Title: Lotosový pôrod
Subtitle:
Author: Beata Hučková/green parent

Lotosový pôrod znamená, že pupočník sa neprestrihne, ale sa ponechá prirodzene sa oddeliť.

Osobne som zažila obidva spôsoby pri pôrode mojich detí. Moje prvé dieťa malo pupočník zbytočne ihneď zasvorkovaný, druhé bolo narodené lotosovým spôsobom.

Vzhľadom k tomu, že placenta je vytvorená na to, aby splnila individuálne potreby dieťaťa, čas, ktorý dieťaťu trvá na to, aby "opustilo" svoj podporný systém života, je rozdielny. Trvá to zvyčajne 3-5 dní po pôrode, čo je značne kratší čas, než pri odstrihnutom pupočníku.

Shutterstock

 

Dieťa a placenta sú stvorené z jednej bunky.

Fungujú ako jeden celok počas celého tehotenstva a sú spojené pupočníkovou šnúrou života.

Placenta ako prvá priamo prijíma živiny, čo vysvetľuje, prečo sú niektoré ženy občas nenásytne hladné a možno by sa mali pozrieť na zloženie svojej stravy, či majú dostatok živín pre seba i rastúci plod.

Súčasne placentou koluje i okysličená krv, ktorá odstraňuje kysličník uhličitý a škodliviny z plodu, a vracia ich cez materskú stranu placenty naspäť matke. Keď dieťatko zostupuje pôrodnými cestami z maternice, uskladní sa v placente okolo 66 ml krvi a tým sa uľahčí pôrod.

Po narodení dieťaťa táto teplá okysličená krv začne prúdiť naspäť do tela novorodenca a počas niekoľkých nasledujúcich minút placenta odovzdá do tela dieťaťa dalšiu krv, až do celkového objemu 100 ml.

Táto krv sa volá placentárna transfúzia

a poskytuje krv plnú kyslíka a železa potrebnú na vyplnenie ciev v pľúcach, obličkách, pečeni, črevách a pokožke - všetky orgány ktoré sa nepoužívajú v maternici.

Okrem toho obsahuje aj kmeňové bunky, ktoré sa neskôr premenia na nové krvné a imunitné bunky. Placentárna transfúzia obsahuje v priemere 30 až 35 ml železa navyše pre dieťa, čo je objem, ktorý by sme získali zo 100 litrov materského mlieka!

Shutterstock

 

Porodenie placenty

Ak sú matkine posvätné a intímne chvíle pôrodu a zbližovania sa s novonarodeným dieťatkom rešpektované, ak jej nie sú podávané lieky a matka s dieťaťom sú ponechaní nerušene po pôrode, jej prirodzený hormonálny systém spustí silné a zdravé sťahy maternice potrebné k porodeniu placenty a zabráni krvácaniu v tejto kritickej dobe.

Placentárna transfúzia zmenšuje veľkosť placenty a umožnuje, aby sťahy v maternici boli efektívnejšie a tým znižuje možnosť výskytu popôrodného krvácania.

Zasvorkovanie pupočníka a šetrenie posteľnou bielizňou

Málokto vie, že zasvorkovanie pupočníka v tretej fáze pôrodu je zákrok, ktorý sa začal vykonávať v polovici 17.-teho storočia, keď pôrodníci pripútali ženy k posteli, aby ušetrili posteľné plachty od znečistenia krvou.

Po prvýkrát bolo vyťahovanie placenty odporučené Francúzom Mauriceom v roku 1673. Obával sa, že maternica sa uzavrie skôr než sa placenta spontánne vypudí.

Horizontálna poloha rodičiek v posteli, ktorá sa začínala čoraz častejšie používať v lekárskej praxi, mala za dôsledok, že znižovala pravdepodobnosť spontánneho pôrodu placenty.

Vzpriamená poloha, ktorá bola používaná tradične pôrodnými asistentkami a ženami, napomáhala k tomu, aby sa placenta oddelila za pomoci gravitácie.

Shutterstock

 

Zasvorkovanie oberá dieťa o krv

Niektorí experti v tejto oblasti sú toho názoru, že zasahovanie do placentárnej transfúzie tým, že pupočník ihneď zasvorkujeme, môže súvisieť s niektorými vývojovými problémami našich detí, ako sú detská mozgová obrna, autizmus a poruchy pri učení.

Existujú medicínske dôkazy, že skoré zasvorkovanie pupočnej šnúry môže spôsobiť u dieťaťa zvýšené riziko anémie, keďže zasvorkovanie oberie dieťa približne o 54 až 160 ml krvi, čo môže byť až takmer polovica celkového objemu krvi novorodenca (300 - 350 ml).

U predčasne narodených detí hrozí, že môžu stratiť i väčší podiel krvi, pretože placenta je väčšia vo vzťahu k telu dieťaťa a obsahuje viac krvi.

V jednej randomizovanej štúdii predčasne narodených deťoch, ktorých zasvorkovanie bolo oddialené o 30 sekúnd, vykázali zníženú potrebu transfúzie krvi, mali menej závažné problémy s dýchaním, vyšší obsah kyslíka a vykazovali náznaky zlepšovania z dlhodobého hľadiska, v porovnaní s tými novorodencami, ktorých pupočníky boli zasvorkované okamžite.

U detí porodených cisárkym rezom je zasvorkovanie bežné. Toto môže mať za následok zvýšené riziko problémov s dýchaním.

Niekoľko štúdií poukázalo, že toto riziko je možné eliminovať, ak je umožnená úplná placentárna transfúzia. Opäť treba nechať pracovať gravitáciu, aby splnila svoju úlohu, a zabezpečiť, aby placenta bola umiestnená na úrovni matky.

Ako dlho sú známe negatívne dôsledky rýchleho zasvorkovania pupočníka?

Pôrodník Charles White napísal v roku 1773, "zvyčajný spôsob uväzovania a prestrihovania pupočníka v okamihu, keď sa dieťa narodí, je tiež jednou z tých chýb v praxi, ktorej nemožno pripísať žiadne pozitíva v jej prospech, je to iba zvyk".

V roku 1801 Erasmus Darwin (starý otec Charlesa Darwina) napísal:

"Ďalšia vec, ktorá je veľmi škodlivá pre dieťa, je uviazanie a prestrihnutie pupočníka príliš skoro. Tento úkon by mal byť vykonaný až potom, keď sa dieťa nielen pár krát nadýchlo, ale ustalo aj všetko pulzovanie v pupočníku. Dieťa zostane oveľa slabšie, než by malo byť, pretože časť krvi, ktorá mala byť v dieťati, zostala v placente."

Shutterstock

 

Banky pupočníkovej krvi

Ďalším dôvodom obáv je výskum kmeňových buniek novorodenca. Táto procedúra zahŕňa zber placentárnej transfúzie a vyžaduje rýchle zasvorkovanie, v ideálnom príprade do tridsiatich sekúnd po narodení.

Takto je zaistené, že bude získané dostatočné množstvo kmeňových buniek. Zber pupočníkovej krvi, či už pre privátne alebo verejné inštitúcie, je propagovaný ako neškodný zásah pre dieťa, hoci sa vyžaduje okamžité zasvorkovanie.

Rodičia sú emocionálne bombardovaní informáciami o možných výhodách uskladnenia pupočníkovej krvi. Častokrát môžu skončiť platením tisícov eur počas mnohých rokov za uskladnenie krvi ich dieťaťa. Šance, že táto krv bude potrebná neskôr v živote, je extrémne nízka.

Začíname vidieť, že v tomto zázračnom orgáne je skryté aj iné bohatsvo, a nemyslím tým nutričnú hodnotu, ale peňažný profit. Všetky dôkazy poukazujú na to, že najlepšia banka pre novorodeneckú krv je novorodenec!

Kráľovská univerzita pôrodníkov a gynekológov vo Veľkej Británii uvádza, že "zber pupočníkovej krvi môže ohroziť zdravie matky alebo dieťaťa".

Odobratie pupočníkovej krvi v objeme 100 ml z novorodenca narodeného v plnom termíne (čo predstavuje takmer tretinu z 350 ml z priemerného objemu krvi novorodenca) zodpovedá strate 1,7 litra krvi u dospelého jedinca.

Inak povedané 3 až 4 krát väčší objem ako je odobratý pri obvyklom darovaní krvi. Môj partner je darcom krvi a potrebuje celý deň na to, aby sa plne zotavil a opäť postavil na nohy, potom čo daroval krv.

Shutterstock

 

Ako postupovať pri lotosovom pôrode

Shutterstock

 

Čo urobíte s placentou po pôrode

To je ďalšia možnosť na uskutočnenie rituálu pri príležitosti narodenia. Predstavte si, že s každým narodeným dieťaťom by bol zasadený strom a pod ním by bola pochovaná jeho placenta. Začali by sme vidieť pozitívne zmeny v životnom prostredí a strom by získaval výživu zo životodárnej placenty.

Lepší čas ako súčasnosť, keď môžeme Zemi ponúknuť niečo späť, už nebude. Cez uzdravenie pôrodu môžeme začať liečiť zem.

Ak máte mrazničku, môžete placentu zabaliť a zamraziť, až kým nie ste pripravení ju vysadiť. Takisto ju môžete zasadiť do kvetináča so stromom a potom znova presadiť, keď pre ňu nájdete vhodné miesto odpočinku.

Moja prvorodená Aurora vyhrala jabloň na farmárskom trhu pred pár rokmi. Pod ňu sme pochovali do veľkého kvetináča placentu jej sestry Ofélie. Toto leto sme boli odmenení plodmi našej práce, keď 12 krásnych červených jabĺk ostalo visieť na konároch. Malý stromček ledva zvládol takú záťaž!

Našli sme nádherné miesto, kde sme zasadili "Ružu", a kde môžeme spolu spomínať na všetko to, čo sme spolu prežili. 

Preložila Beata Hucková. Uverejnené so súhlasom webmagazínu  www.thegreenparent.co.uk

kliknite na obrázok a ohodnoťte svoju pôrodnicu

 

Umožnili vám v pôrodnici nechať dotepať pupočník?

Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach. Kliknite  a ohodnoťte svoju pôrodnicu. Ďakujeme!


Go back to the regular design...