ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia

23.11.2014verzia pre tlač


5. týždeň tehotenstva

Autor: redakcia

 

 

Blahoželáme vám k tehotenstvu! Určite ste zvedavá, ako vaše dieťatko vyzerá a čo môžete počas tehotenstva očakávať. 

Vaše dieťatko ste počali pred 3 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 5 týždňov.
Ste v 1. trimesteri - v 2. mesiaci tehotenstva.

 

Ako rastie vaše bábätko

Za ten čas, čo vaše vajíčko dovolilo spermii vášho partnera preniknúť sa už stalo mnohé...

1. - 7. deň od počatia

Počatie nastáva splynutím vajíčka a spermie. Oplodnené vajíčko sa nazýva zygota. Zygota strávi približne tri dni vo vajíčkovode, kde prijíma výživu z tekutiny, v ktorej pláva. Jediná bunka zygoty sa začína postupne deliť na dve bunky, tie ďalej na štyri, osem... Procesom tzv. bunkového ryhovania - delenia sa zygóta rozštiepi na stovky buniek, z ktorých časť sa neskôr stane dieťaťom, časť poslúži ako základ pre vývin placenty a plodových obalov. 

Zhruba na tretí deň vstupuje zygota do maternice, kde bude plávať asi tri dni. Má tvar maličkej dutej guľôčky, ktorá je veľká asi ako špendlíková hlavička. Na piaty alebo šiesty deň sa zygota usídli do výstelky maternice a začína sa uhniezďovanie.

8. - 14. deň od počatia

Vaše dieťatko, v odbornom slovníku zárodok (embryo), má priemer približne 0,2 mm, teda asi toľko ako bodka na konci vety. Malo by sa ukončiť uhniezďovanie. Utvára sa vnútorná plodová blana (amniový váčok) a žĺtkový vačok.

V priebehu 2. a 3. týždňa po počatí sa vytvárajú zárodkové listy, ektoderma, endoderma a mezoderma. Ektoderma (vonkajšia) - je základom pre kožu, vlasy, nechty, prsníky, zubnú sklovinu... Endoderma (vnútorná) - budú sa z nej vyvíjať napr.: pľúca, pečeň, močový mechúr, štítna žľaza... Mezoderma (stredná) - utvoria sa znej svaly, kostra, miazgové uzliny...

15. - 21. dni od počatia

V 3. týždni tehotenstva meria celý zárodok asi 10 mm a vaše dieťatko má asi 2,5 mm, čiže je veľké asi ako malé písmeno "c". Zárodok má už srdce rúrkovitého tvaru, ktoré mu začne v tomto týždni biť. Je už taký veľký, že potrebuje vlastný obehový systém na prívod živín a odvádzanie odpadových látok.

 

Telesné príznaky - 5. týždeň tehotenstva

Väčšinou môžeme prvé príznaky tehotenstva zaznamenať najskôr v čase vynechania menštruácie, či až o týždeň - dva neskôr.

V 5. týždni tehotenstva (resp. asi po týždni od vynechania menštruácie) by už mohol citlivý tehotenský test zachytiť hormón HCg - "hormón tehotných žien."

Prečítajte si tiež: 10 najčastejších príznakov tehotenstva

Niektoré ženy majú veľmi slabé krvácanie okolo 11 - 12 dňa po oplodnení (drobné červené škvrny alebo ružovo - hnedastý výtok), ktoré trvá deň - dva, môže súvisieť s uhniezďovaním oplodneného vajíčka.

Pozor! Upozornite svojho lekára, pokiaľ krvácate alebo špiníte, obzvlášť, ak je to sprevádzané bolesťou, môže sa jednať o mimomaternicové tehotenstvo.

Prečítajte si tiež: 9 dôvodov, prečo môže meškať menštruácia

Aké sú vaše pocity

Na začiatku tehotenstva môžete pociťovať príznaky veľmi podobné predmenštruačnému syndrómu, ako je vnútorné napätie, nervozita, podráždenosť, plačlivosť, precitlivenosť, zmätenosť, náhle zmeny nálad.

Spolu s pozitívnym výsledkom tehotenského testu sa môže dostaviť nielen radosť, ale aj úzkosť, neistota, rôzne obavy, strach. Vynára sa pred nami nekonečné množstvo otázok:  ako to zvládnem? Budem dobrá mama? Čo mám urobiť pre svoje zdravie a zdravie môjho bábätka?

Verím, že i informácie, ktoré budete od nás dostávať, vám pomôžu prežiť najkrajšie obdobie života v pohode. Začnime prehľadom, čo treba zmeniť, upraviť napríklad vrámci životosprávy, čoho sa vyvarovať, čo prehodnotiť: Som tehotná - čo s tým?

Oznámiť, či neoznámiť, že čakáme bábätko?

Tiež vám napadlo, či, kedy a komu túto veľkú novinu oznámiť? Možno sa budete chcieť podeliť so svojou radosťou s celým svetom hneď a zaraz. Alebo naopak, budete si chcieť svoje tajomstvo ešte nejaký čas ochrániť mimo dosah "vecí verejných." Rozhodnutie je iba na vás. Ak ste zamestnaná, prečítajte si, kedy a ako oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi.

 

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Prvé vyšetrenie v tehotenstve je vlastne potvrdením tehotenstva. Gynekológovia odporúčajú, aby sa prvá návšteva v tehotenskej poradni uskutočnila v prvom trimestri tehotnosti, ideálne do dvoch týždňov meškania oproti očakávanému termínu menštruácie, teda asi v 6. - 8. týždni tehotenstva.

Prečítajte si viac: Prvé vyšetrenie v tehotenstve - potvrdenie gravidity

V článku Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve si môžete prečítať, koľko poradní počas tehotenstva absolvujete a čo bude ich obsahovou náplňou.

Termín pôrodu

Lekár určí predpokladaný termín pôrodu na základe dátumu vašej poslednej menštruácie. Predbežný dátum pôrodu si môžete vypočítať nasledovne: odrátate 3 mesiace od prvého dňa vašej poslednej menštruácie a potom pridáte 7 dní. (Len pri pravidelnom 28 dňovom cykle.) Alebo použite našu tehotenskú kalkulačku.


Chcete sa v každom týždni tehotenstva dozvedieť viac o tom, čo sa deje vo vašom brušku i okolo Vás? Nechajte si od nás posielať e-mail pre Vaše bruško a každý týždeň sa môžete tešiť na správu, ako vaše bábätko rastie, aké zmeny sa udiali medzitým u vás, ako si pomôcť v najčastejších tehotenských problémoch...

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 30 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia