inzercia

07.12.2014verzia pre tlač


6. týždeň tehotenstva

Autor: redakcia

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 4 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 6 týždňov.
Ste v 1. trimesteri - v 2. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Poďte si podiskutovať do nášho fóra s mamičkami s rovnakým termínom pôrodu.

Ako rastie vaše bábätko v 6. týždni tehotenstva

šiestom týždni tehotenstva sa dajú zreteľne rozoznať časti telíčka, z ktorých neskôr vznikne hlava, svalstvo či kostra. Vaše bábätko je teraz veľké ako zrnko ryže či jadierko z jabĺčka, ale už sa objavujú púčiky rúk i nôh. Hlava ja v porovnaní s telom priveľká.

 • Začína sa vývoj očných pohárikov, dá sa rozlíšiť i sluchový vačok.
 • Vývoj mozgu beží na plné obrátky. Na konci hlavy sa z nervovej rúry tvoria tri mozgové mechúriky, ktoré budú základom mozgu. Tvoria sa sivé i biele mozgové bunky.
 • Dieťatko má už prvé tepny, ktoré ho spájajú s placentou a tým zabezpečujú zásobovanie. Vývoj ciev sa začal naplno na 14. deň po počatí. Počas 21. – 28. dňa sa srdcové trubice približujú k sebe a spoja sa.
 • Približne na 22. deň začalo pracovať srdiečko. Ešte stále bolo mimo tela dieťatka, pretože tam malo málo priestoru. Ale srdcové trubice sa postupne menia a dostávajú tvar u, presúvajú sa do tela. Takéto srdiečko dieťatku zatiaľ bohato stačí. Až cca v 24. týždni tehotenstva rozoznáme srdcové komory a predsiene, dokonca i chlopne. 
 • Zo žĺtkového vačku vzniká črevná rúra. Z nej sa vytvorí hltan, pažerák, pečeň, dvanástnik a podžalúdková žľaza.
 • Pečeň rastie závratnou rýchlosťou – môžeme už rozoznať jej pupeň.
 • Vzniká prvooblička, ktorá zatiaľ – kým sa nevyvinú obličky, plní ich funkciu. Postupne sa stratí.
 • Taktiež sa už vytvoril genitálny hrbolček. Zároveň s vývojom embrya sa začína vo vašich prsiach vývoj kolostra.  

To, čo sa práve deje "pod vašim srdcom", môžeme spokojne nazvať zázrakom života. Pozrite si video "Miracle of life", ktoré zachytáva vznik nového života od prvej sekundy.

Telesné príznaky v 6. týždni tehotenstva

Hoci neexistujú všeobecne platné tehotenské príznaky - predsa len, každá žena je iná, a preto aj každé tehotenstvo iné - môžete pocítiť niektoré z týchto 10 najčastejších príznakov tehotenstva, ako je napríklad únava a ospalosť, pocit na zvracanie či zvracanie, nafúknuté brucho, častejšie močenie, napätie v prsníkoch, zmeny na bradavkách. Bežná býva ranná nevoľnosť. Niektoré ženy sa s ňou vyrovnávajú celý deň.

Ak vás trápi extrémna únava, snažte sa oddychovať čo najviac večer a cez víkend. Únava, aj keď je otravná, má svoj zmysel – núti nás zmeniť zvyky často ešte v čase, keď si neuvedomujeme, že sme tehotné. Väčšia potreba spánku, nechuť k starším jedlám, nevoľnosť pri cigaretovom dyme, zvracanie z kávy... to všetko pomáha bábätku. Dobrá správa je, že druhý trimester už nebudete trpieť "spavou nemocou". Prečítajte si, ako sa stravovať v tehotenstve a prečo vynechať úplne alkohol.

Aké sú vaše pocity

Možno práve v tomto čase ste naplno pocítili dopad hormonálnych zmien na vaše telo i psychiku. Zdá sa, že vaše telo už vie, čo sa bude s vami diať v nadchádzajúcom období. Okolie to môže zistiť vašou premenlivou náladou, podráždenosťou, prípadne plačlivosťou. Keďže však ide o príznaky veľmi podobné predmenštruačnému syndrómu, máte sa na čo vyhovoriť, pokiaľ zatiaľ neplánujete verejne oznamovať, že čakáte bábätko.

O niečo komplikovanejšie to môže byť, pokiaľ pre nevoľnosti trávite viac času na toalete ako na pracovisku. V takom prípade treba zvážiť, či tehotenstvo oznámiť zamestnávateľovi, k čomu budete potrebovať aj lekárske potvrdenie. Možno by vám pomohlo, ak by ste chvíľku nechodili do práce a ostali doma. Tak sa ranné tehotenské problémy prekonávajú jednoduchšie.

Máte rizikové povolanie?

Tehotné ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu, ani prácami, ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozujú tehotenstvo zo zdravotných príčin. Prečítajte si zoznam zakázaných a rizikových prác pre tehotné, vrátane povinností vyplývajúcich pre zamestnávateľa.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva by ste mali navštíviť svojho gynekológa. Je dobré sa na vyšetrenie vopred objednať. Po potvrdení gravidity vás čaká aj základné vstupné vyšetrenie, a to zahŕňa pomerne veľa testov - krvné testy, skríningové vyšetrenie moču, testy na odhalenie závažných infekcií a pod.

 • Základné testy pozostávajú z krvných testov, a to na zistenie hladiny HCG hormónu, krv sa tiež odoberie na vyšetrenie krvného obrazu, krvnej skupiny a Rh faktoru. Ak je budúca mamička Rh negatívna, je potrebné vyšetriť aj krvnú skupinu a Rh faktor otca dieťaťa.
 • K bežnému vyšetreniu patrí aj vyšetrenie na HIV, syfilis a hepatitídu B. Ak je to potrebné, vykonajú sa aj testy na toxoplazmózu, prípadne na protilátky proti rubeole.
 • Skríningové vyšetrenie moču budete absolvovať na každej tehotenskej poradni, zisťuje sa prítomnosť glukózy (cukru), bielkoviny, bielych krviniek, baktérií.

Tip:

Ak vás zaujíma, ako budú prebiehať jednotlivé tehotenské poradne, prípadne, kedy dostanete tehotenskú knižku (preukaz pre tehotné), prečítajte si, aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve.

Ak ste zamestnaná, možno sa pýtate, či môžete navštevovať preventívne lekárske prehliadky, prípadne predpôrodné kurzy (dobrovoľné) počas pracovnej doby - na čo máte ako tehotná zamestnankyňa nárok a aké sú povinnosti zamestnávateľa si môžete prečítať v článku Tehotná a zamestnávateľ.


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 24 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia