29.06.2013verzia pre tlač


12. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 10 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 12 týždňov.
Ste v 1. trimesteri - v 3. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Poďte si podiskutovať do nášho fóra s mamičkami s rovnakým termínom pôrodu.

Ako rastie vaše bábätko v 12. týždni tehtenstva

Dĺžka tela vášho dieťatka sa zdvojnásobila, hlavička teraz tvorí cca jednu tretinu. V priemere dieťatko meria asi 6 – 8 cm a váži okolo 15 – 20 g. K svojmu zdravému rastu potrebuje asi trikrát viac energie ako vy a niekoľko násobne viac „živín“. Doprajte mu to! 

  • Kosti má už vyvinuté, budú ďalej rásť.
  • Tvoria sa mu nechtíky a jemné chĺpky.
  • Celé vonkajšie ucho už má pekne vyvinuté – už rozmýšľate nad náušničkami? 
  • Očká sú stále prekryté viečkom.
  • Srdiečko bije tak silno, že by ste ho mohli počuť pomocou stetoskopu.
  • Dieťatku sa tvoria hormóny hypofýzy.

Aké sú vaše pocity v 12. týždni tehotenstva

Nie vždy dokážu naši partneri a budúci otcovia porozumieť našim premenlivým náladám. Je pre nich ťažké vcítiť sa do našich fyzických problémov a ešte zložitejšie empaticky pochopiť ženský strach a obavy. Pre otcov je táto situácia ešte vzdialená, a preto ťažko „uchopiteľná“.

Sex v tehotenstve môže byť krásnym zážitkom, ak rešpektujeme rastúce bruško a neexperimentujeme. V období gravidity to nie je vhodné. Vy budete pravdepodobne pociťovať túžbu po blízkom dotyku, nežnostiach, splynutí, spolupatričnosti. Okrem toho sex počas tehotenstva má jednu nespornú výhodu: nemusíte sa báť, že otehotniete.

Čo však ak vám sex v tehotenstve nechutí?

Nebojte sa. Nie ste prvá žena, ktorá počas tehotenstva prišla o libido.  Čo môže byť príčinou?

  • Hormóny, únava, nevoľnosť – všetko by sa malo časom upraviť. Udržujte aspoň blízky telesný kontakt.
  • Strach o dieťa – ak vaše tehotenstvo prebieha normálne je neopodstatnený. Vagína a maternica sú v „inom uhle“, dieťatku neublíži ani partnerov penis, ani váš orgazmus. Ten je dokonca prospešný – trénuje maternicu. Ak je vaše tehotenstvo rizikové, spýtajte sa na odporúčanie vášho lekára.
  • Obavy zo svojho tela – zdá sa vám, že sa partnerovi nepáčite? Možno neuveríte, ale mužom sa väčšinou páčia ženy s bruškami (to bude nejaký pud od prapredkov).

Nech je to akokoľvek, všetko je otázka vašej vzájomnej dohody a rešpektovania vašich pocitov, takže základ je otvorene hovoriť o svojich túžbach s partnerom.

Telesné príznaky

Mali by ste sa začať cítiť čoraz lepšie. Prsia sú možno ešte vždy ťažké a napäté, ale ostatné problémy pravdepodobne čoskoro pominú. Na záchod budete častejšie chodiť močiť až ku koncu tehotenstva.

Môže sa ale vyskytnúť nový problém – zápcha

Je spôsobená pomalšou peristaltikou čriev. Nič to ... Zvýšte dennú spotrebu zeleniny a ovocia. Budete potrebovať vlákninu a taktiež množstvo vitamínov.

Na vaše telo sú kladené vysoké nároky, máte viac krvi, vaše pľúca, obličky i srdce musia vynaložiť viac práce. A ešte čosi – snažte sa už teraz držať chrbát vzpriamene. Bruško vás bude čoraz viac ťahať dopredu, naučte sa „vyrovnávať to“.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú v 12. týždni tehotenstva

Ak ste ešte neboli na prvom vyšetrení – je najvyšší čas.

Na bežnom stretnutí vám lekár pravidelne odmeria tlak, zistí prírastok váhy, prípadne vaginálne skontroluje krček maternice. Od týchto vyšetrení sa už ale pomaly upúšťa, hlavne v zahraničí sa robia len v prípade, že máte nejaký problém.

Na každom vyšetrení treba skontrolovať i moč, aby sa zistil obsah bielkovín, cukrov poprípade hnisu alebo baktérií v moči. Na základe toho sa dá zistiť predpoklad napríklad na ochorenie obličiek, či tehotenskú cukrovku. Taktiež sa skoro podchytia prípadné infekcie. V niektorých ambulanciách budete nosiť moč z domu, informujte sa vopred.

Tip na 12. týždeň tehotenstva:

Ako získať objektívnu vzorku moču?

Veľmi často sa stáva, že „problémy“ s močovými cestami a baktériami sú spôsobené nesprávnou vzorkou. Teda – odovzdať na vyšetrenie máte stredný prúd moču.

Prečo? Väčšina baktérií sa nachádza na začiatku močovej trubice. A tak sa môže stať, že váš moč, ak by ste ho správne „odobrali“ by bol vlastne negatívny, v poriadku.

Najprv na záchode prvú, počiatočnú časť moču „vypustíme“ do misy. Strednú časť moču už môžete vycikať priamo do pohárika. Zbytok môže ísť tiež do záchodu.


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Komentáre

Katarina Paligova napísané 24.11.2010 10:10 answer email

Som v 12. tyzdni a trapi ma casto kvasinkova mikoza. Kedze som sa preliecila vosk.gulockami, vyskusam ten recept s caj. a olivovym olejom v tampone. Uz davno som chcela ist na plavaren, ale sa aj obavam, ze sa mi ten neprijemny pocit palenia i svrbenia opat vrati.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia