ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

01.10.2016verzia pre tlač


24. týždeň tehotenstva

 

Milá mamička,

vaše dieťatko ste počali pred 22 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 24 týždňov.
Ste v 2. trimesteri - v 6. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko v 24. týždni tehotenstva

Intenzívne pohyby bábätka vám určite prinášajú veľa radosti. Neľakajte sa ani, keď ich pár hodín necítite. Vždy, keď niečo robíte a hýbete sa, bábätko sladko spí, lebo pohyb ho uspáva. Samozrejme jemný a nežný pohyb. Ostatným by ste sa mali vyvarovať – športom s prudkými skokmi a pod.

V brušku dokáže dieťa prespať aj 20 hodín denne. I napriek tomu sa jeho telo zdokonaľuje. Končí sa napríklad tvorba nechtov na rukách a vaše dieťatko už má zvukovod i ušnicu a počuje. Keby ste sa pozreli 3d ultrazvukom na svojho drobčeka, celkom zreteľne by ste rozoznali tvár, možno by ste už aj skúšali odhadnúť na koho sa podobá. Je to už malý človiečik.

Aké sú vaše pocity v 24. týždni tehotenstva

Nálada vám môže kolísať v úplných extrémoch, niekedy nespoznávate samu seba v prudkosti a precitlivelých reakciách, niekedy naopak tehotenstvo so sebou prináša kľud storočnej korytnačky. Ak vám je ľahko do plaču, nebráňte sa tomu, hormóny sa plačom vyplavujú, uľaví sa vám. Ak ste na opačnom póle, možno sa vám všetko vo svetle nastávajúceho materstva zdá menej dôležité. Vychutnajte si tento stav a v kľude si užívajte rýchlo ubiehajúce týždne.

Telesné príznaky v 24. týždni tehotenstva

Počas tehotenstva sa pokožka zmení každej žene. Zatiaľ čo pleť na tvári vyzerá vďaka lepšiemu prekrveniu väčšinou lepšie a viac sviežo, vyžaduje si pokožka na prsiach, bruchu a na stehnách, aby ste jej v tomto období venovala zvláštnu pozornosť.

Ženské väzivové tkanivo je od prírody vytvorené tak, aby sa mohlo veľmi napínať. Okrem toho zaisťujú v priebehu tehotenstva väčšiu pružnosť tkaniva špeciálne hormóny. Len tak sa môže koža bez problémov prispôsobiť zvyšujúcej sa potrebe miesta rastúceho bábätka. Aj preto dochádza počas tehotenstva často k nadmernému napínaniu tkaniva (predovšetkým v oblasti brucha, pŕs a bokov), ktoré potom za sebou zanechávajú nežiaduce jazvičky alebo strie.

Prevencia proti striám:

 • pravidelné ľahké cviky,
 • masáž a ošetrovanie pokožky,
 • otužovanie (striedavo teplá a studená srcha),
 • vyvážená strava,
 • pitný režim
 • a dostatok pohybu.

Ak sa vám strie vytvorili, nebuďte sklamaná, je to aj žáležitosť genetiky, ktorú neovplyvníte. Potešitelné je, že strie sa po pôrode čiastočne stiahnu a vyblednú, zostanú však slabo viditeľné, ako tenké striebristé pásiky.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú v 24. týždni tehotenstva

GTT - glukózový tolerančný test sa štandardne robí medzi 24. – 28. týždňom tehotenstva.

Ide o metódu podania sladkého roztoku glukózy, hroznového cukru (orálne) a sledovanie tvorby hladiny inzulínu v krvi (kvapka krvi z prstu), v hodinových časových odstupoch (väčšinou 3x za sebou).

To znamená, že ráno prídete nalačno do laboratória, kde vám odoberú vzorku krvi. Potom vám dajú vypiť sladký roztok glukózy a po hodine znovu odoberú krv. Po ďalšej sa odber opakuje.

Na niektorých pracoviskách sa odoberá krv len dvakrát – nalačno a dve hodiny po vypití roztoku.

I zdravá žena môže v priebehu tehotenstva, na základe hormonálnych zmien dostať takzvanú tehotenskú cukrovku.

Diagnostikuje sa práve pomocou GTT, väčšinou na základe zvýšenej hladiny cukru v krvi, respektíve v moči. Už niekoľko rokov sa u nás paušálne robieva takmer všetkým ženám.

Tip:

Zoberte si so sebou na tento test citrón. Vo vačšine nemocníc vám dovolia si sladkú vodu takto dochutiť, je potom menšia pravdepodobnosť, že by vám z príliš sladkého roztoku prišlo nevolno. Idálne je hodinu do druhého odberu prečkať na čerstvom vzduchu, nezabudnite si niečo na čítanie.

Pripravte sa na dojčenie počas tehotenstva

Aký je význam dojčenia pre vás? Výskumy dokázali, že dojčenie chráni nielen dieťa, ale i matku.

Matke prináša dojčenie tieto výhody:

 

 • Lepšie zavinovanie maternice po pôrode. To znamená, že „obydlie vášho dieťatka“ sa rýchlejšie vráti do pôvodného stavu.
 • Rýchlejšie chudnutie do pôvodného stavu (pri dojčení vydáte mnoho energie).
 • Menšie riziko chudokrvnosti a osteoporózy.
 • Menšie riziko rakoviny prsníkov a vaječníkov.
 • Menšie riziko (štatisticky dokázané) roztrúsenej sklerózy.
 • Menšie popôrodné straty krvi.
 • Silná citová väzba s dieťatkom.
 • Menej stresu, viac pohody...

Materské mlieko je..

 • Lacnejšie ako umelé mlieko
 • Vždy po ruke, vždy čisté, vždy v správnej teplote a optimálnom zložení – vôbec sa nemusíte zamýšľať nad tým, kde ho ohrejete, že musíte v noci vstať a odkráčať do kuchyne pripraviť či ohriať ho, nehovoriac o tom, že prsia netreba vyvárať... (dojčenie je pre lenivé matky;- )
 • a ešte.... plienky dojčeného bábätka nesmrdia.

Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 20 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

Slavomira Šeďova napísané 05.01.2016 15:38 answer email

Váš komentá smile Big Grins zwinker

Jaj napísané 05.01.2016 10:27 answer email

Váš komentár smile Big Grins zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia
###E_COOKIES###