ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia

07.02.2015verzia pre tlač


8. týžden tehotenstva

Autor: redakcia

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 6 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 8 týždňov.
Ste v 1. trimesteri - v 2. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko v 8. týždni tehotenstva

Zmeny v tele vášho dieťatka postupujú rýchlym tempom. Momentálne má 11 - 15 mm. Asi ako lieskový oriešok. 10% celkovej hmotnosti plodu teraz tvorí pečeň.

  • Všetky ostatné orgány sú už  funkčné (pľúca, obličky, črevo, vnútorné pohlavné orgány), ale ešte nie úplne sformované.
  • Črevá už sú vytvorené, ale v brušku nemajú dosť miesta, tak sú zatiaľ „odložené“ v pupočnej šnúre. Pupočná šnúra spája embryo s plodovým koláčom a pomaly sa stráca žĺtkový vačok, ktorý ho doteraz vyživoval.
  • Srdce pumpuje krv a nervový systém dieťatka je už skoro dokonalý.
  • Ruky i nohy sú už úplne zreteľné. Na rukách sa už dajú  rozoznať náznaky „lúčov prstíkov“, okolo celej ruky rastie vyživovacia žila. Nohy sú na tom podobne, ich vývoj je len cca 2-3 dni pozadu oproti rukám. Vyvíjajú sa kostné bunky.
  • Z hrudníkových stavcov začínajú pučať rebrá. Sú zatiaľ jemné ako vlasy.
  • Už rozoznáme ušnicu, základ oka je kompletný. Očné viečka zrastajú smerom k sebe a chránia tak oko pred plodovou vodou. V oku už možno rozoznať pigmenty.

Telesné príznaky v 8. týždni tehotenstva

Maternica je teraz veľká asi ako grapefruit. Vaše telo sa pomaličky postupne zväčšuje, aby urobilo priestor bábätku. V podbrušku to môže „ťahať“. Niektoré ženy dokonca pociťujú akoby kontrakcie alebo „menštruačné“ bolesti. Maternica sa sťahuje a uvoľňuje, „cvičí“, aby sa mohla zväčšovať.

Nebojte sa, ak vám odrazu viac vidno žily na prsiach alebo brušku – len... tieto časti tela potrebujú byť viac prekrvené. Môžete cítiť napätie v prsiach, ale i doslova bolestivé naliatie. Prsia v tehotenstve bolia preto, lebo sa začínajú pripravovať na svoju najdôležitejšiu úlohu - kojenie, a to už od samého začiatku tehotenstva.

Nemálo žien sa sťažuje i na bolesť v krížovej časti chrbtice, ktorá môže vystreľovať až do nôh. Cvičením a dostatočným oddychom sa vám podarí tieto príznaky zmierniť. Ak trpíte bolesťami v krížoch, doprajte si počas dňa polohu na štyroch. Kríže si tak oddýchnu, sú v tejto pozícii menej zaťažované.

Aké sú vaše pocity

Veľmi častými príznakmi tehotenstva v tomto období sú únava, nevoľnosť, citlivosť bradaviek, zmeny nálad. Nebojte sa, svet sa nezbláznil, to všetko je pravdepodobne dôsledok vysokej hladiny progesterónu - hormónu, ktorý produkuje placenta. Takže je vlastne dobre, že sa cítite zle, vaše telo pracuje ako má.

Neobávajte sa však, ak žiadne príznaky gravidity nepociťujete. Nemáte nevoľnosti, nezvraciate, nič vás nebolí a ste aktívna ako nikdy pred tým. Mnoho žien by s vami menilo...

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Väčšinou sa prvá kontrola robí okolo 8. týždňa tehotenstva. Po potvrdení gravidity vám gynekológ pravdepodobne vystaví tehotenskú knižku - preukaz, do ktorého sa zapíšu potrebné osobné údaje, údaje o celkovom zdravotnom stave budúcej mamičky a údaje týkajúce sa predchádzajúcich gravidít.

Zapíše sa termín poslednej menštruácie. Z tohto údaju sa vypočíta orientačný termín pôrodu (na výpočet môžete použiť aj našu kalkulačku).

Vystavenie tehotenskej knižky môžete považovať za prvú zo 7 formalít, ktoré vás čakajú vybaviť počas tehotenstva. Ak si ju odčiarknete zo zoznamu, ako ďalšie v poradí môže nasledovať oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi, ku ktorému je potrebné predložiť aj lekárske potvrdenie (na tento účel slúži práve tehotenská knižka).


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 24 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia