inzercia

20.05.2013verzia pre tlač


6. týždeň tehotenstva

Autor: Mgr. Ľuba Lapšanská, Mgr. Hana Celušákova

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 4 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 6 týždňov.
Ste v 1. trimesteri - v 2. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Poďte si podiskutovať do nášho fóra s mamičkami s rovnakým termínom pôrodu.

Ako rastie vaše bábätko v 6. týždni

šiestom týždni tehotenstva sa dajú zreteľne rozoznať časti telíčka, z ktorých neskôr vznikne hlava, svalstvo či kostra. Vaše bábätko je teraz veľké ako zrnko ryže či jadierko z jabĺčka, ale už sa objavujú púčiky rúk i nôh. Hlava ja v porovnaní s telom priveľká. Začína sa vývoj očných pohárikov, dá sa rozlíšiť i sluchový vačok.

Vývoj mozgu beží na plné obrátky. Na konci hlavy sa z nervovej rúry tvoria tri mozgové mechúriky, ktoré budú základom mozgu. Tvoria sa sivé i biele mozgové bunky.

Dieťatko má už prvé tepny, ktoré ho spájajú s placentou a tým zabezpečujú zásobovanie. Vývoj ciev sa začal naplno na 14. deň po počatí. Počas 21. – 28. dňa sa srdcové trubice približujú k sebe a spoja sa. Približne na 22. deň začalo pracovať srdiečko. Ešte stále bolo mimo tela dieťatka, pretože tam malo málo priestoru. Ale srdcové trubice sa postupne menia a dostávajú tvar u, presúvajú sa do tela. Takéto srdiečko dieťatku zatiaľ bohato stačí. Až cca v 24. týždni tehotenstva rozoznáme srdcové komory a predsiene, dokonca i chlopne.  

Zo žĺtkového vačku vzniká črevná rúra. Z nej sa vytvorí hltan, pažerák, pečeň, dvanástnik a podžalúdková žľaza. Pečeň rastie závratnou rýchlosťou – môžeme už rozoznať jej pupeň. Vzniká prvooblička, ktorá zatiaľ – kým sa nevyvinú obličky, plní ich funkciu. Postupne sa stratí. Taktiež sa už vytvoril genitálny hrbolček. Zároveň s vývojom embrya sa začína vo vašich prsiach vývoj kolostra.  

To, čo sa práve deje "pod vašim srdcom", môžeme spokojne nazvať zázrakom života. Pozrite si video "Miracle of life", ktoré zachytáva vznik nového života od prvej sekundy.

Aké sú vaše pocity

Možno práve v tomto čase ste naplno pocítili dopad hormonálnych zmien na vaše telo i psychiku. Repertoár pocitov, ktoré ženy zažívajú (nielen!) na začiatku tehotenstva je pomerne široký, a je to tak v poriadku. Zdá sa, že vaše telo už vie, čo sa bude s vami diať v nadchádzajúcom období. Okolie to môže zistiť vašou premenlivou náladou, podráždenosťou, prípadne plačlivosťou. Možno by vám pomohlo, ak by ste chvíľku nechodili do práce a ostali doma. Tak sa ranné tehotenské problémy prekonávajú jednoduchšie.

Telesné príznaky

V tomto období sa môžete cítiť extrémne unavená. Bežná býva ranná nevoľnosť. Niektoré ženy sa s ňou vyrovnávajú celý deň.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Gynekológovia odporúčajú, aby sa prvá návšteva v tehotenskej poradni uskutočnila v prvom trimestri tehotnosti, ideálne do dvoch týždňov meškania menštruácie oproti očakávanému termínu, teda asi v 6. - 8. týždni tehotnosti.

Ak sa vyšetrením potvrdí gravidita, mali by ste absolvovať základné vstupné vyšetrenie, ktoré môže zahŕňať pomerne veľa testov (krvné testy, skríningové vyšetrenie moču, testy na odhalenie závažných infekcií a pod).

  • Základné testy pozostávajú z krvných testov, a to na zistenie hladiny HCG hormónu, krv sa tiež odoberie na vyšetrenie krvného obrazu, krvnej skupiny a Rh faktoru. Ak je budúca mamička Rh negatívna, je potrebné vyšetriť aj krvnú skupinu a Rh faktor otca dieťaťa.
  • K bežnému vyšetreniu patrí aj vyšetrenie na HIV, syfilis a hepatitídu B. Ak je to potrebné, vykonajú sa aj testy na toxoplazmózu, prípadne na protilátky proti rubeole.
  • Skríningové vyšetrenie moču budete absolvovať na každej tehotenskej poradni, zisťuje sa prítomnosť glukózy (cukru), bielkoviny, bielych krviniek, baktérií.

Zvyčajne vás však na tieto testy objednajú - absolvujete ich pravdepodobne až v 10. týždni tehotenstva, vrámci tehotenskej poradne, na ktorej vám vypíšu tehotenskú knižku: Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve.


 

Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 24 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Komentáre

maja napísané 20.12.2013 13:26 answer email

včera večer som mala maličku slaboružovú škvrnu na nohavičkách ale potom už dalej nič, dnes skoro rano som bola pri svojej Dr, ta povedala že je všetko OK, zatiaľ ešte neúpočuť srdiečko a predpisala mi Duphaston, mam k nej prisť v pondelok.

Je to dobré podľa Vás:

Lucia napísané 28.04.2013 19:14 answer email

Váš komentár : .....

Janka napísané 27.05.2010 18:12 answer email

Chcem sa opytat na jednu vec, ktora ma dost trapi - pred dvoma tyzdnami som si robila tehotensky test, ktory bol negativny a preto som zila dalej normalnych zivotom. Pred par dnami mi ale gynekolog povedal,ze som v 5.tyzdni a trapi ma fakt, ze kvoli oslavam, ktore sme cely maj mali, som pila zvysene mnozstvo alkoholu. Test som si robila hlavne preto, pretoze som vedela,ze ma cakaju same svadby a oslavy. Teraz sa obavam,ci som mojmu dietatku nejako neublizila. V jednych clankoch citam,ze prve tyzdne nie je babatko zavisle od krvi a ma tzv. vlastne prostredie, v inych naopak citam,ze prve tyzdne su pre dieta najdolezitejsie a vyvija sa nervova sustava - toto ma desi...Dakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia