byť pravidelne pridávať do stravy jódovanú soľ, alebo zaradiť do jedálnička jód z tabletiek morských rias. Dobrou podporou štítnej žľazy sú aj vitamíny skupiny B a vitamín C a E, vitamín A, zinok a selén. Ak si zadovážite ľanový a saflorový olej, ich esenciálne mastné kyseliny stimulujú všetky zľazy.

Zvýšená funkcia štítnej žľazy tiež spôsobuje neplodnosť, vyskytuje sa však zriedkavejšie ako znížená funkcia. Akýkoľvek posun od normálneho fungovania štítnej žľazy prináša automaticky podľa endokrinológa Sheldona Stoffera zmeny plodnosti.

Ženy s problémom zvýšenej funkcie štítnej žľazy by mali najprv zájsť za lekárom kvôli presnej diagnóze, hlavne pre zmeranie hladiny hormónu stimulujúceho štítnu zľazu (TSH), hormónu uvoľňujúceho tyreotropím (TRH) a tyroxínu. Dôležité je zistiť aj možnosť predávkovania jódom. (Z nadmerného konzumovania hnedých morských rias, multivitamínov, jódovanej soli a morských rýb).  Samotná výživa však nedokáže riešiť problém zvýšenej funkcie štítnej žľazy, na to je potrebný lekár a jeho zásah.

Váha: príliš veľa alebo málo

Za neplodnosťou môže paradoxne stáť aj tento faktor, často spôsobujúci aj slabý výskyt cervikálneho hlienu. Pomer hmotnosti k výške a pomer tuku k svalom ovplyvňuje vaše menštruačné cykly a ich plodnosť.

Po prvé, tukové tkanivo je zásobárňou pohlavných hormónov a mení androgény (mužské hormóny) na estrogén, ktorý predstavuje jednu tretinu množstva estrogénu u normálnej ženy pred prechodom.

Na druhej strane príliš chudé ženy oproti priemeru

majú vyššie ako je potrebné množstvo bielkovín, ktoré viažu estrogén – preto ho majú menej voľného. Nadôvažok, príliš chudé ženy majú podmozgovú zľazu (hypotalamus) nastavený tak, že nedostatočne stimuluje hormóny plodnosti FSH a LH.  

Z toho dôvodu pribranie alebo ubranie púheho jeden a pol kilogramu môže cyklus napraviť alebo pokaziť. V rámci jednej štúdie sedemnásť z dvadsiatich šiestich žien s príliš nízkou hmotnosťou otehotneli po štyroch rokoch neplodnosti po tom, ako pribrali priemerne 4 kilogramy.

Tento fakt býva často prehliadaný aj lekármi – tzv. ideálna postava má často za následok stratu menštruácie alebo oneskorenú ovuláciu iba kvôli  príliš nízkej hmotnosti. Týka sa to aj žien, ktoré aktívne športujú – vďaka zmene telesnej hmoty z tuku na svaly sa ich plodnosť môže narušiť alebo stratiť.

Dôležité je zachovať kritickú hranicu 20% telesného tuku z celkovej váhy. Na tento problém je jednoduché odporúčanie: ak máte aj ideálnu váhu a poruchy plodnosti, skúste k svojej váhe pridať zopár kilogramov, obmedziť mierne cvičenie a umožnite čiastočný návrat vášho telesného tuku, potrebného na normálne fungovanie cyklu.

Aj príliš nadmerná hmotnosť sa podpisuje na problémoch s cyklom,

plodnosťou a problémom s otehotnením. Nadmerné množstvo telesného tuku prispieva k zvýšenej hladine estrogénu, čo tlmi funkciu žltého telieska.  Toto môže byť u silnejších žien dôvodom neplodnosti. 

Lekári mnohokrát tento fakt nepoznajú alebo ignorujú, a naordinujú takejto žene lieky. Zo skúsenosti Marylin Shannonovej však stačí mierne znížiť hmotnosť a dosiahnuť vytúžené tehotenstvo prirodzenou cestou. Vyvolávanie ovulácie nie je cestou, pokiaľ máte nadváhu.

Ideálne je pomaly chudnúť prostredníctvom plnohodnotnej stravy a cvičenia. Je dôležité vyhýbať sa kofeínu a cukru, užívať doplnky výživy s tým, že cieľom nie je dosiahnutie ideálnej váhy, ale schudnutie napr. aspoň o 10 kg.

 

Z knihy: Plodnosť, cykly, výživa, Marilyn Shannonová spracovala Mária Kohutiarová

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
petrusa napísané 18.07.2016 08:33

Dôležitá je takisto strava a to príjem vitamínov, minerálov a povzbudzujúcich prírodných extraktov. Neskutočne dlho sme sa s tým trápili aj my doma :( Napokon sme si povedali že to skúsime ešte raz a s vitamínmi kiwu wuki a ak to nevyjde že to nechame tak. Je to neskutočný tlak na psychiku a partnerstvo. Nám sa to našťastie na posledný dohodnutý pokus podarilo ale jednoduché to fakt nebolo. Skúšajte mamičky aj oteckovia smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
petrusa napísané 18.07.2016 08:33

Dôležitá je takisto strava a to príjem vitamínov, minerálov a povzbudzujúcich prírodných extraktov. Neskutočne dlho sme sa s tým trápili aj my doma :( Napokon sme si povedali že to skúsime ešte raz a s vitamínmi kiwu wuki a ak to nevyjde že to nechame tak. Je to neskutočný tlak na psychiku a partnerstvo. Nám sa to našťastie na posledný dohodnutý pokus podarilo ale jednoduché to fakt nebolo. Skúšajte mamičky aj oteckovia smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised