Keď sa nedaríNeplodnosť

Chcete deti? Prestaňte fajčiť!

 Tlačová správa   27.02.2008   1

Je jasné, že život bez cigariet je zdravý. Aj preto by sme sa nemali prestať snažiť s fajčením skoncovať. Dôvodov je mnoho. Jedným z veľmi dôležitých je túžba mať dieťa. Cigarety mnohým tento plán významne narúšajú, pretože negatívne ovplyvňujú plodnosť mužov aj žien. Aj keď zdravotné dôvody málokedy pomôžu s fajčením skončiť, pred niektorými faktami nie je podľa lekárov úniku: pokiaľ sa vám podarilo otehotnieť a stále fajčíte, fajčí s vami aj vaše dieťa!

Plodnosť mužov
Fajčenie u mužov často zapríčiňuje poruchy erekcie. Tento účinok, spôsobený predovšetkým poškodeniami ciev vedúcim k poruchám prekrvenia, sa prejavuje nielen u starších mužov. V americkej štúdii, ktorá sledovala 2 115 mužov sa napr. zistilo, že u štyridsiatnikov, ktorí denne fajčili, bol výskyt porúch erekcie až 2,7-násobne vyšší v porovnaní s nefajčiarmi. Fajčenie okrem toho zhoršuje kvalitu spermií, ktoré sú u fajčiarov pomalšie a chorobne zmenené. Tvorba spermií je mimoriadne citlivý proces a viaceré látky obsiahnuté v tabakovom dyme majú priam devastujúci vplyv na ich množstvo. Celkovo sa tak u muža zhoršuje potencia a reprodukčné schopnosti klesajú.

Plodnosť žien
Na ženu má fajčenie veľmi negatívny vplyv z hľadiska možnosti počatia aj času oplodnenia. U fajčiarok je takisto nižšia úspešnosť liečby neplodnosti a vyššie riziko primárnej aj sekundárnej neplodnosti. Negatívny vplyv má fajčenie samozrejme tiež počas celého tehotenstva a dojčenia. Fajčenie sa tiež spája s vyšším počtom potratov, krvácaním a častejšou nevoľnosťou u tehotných žien, ako aj iných komplikácií počas tehotenstva aj pôrodu. Tiež celkovo znášajú fajčiarky obdobie tehotenstva horšie. Deti fajčiarok sa často narodia predčasne, trpia nízkou pôrodnou hmotnosťou a majú oslabený imunitný systém, čo môže ovplyvniť celý budúci život dieťaťa.

„Veľkým omylom je zažité tvrdenie, že pokiaľ fajčíte v čase počatia, je už celkom jedno, či počas tehotenstva budete fajčiť, alebo nie. Nie je to tak. Fajčenie škodí dieťaťu počas celého tehotenstva. Fajčenie tehotnej ženy negatívne ovplyvňuje vývoj a zdravie nenarodeného dieťaťa, ako priamo - prenosom viacerých chemických látok cez placentu, tak nepriamo - najmä zníženou dodávkou kyslíka, čo môže u dieťaťa viesť k jeho nedostatku. Ukončenie fajčenia bude mať teda veľmi pozitívny vplyv na budúcu matku aj jej dieťa, a to ihneď po ukončení fajčenia. Tým, že budúca matka prestane fajčiť, zníži sa pravdepodobnosť komplikácií a možno očakávať ľahší priebeh tehotenstva. Jednoznačne sa tiež preukázala súvislosť medzi fajčením a pôrodnou hmotnosťou detí. V priemere jedna cigareta denne znižuje hmotnosť novorodenca asi o 12 gramov, t.j. fajčenie 16 cigariet denne vedie k poklesu pôrodnej hmotnosti dieťaťa asi o 200 gramov. V tomto smere je najškodlivejšie fajčenie v druhom a treťom trimestri, čo poukazuje na význam ukončenia fajčenia počas tehotenstva, keďže nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa je sama osebe rizikovým faktorom pre vznik rôznych komplikácií,“ vysvetľuje MUDr. Tibor Baška, PhD.

Prestať fajčiť – prvý krok k založeniu rodiny
Aj keď ukončenie fajčenia býva často veľmi ťažké, sú napríklad rodinné dôvody často veľmi silným motívom na odvykanie. Veľmi pekným môže byť túžba po založení rodiny, čo sa týka nielen budúcej matky, ale aj jej partnera. Veľmi dobrým pomocníkom pri odvykaní od fajčenia je náhradná nikotínová liečba, ktorá zvyšuje úspešnosť odvykania. S využitím nikotínových žuvačiek alebo denných nikotínových náplastí sa ľahšie prekonávajú abstinenčné príznaky, a tak sa zvyšuje pravdepodobnosť úspechu odvyknutia si od cigariet a ukončenia fajčenia.

„Náhradná nikotínová liečba, konkrétne žuvačky a denné nikotínové náplasti, sú vhodnou a dostupnou pomôckou pri odvykaní. Dávka nikotínu do organizmu sa postupne znižuje, a telo si tak postupne odvykne, čo uľahčuje odvykanie,“ dodáva MUDr. Tibor Baška, PhD.

Ako na odvykanie
Pri postupnom odvykaní od fajčenia sú veľmi vhodné žuvačky. Postupne sa znižuje množstvo vyfajčených cigariet a cigareta sa nahrádza žuvačkou. Každá žuvačka pritom môže nahradiť až 5 cigariet. Za deň odvykajúci zvyčajne potrebuje 8 – 12 žuvačiek. Treba si iba zvyknúť, že sa žujú trochu odlišne. Žuvačky sú vhodné práve preto, že odvykajúci fajčiar si môže pomocou nich dávkovať nikotín presne podľa svojich aktuálnych potrieb. Pri odvykaní s pomocou žuvačiek fajčiar najskôr vyradí cigarety, ktoré fajčí len tak, mimovoľne. Ani mu až tak nechýbajú. Zatiaľ si ponechá tie, ktorých by sa zbaviť nemohol, napríklad stresové, pri robote atď. Potom sa postupne zbavuje aj týchto zostávajúcich.

Využitie denných nikotínových náplastí sa odporúča pri okamžitom, úplnom ukončení fajčenia. Namiesto cigariet sa použije náplasť, ktorá cez deň dodáva telu potrebný nikotín. Jednoducho sa ráno nalepí a pred spaním dá dole. Náplasti dodávajú organizmu nikotín pozvoľna v priebehu celého dňa. Ich výhodou je veľmi jednoduché použitie – stačí náplasť každé ráno nalepiť a večer odlepiť.

„Bezprostredne po zistení svojho tehotenstva prestáva fajčiť asi štvrtina fajčiacich žien. Menšia časť prestáva v neskorších štádiách gravidity. Pomoc a podpora lekára je tu veľmi dôležitá, hoci na prvom mieste by mala byť pevná vôľa tehotnej ženy. Každopádne spôsob odvykania počas tehotenstva by mala budúca mamička konzultovať so svojim lekárom. Každý prípad treba osobitne posúdiť, pričom posledné slovo by mal mať gynekológ-pôrodník, ktorý pozná zdravotný stav ženy a vie zodpovedne zhodnotiť všetky okolnosti,“ hovorí MUDr. Tibor Baška, PhD.

foto: www.sxc.hu

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Berunka napísané 24.04.2019 10:48

každý rozumný človek vie, že fajčenie a tehotenstvo, deti nejdu dohromady. Takže najlepšie je prestat fajčit ešte predtym. Tiež som prestala, bola som silny fajčiar a jedine čo mi v tom pomohlo bola e-cigareta

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Berunka napísané 24.04.2019 10:48

každý rozumný človek vie, že fajčenie a tehotenstvo, deti nejdu dohromady. Takže najlepšie je prestat fajčit ešte predtym. Tiež som prestala, bola som silny fajčiar a jedine čo mi v tom pomohlo bola e-cigareta

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised