ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 18.10.2017 | meniny má Lukáš  
Kým rastie bruškoPotvrdenie tehotnosti

10 najčastejších príznakov, že môžete byť tehotná

 Mgr. Hana Celušáková   19.05.2015   102

Väčšinou môžeme prvé príznaky tehotenstva zaznamenať najskôr v čase vynechania menštruácie, či až o týždeň, dva neskôr. Ak nemáte presný prehľad o svojom cykle, alebo je nepravidelný, nemusíte presne vedieť, kedy očakávať menštruáciu.

Thinkstock

 

Ak začnete pociťovať niektorý z nasledujúcich symptómov - nie každá žena ich má všetky - a nemáte periódu dlhší čas, môžete byť tehotná. Možno nadišiel čas vyskúšať domáci tehotenský test.

 

Citlivé, naliate prsia

Jeden zo skorých znakov tehotenstva sú citlivé, opuchnuté prsia v dôsledku zvyšovania hladiny hormónov. Je to zvýraznený pocit napätia v prsníkoch, podobne ako pri menštruácii.

Vaše nepohodlie môže viesť až k nutnosti nosiť podprsenku skoro nepretržite. Dobrá správa je, že po prvom trimestri tento pocit väčšinou vymizne, ako si telo na zvýšenú hladinu hormónov zvykne.

 

Únava

Nie je úplne známe, čo spôsobuje náhlu únavu v začiatku tehotenstva, pravdepodobne za to môže prudko stúpajúca hladina progesterónu. V kútiku duše verím, že úlohou tejto spavej nemoci je chrániť mamu i bábätko. Mama šetrí sily a bábätko hniezdi.

Vaša energia sa vám pravdepodobne vráti v druhom trimestri, únava asi naopak v treťom, kedy budete zápasiť s nárastom hmotnosti a nepokojným nočným spánkom.

Jemné krvácanie počas uhniezďovania vajíčka

Niektoré ženy majú mierne vaginálne krvácanie okolo 11 - 12 dňa po oplodnení. Príčinou je pravdepodobne uhniezďovanie oplodneného vajíčka do prekrvenej steny vašej maternice. Tento proces začína zhruba 6 dní po oplodnení.

Krvácanie je len veľmi slabé (drobné červené škvrny alebo ružovo - hnedastý výtok) a trvá deň - dva. Pozor! Upozornite svojho lekára, pokiaľ krvácate alebo špiníte, obzvlášť ak je to sprevádzané bolesťou, môže sa jednať o mimomaternicové tehotenstvo.

 

Nevoľnosť alebo zvracanie

Pokiaľ ste ako väčšina žien, ranné nevoľnosti neudrú skôr, ako po mesiaci od oplodnenia (najšťastnejšie osoby sa im vyhnú úplne). Niektoré ženy sa však začnú cítiť divne už skôr a u niekoho sa dokonca nedá hovoriť o rannej nevoľnosti, pretože by sme rovnako dobre mohli vravieť o nevoľnosti obednej a večernej, či skôr dennej i nočnej.

Asi polovica žien sa cíti naspäť vo svojej koži na začiatku druhého trimestra, pre ostatné úľava nastúpi väčšinou do ďalšieho mesiaca.

iStock

 

Zvýšená citlivosť na pachy

Poznám veľa žien, ktoré poňali "podozrenie" keď im ich nevyhnutná ranná káva zrazu nadvihla žalúdok. Určite poznáte veľa príbehov o obľúbených i neobľúbených pachoch, problémoch s kolegami v tropickom lete, obľúbených jedlách, ktoré ste zrazu nemohli ani cítiť.

Pravdepodobne za to môže stúpanie hladiny estrogénu. Ak áno, nazvala by som ho aj bezpečnostný hormón, pretože často zapína alarm v situáciách, ktorým by sme sa mali vyhnúť, aj keď možno ešte netušíme prečo (káva, zafajčené a nevetrané priestory, staršie jedlo).

Prečítajte si pokračovanie - druhú časť článku: 10 najčastejších príznakov, že môžete byť tehotná II

 

Tehotenstvo týždeň po týždni

1. trimester

10 najčastejších príznakov, že môžete byť tehotná   Vypočítajte si termín pôrodu  
5. týždeň     6. týždeň     7. týždeň
8. týždeň     9. týždeň     10. týždeň  
11. týždeň   12. týždeň   13. týždeň  

2. trimester

14. týždeň   15. týždeň   16. týždeň
17. týždeň   18. týždeň   19. týždeň
20. týždeň   21. týždeň   22. týždeň
23. týždeň   24. týždeň   25. týždeň
26. týždeň   27. týždeň

3. trimester

28. týždeň   29. týždeň   30. týždeň
31. týždeň   32. týždeň   33. týždeň
34. týždeň   35. týždeň   36. týždeň
37. týždeň   38. týždeň   39. týždeň
40. týždeň   41. týždeň   Pôrod


Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Najčítanejšie
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised