ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 20.08.2017 | meniny má Anabela  
Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

30. týždeň tehotenstva

 redakcia   01.10.2016   1

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 28 týždňami.  Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 30 týždňov. Ste v 3. trimesteri - v 8. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko v 30. týždni tehotenstva

V 30. týždni je ukončená tvorba nechtov na nohách. To je teda informácia, však? No, čo už teraz napísať, vaše dieťatko už má všetko, čo potrebuje a keby sa narodilo v tomto týždni, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že prežije a nebude mať žiadne následky.

 

Aké sú vaše pocity

Ešte máte čas zamýšľať sa nad tým, kam pôjdete rodiť - od 37. týždňa tehotenstva budete navštevovať prenatálnu poradňu v zdravotníckom zariadení, ktoré si vyberiete na pôrod. Nápomocný pri výbere vašej pôrodnice by vám mohol byť náš projekt Sprievodca pôrodnicami.

Možno rozmýšľate aj nad tým, ako chcete rodiť. Na to, aby sme pochopili naše najvnútornejšie priania, aby sme si určili priority a aby sme si potom vybrali najschodnejšiu cestu nám skvele poslúži pôrodný plán. Pôrodný plán, pôrodné želania, nazvite si to akokoľvek. Napíšte si na papier všetko, čo si želáte a neželáte, všetko čo by mali či nemali robiť s vami ale i s vašim dieťatkom. Napíšte si to pre vás. Pre seba. Na základe toho si potom určite budete vedieť vybrať pôrodnicu, ktorá je vašim predstavám najbližšie.

Telesné príznaky v 30. týždni tehotenstva

Pupok sa začína meniť. Rozťahuje sa, splošťuje alebo sa vyklenie nad bruško. Vďaka rozťahovaniu a nárastu pokožky vás môže prekvapiť svrbenie bruška alebo inej časti tela. Prestaňte používať mydlá a sprchovacie gély, stav sa upraví. Nezabudnite na pravidelné natieranie – niečím prírodným. Začínajú sa pomaličky rozťahovať lonové kosti. Môže to byť spojené s nepríjemnými pocitmi. Viacej oddychujte. Pomôže i jemná masáž od partnera.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

V 30. týždni sa spravidla robí tretie ultrazvukové vyšetrenie: určí sa poloha plodu, kontroluje sa akcia srdca, sleduje sa vyvinutie jednotlivých orgánov, kostí, meria sa množstvo plodovej vody, určí sa poloha, veľkosť a funkčnosť placenty, spresňuje sa termín pôrodu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku
Jojo napísané 15.02.2016 15:46

Váš komentár smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Jojo napísané 15.02.2016 15:46

Váš komentár smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised