ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 18.10.2017 | meniny má Lukáš  
RodímePôrod

Piť či nepiť pri pôrode?

 Hana Celušáková   10.03.2015   8

Na otázku:

Môžem piť počas pôrodu?

si ešte stále väčšina žien na Slovensku vypočuje zápornú odpoveď. Miesto vody vám najčastejšie ponúknu infúziu s fyziologickým roztokom, zvlhčené gázové štvorce alebo vatu.

 

Pôrod je pre väčšinu žien fyzicky náročná práca, telesný výkon, pri ktorom je dostatok tekutín základným predpokladom dostatku síl. Preto zakazovanie pitia pri pôrode väčšinu tehotných nepríjemne zaskočí.

Prečo sa zakazuje piť pri pôrode?

V štyridsiatych rokoch, keď sa na celkovú anestézu (uspanie) pred operáciou používali nepriehľadné celotvárové masky, mohlo zvracanie a následné vdýchnutie (aspirácia) obsahu žalúdka spôsobiť vážnu komplikáciu a i spôsobiť smrť. A tak sa obmedzovanie jedenia a pitia pred operáciou rozšírilo aj na rodiace ženy.

Doba však pokročila, o takmer 70 rokov neskôr sa väčšina pôrodov cisárskym rezom robí v lokálnej - spinálnej - anestézii, kedy je rodička je pri vedomí. 

Ak je kvôli náhlym komplikáciám nevyhnutná celková narkóza, používa sa na uspanie priesvitná maska, kde by vracanie bolo viditeľné. Moderné anesteziologické postupy zároveň umožňujú v prípade potreby aj intubovať.

Riziko vracania však stále vysvetľuje len zákaz jedenia počas pôrodu. Prečo sa z jedla stalo

"non per os" - zákaz akéhokoľvek prijímania potravy ústami

je len ťažko vysvetliteľné. Tekutiny sa totiž zo žalúdku vstrebávajú rýchlo.

 

Čo hovoria o zákaze pitia pri pôrode štúdie?

WHO radí obmedzovanie pitia a jedenia počas pôrodu medzi praktiky, ktoré sa často používajú nevhodne.

Štúdia M. Singata, z nemocnice East London Hospital Complex v Juhoafrickej Republike, ktorá sledovala priebeh pôrodu u 2426 nízkorizikových rodičiek dokázala, že ženy, ktoré počas pôrodu mohli jesť a piť mali rovnaké percento sekcií, ako ženy, ktorým umožnili len piť vodu a zároveň pri pôrode nevracali častejšie.

V Holandskej štúdii dokonca ženy, ktoré mohli počas pôrodu jesť ľahké jedlo mali menšie percento inštrumentálnych ukončení pôrodu pre nepostupujúcu druhú dobu pôrodnú.

Piť či nepiť pri pôrode?

Odporúčania o pití či nepití pri pôrode sa v jednotlivých našich pôrodniciach rôznia - podrobnosti o postoji tej vašej si prečítajte v Sprievodcovi pôrodnicami.

Potešiteľné je, že sa pitie pri pôrode aspoň v niektorých stáva normálne. Nepotešiteľné naopak to, že to ešte stále nie je ani samozrejmosť, ani jasné odporúčanie.

Prečo piť pri pôrode?

Zo štúdií vyplýva, že ak nemáte žiadne komplikácie, pre ktoré by bol cisársky rez plánovaný už v priebehu tehotenstva, je vhodné pri pôrode piť.

Dostatok tekutín pri pôrode vám môže pomôcť zmierniť únavu, zlepšiť náladu, nahradiť tekutiny stratené potením, predýchavaním kontrakcií, odtekaním plodovej vody, predísť bolestiam hlavy, problémom s krvným tlakom.

Na pitie počas pôrodu by nemala zabúdať ani vaša sprevádzajúca osoba - verím, že oteckovia odpadávajú (ak vôbec odpadávajú) skôr z nedostatku cukru a tekutín, ako z iných príčin.

Čo piť pri pôrode?

Pri pôrode je najlepšie piť niečo nedráždivé, čo vám nerobí kyselinu 

- vodu, nesýtenú minerálku, čaj - mierne osladený medom.

V zahraničí odporúčajú aj riedené džúsy, iontové nápoje, kávu. Rozhodnite sa, na čo budete v tej chvíli mať chuť. Ak ste ešte doma, môžete si pripraviť čaj na podporu sťahov podľa I. Stadelman a priebežne ho popíjať, obsahuje: škoricu, klinček, zázvor, verbenu, ostružinu malinovú.

 

Pite v menších dávkach

Ideálne sa javí popíjať tekutiny priebežne, po malých hltoch, zhruba po každej druhej kontrakcii.

Malé množstvá tekutín sa ľahko vstrebávajú v žalúdku. Vyhnete sa riziku zvracania, ako ak by ste pili rovno "trojdecáky" na jeden hlt.

Ak to naozaj nejde, môžte si skúsiť ovlažovať pery zvlhčenými gázovými štvorcami, alebo cmúľať ľadové kocky, alebo si ústa aspoň vypláchnuť vodou a vypľuť.

Prevencia je fajn, ale neprepadajme panike:)

Maratón alebo túru na Lomničák by vás bez vody ani nenapadlo risknúť. V mene prevencie by asi nemal jesť a piť ani žiadny športovec, hasič, chodca na prechode alebo šofér, čo ak by potreboval anestézu?

Aké sú vaše skúsenosti? Pili ste pri pôrode, či nie?

Použitá literatúra:

  • H. Goer: Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu, OWP, 1999
  • www.webmd.com
Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Najčítanejšie
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised