inzercia

13.05.2013verzia pre tlač


5. týždeň tehotenstva

Autor: Mgr. Ľuba Lapšanská, Mgr. Hana Celušákova

Blahoželáme vám k tehotenstvu! Určite ste zvedavá, ako vaše dieťatko vyzerá a čo môžete počas tehotenstva očakávať. 

Vaše dieťatko ste počali pred 3 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 5 týždňov.
Ste v 1. trimesteri - v 2. mesiaci tehotenstva.

Poďte si podiskutovať do nášho fóra s mamičkami s rovnakým termínom pôrodu.

Ako rastie vaše bábätko

Za ten čas, čo vaše vajíčko dovolilo spermii vášho partnera preniknúť sa už stalo mnohé...

1. - 7. deň od počatia

Počatie nastáva splynutím vajíčka a spermie. Oplodnené vajíčko sa nazýva zygota. Zygota strávi približne tri dni vo vajíčkovode, kde prijíma výživu z tekutiny, v ktorej pláva. Jediná bunka zygoty sa začína postupne deliť na dve bunky, tie ďalej na štyri, osem... Procesom tzv. bunkového ryhovania - delenia sa zygóta rozštiepi na stovky buniek, z ktorých časť sa neskôr stane dieťaťom, časť poslúži ako základ pre vývin placenty a plodových obalov. 

Zhruba na tretí deň vstupuje zygota do maternice, kde bude plávať asi tri dni. Má tvar maličkej dutej guľôčky, ktorá je veľká asi ako špendlíková hlavička. Na piaty alebo šiesty deň sa zygota usídli do výstelky maternice a začína sa uhniezďovanie.

8. - 14. deň od počatia

Vaše dieťatko, v odbornom slovníku zárodok (embryo), má priemer približne 0,2 mm, teda asi toľko ako bodka na konci vety. Malo by sa ukončiť uhniezďovanie. Niekedy môžete mierne krvácať, čo vás môže pomýliť ak to pokladáte za "slabšiu" menštruáciu. Utvára sa vnútorná plodová blana (amniový váčok) a žĺtkový vačok.

V priebehu 2. a 3. týždňa po počatí sa vytvárajú zárodkové listy, ektoderma, endoderma a mezoderma. Ektoderma (vonkajšia) - je základom pre kožu, vlasy, nechty, prsníky, zubnú sklovinu... Endoderma (vnútorná) - budú sa z nej vyvíjať napr.: pľúca, pečeň, močový mechúr, štítna žľaza... Mezoderma (stredná) - utvoria sa znej svaly, kostra, miazgové uzliny...

15. - 21. dni od počatia

V 3. týždni tehotenstva meria celý zárodok asi 10 mm a vaše dieťatko má asi 2,5 mm, čiže je veľké asi ako malé písmeno "c". Zárodok má už srdce rúrkovitého tvaru, ktoré mu začne v tomto týždni biť. Je už taký veľký, že potrebuje vlastný obehový systém na prívod živín a odvádzanie odpadových látok.

Aké sú vaše pocity

Možno ste dieťatko plánovali a možno ste len pred nedávnom zistili, že vám vynechala menštruácia. Je pravdepodobné, že ste si určité „príznaky“ stihli všimnúť už skôr, ako ste pozreli do menštruačného kalendára. Najčastejšie nevoľnosť, ospalosť, únavu, pocit na zvracanie či zvracanie, napätie v prsníkoch, častejšie močenie alebo náladovosť.

Tak či onak – ste tehotná a máte dôvod na radosť.

Spolu s dvomi nenápadnými čiarkami na tehotenskom teste, vám vstúpilo do života nekonečné množstvo otázok. Je to zvláštne, ale i keď máme v brušku ešte len maličkého drobčeka, obavy sa nám vynárajú: ako to zvládnem? Budem dobrá mama? Čo mám urobiť pre svoje zdravie a zdravie môjho bábätka?

Verím, že i informácie, ktoré budete od nás dostávať, vám pomôžu prežiť najkrajšie obdobie života v pohode. Začnime napríklad zoznamom tých zmien, ktoré by ste mali urobiť už teraz, celkom na začiatku tehotenstva: Som tehotná - čo s tým?

Telesné príznaky

Najčastejšia je nevoľnosť, ospalosť, únava, pocit na zvracanie či zvracanie, napätie v prsníkoch, častejšie močenie alebo náladovosť.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Prvé vyšetrenie v tehotenstve je vlastne potvrdením tehotenstva. Lekár zisťuje dátum poslednej menštruácie a určí termín pôrodu.

Ak sa rozhodnete už teraz navštíviť lekára, pravdepodobne na potvrdenie gravidity urobí vaginálne vyšetrenie. Krček maternice sa totiž v tehotenstve mení. Môže tiež potrvdiť tehotnosť krvnou skúškou, pri ktorej sa zisťuje hodnota hormónu HCG v krvi.

S ultrazvukom by ste ešte mohli počkať. I keď sa taktiež na potvrdenie gravidity robieva, ozývajú sa aj hlasy z odborných kruhov, že v tomto období ešte nie je potrebný. Svetová zdravotnícka organizácia napríklad oficiálne schvaľuje pri bežnom, nekomplikovanom tehotenstve štyri vyšetrenia a zároveň neodporúča ultrazvuk do 10. týždňa tehotenstva. Zamyslite sa preto nad tým, na čo ho použiť. Ak len na ďalšie potvrdenie gravidity – možno je to zbytočné.

Okrem gynekologického vyšetrenia je potrebné kompletné lekárske vyšetrenie, ktoré pozostáva z vyšetrenia srdca, pľúc, prsníkov, žalúdka, krvného tlaku. Dôležitý je presný údaj vašej výšky a váhy.

Termín predbežného dátumu pôrodu si môžete vypočítať nasledovne: odrátate 3 mesiace od prvého dňa vašej poslednej menštruácie a potom pridáte 7 dní. (Len pri pravidelnom 28 dňovom cykle.) Alebo použite našu tehotenskú kalkulačku.


Vám ešte nechodí mejilík pre bruško?

Máme pre Vás mailík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 25 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Komentáre

Martin napísané 25.12.2013 07:31 answer email

Ahojte,

naozaj veľmi krásne popísané jednotlivé fázy tehotenstva, určite by som odporúčal čítať tieto riadky aj budúcim oteckom, aby vedeli čo sa deje s ich polovičkou smile

 

To Marcela: Myslím, že s tým skorým ultrazvukom nechcú zavádzať budúce mamičky, len z technického hľadiska je pre tak malinký organizmus ultrazvuk nebezpečný, lebo funguje na princípe vysokých zvukových frekvencií čím by mohol poškodiť ešte nestabilný zárodok. Ultrazvukom sa predsa rozbíjajú aj žlčníkové a obličkové kamene, síce s väčšou frekvenciou, ale predsa je to pre plod nebezpečný "zvuk". SONO je len menší odvar od ultrazvuku.

 

Prajem všetkým budúcim mamičkám veľa zdravia.

marcela napísané 28.10.2013 06:46 answer email

K tomu, preco lekari robia hned aj ultrazvuk asi tolko, ako inak zistia, ci sa nahodou nejedna o mimomaternicove tehotenstvo? A este, zistuju, kde je umiestneny plod, ci nie je nahodou velmi nizko, co by taktiez mohlo sposobovat komplikacie ako zvysene riziko potratu a vcestnu placentu. Takze sono v rannom stadiu tehotenstva ma svoj vyznam. Nezavadzajte buduce mamicky.

sona napísané 21.05.2013 11:51 answer email

Váš komentár

tieto popisy su uzasne pre kazdu zenu, ktora zatial deticky nemala a chce sa trochu zorientovat hlavne sama v sebe a v tom, co sa deje smile dakujem Razz

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia