22.07.2010verzia pre tlač


31. týždeň tehotenstva

Milá mamička

Vaše dieťatko ste počali pred 29 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 30 týždňov.
Ste v 3. trimesteri - v 8. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Poďte si podiskutovať do nášho fóra s mamičkami s rovnakým termínom pôrodu.

Ako rastie vaše bábätko

Bábätko má v maternici čím ďalej tým menej miesta. A už s vami aktívne komunikuje. Hlavne, keď chcete spať.

I vám sa stáva, že celý deň leží v kľude, nekope a drichme a keď si konečne ľahnete do postele začne „humbug“?

Áno, je to pomerne častý úkaz. Váš oddych je jeho aktívnou fázou a naopak. Kým chodíte, hýbete sa, bábätko je vašim pohybom ukolísané, spokojné. A keď si ľahnete, zobudí sa a chce sa hrať. Chce sa ďalej hojdať. Venujte mu trochu pozornosti. Zaspievajte mu, rozprávajte sa s ním. Táto jeho bdelá fáza nepotrvá dlho a znovu zaspinká. Ale rozhovorom s ním dieťatko získa omnoho viac ako len uspanie. Už v maternici mu dávate základ reči. Výskumy dokázali, že dieťa po narodení celkom presne rozozná svoj materinský jazyk. I keď ešte nerozumie významu jednotlivých slov, vníma melódiu, rytmus a aj farbu vášho hlasu. A to sa mu veľmi páči.

Aké sú vaše pocity

Začnite pomaly ale isto myslieť i na čas šestonedelia. Počítajte s tým, že keď sa dieťatko narodí, budete všetok čas venovať len a len jemu. Zabudnite na prácu, zabudnite na domácnosť. V tejto chvíli budete potrebovať pomoc.

Poďme na to výpočtom. Jedno dojčenie s prebaľovaním vám zaberie cca hodinu. Asi tak 12 x za 24 hodín. Popritom sa budete musieť často sprchovať – umyť očistky. Pripočítajte si čas. A sem tam by ste sa mali i najesť. Znovu pripočítajte. Našli ste si ešte čas na varenie? Hm mm... 

Ešte predtým, než pôjdete do pôrodnice je výhodné urobiť niekoľko vecí:

  • Nájdite si pediatra.
  • Zabezpečte si niekoho, kto pripraví (uprace, vyvetrá a pod.) byt tesne pred tým ako sa vrátite z pôrodnice.
  • Pripravte zoznam pokynov, čo treba počas vašej neprítomnosti urobiť (postarať sa o psa, poliať kvety, zaplatiť účty...)
  • Pripravte si zásoby jedla aspoň na dva týždne po pôrode. Je to jednoduché. Keď varíte v tomto období, jednoducho uvarte dvojnásobnú dávku ako obvykle a dajte časť zmraziť. Potom už nebudete strácať čas postávaním nad sporákom. Jednoducho jedlo vyberiete a ohrejete.
  • Začnite baliť tašku pre dieťa, ktorú vám prinesie otecko do pôrodnice, keď pôjdete domov (atosedačku, 2ks-3ks bavlnených plienok, prípadne 2ks jednorazových plienok, košieľku - body, zavinovačku alebo fusak do autosedačky, čiapočku, podľa ročného obdobia aj svetrík alebo kombinézku).
  • Napíšte si zoznam na tašku pre seba, na cestu z pôrodnice domov – tiež vám ju potom prinesie otecko (zväčša je ešte vhodné oblečenie, ktoré ste nosili počas tehotenstva).
  • V aute majte stále vankúš a deku, nezabudnite na dostatok benzínu.

Telesné príznaky

Objem Vašej krvi sa veľmi zvýšil, vaše srdce teraz obsahuje asi o 75 ml viac krvi ako pred tehotenstvom alebo po ňom. Váš tlak sa počas tehotenstva bedlivo sleduje v každej poradni. Prudké zvýšenie krvného tlaku môže signalizovať začiatok neskorej gestózy (preeklampsie). Ak sa zachytia príznaky tohto ochorenia v jeho ranných štádiách, možno ho zvládnuť.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Buď minulý alebo tento týždeň by ste mali absolvovať tretie ultrazvukové vyšetrenie. Ak máte bolesti v podbrušku alebo iný problém, lekár vám pravdepodobne urobí i vaginálne vyšetrenie a skontroluje krčok maternice. U druhorodičiek a viacrodičiek sa stáva, že je už v tomto období pootvorený. V literatúre je dokonca informácia, že môže byť počas posledného trimestra otvorený i na tri cm.


Nechajte si posielať majlík pre vaše bruško

Chcete sa v každom týždni tehotenstva dozvedieť viac o tom, čo sa deje vo vašom brušku i okolo Vás ? Zaregistrujte sa, alebo si doplňte do vašej pôvodnej registrácie termín vášho pôrodu, a každý týždeň Vám pošleme majík presne pre týždeň tehotenstva, ktoré  práve prežívate. 

 Ako na to sa dočítate tu .

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 23 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Komentáre

Martina napísané 07.10.2014 19:38 answer email

Tu je všetko prehnané. Toľko krát denne nekojí asi nikto. A s tým varením je to totálna blbosť. Mne by rozmrazené jedlo môj muž nejedol. A ja tiež nie. Vždy je čas navariť aj poupratovať či osprchovať sa... . Všetko sa dá pekne stihnúť. Všetko čo je tu napísané je prehnané. Aj s tými vecami z pôrodnice! !!!

Bebu napísané 13.08.2013 11:58 answer email

mne sa to paci, ze drichme big green akoze maly huncut big green

Natasa napísané 24.06.2012 07:33 answer email

Autorke: Drichme? To co mate za slovnik? To nemusi mat clovek ktory robi v mediach nejake vzdelanie ktore zodpoveda profesii? Rolleyes

sona napísané 18.03.2013 16:25 answer email

Drichme je úplne normálne slovo. mňe sa tam páči a aspoň to odľahčí článok. podľa mňa tým autor nič zlé nemyslel. je to celkom veselé.

lena napísané 03.06.2012 23:07 answer email

12 x za 24 hodin je prehnane. Ja som kojila tak 7 x za 24h :-) Ale navarit si dopredu je velmi dobra rada :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia