24.06.2013verzia pre tlač


11. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 9 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 11 týždňov.
Ste v 1. trimesteri - v 3. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Poďte si podiskutovať do nášho fóra s mamičkami s rovnakým termínom pôrodu.

Ako rastie vaše bábätko

Dieťatko váži cca 15 gramov a má veľkosť asi ako váš prst na ruke. Takmer polovicu tela tvorí hlavička. V nasledujúcom týždni vyrastie toľko, ako za predošlých 10 dní.  Vaše bábätko rastie každou minútou a je už málo toho, čo nové sa v jeho telíčku tvorí. Je to preto, že všetko už má. Všetky orgány a ich sústavy už fingujú, len sa zdokonaľujú:

  • Ako obvykle – najvýraznejšie je na ceste dopredu mozog. V 11. týždni tehotenstva sú na čele úplne zreteľne rozoznateľné dva hrbolčeky – hemisféry. Za minútu sa zrodí 250 000 nervových buniek.
  • Dieťatko už dokáže zívať a veľa času prespí.
  • Keďže stále trénuje prsty na rukách, onedlho sa pokúsi uchopiť pupočnú šnúru či ohmatať časť svojho tela alebo steny maternice.
  • A ešte jedna veľká zmena - obličky začínajú tvoriť moč a vyprázdňovať močový mechúr.  

Telesné príznaky v 11. týždni tehotenstva

Ak ste tá šťastnejšia tehotná, ktorá nezvracala a netrpela nechutenstvom alebo odporom už len pri vôni jedla, možno ste si jemný prírastok na váhe všimli. Alebo pri zapínaní nohavíc. Spôsobuje to najmä rast placenty, dieťatko samotné vám ešte na váhe nepridá. Druhorodičky a viacrodičky sa môžu cítiť "širšie v páse" skôr, ako pri prvom tehotenstve. Pozrime sa ešte na váhu a priberanie v tehotenstve. Doteraz ste mali „povolené“ i trochu schudnúť, ale už je čas začať priberať.

Aké sú vaše pocity

Vy sa pomaličky prehupnete do najkrajšej časti tehotenstva. Všetky problémy, ak ste nejaké mali pominú, alebo sa zmiernia. Zbohom objímajúca misa, zbohom ospalosť, a hlavne... Už sa končí obdobie možných problémov súvisiacich so začiatkom tehotenstva ako je krvácanie, bolesti brucha a pod. A ešte jedna dobrá správa.

Budete mať dieťatko

Hovorí sa, že dieťatko je prvé tri mesiace u nás v brušku iba na návšteve a rozhoduje sa či zostať alebo nie. A vy už máte do konca prvého trimestra iba týždeň. Budete mať dieťatko. Ak ste tak ešte neurobili, začnite sa pripravovať na to, ako to svojim blízkym oznámite.

Najneskôr v tomto týždni by ste mali absolvovať ultrazvuk. Ak máte nepravidelnú menštruáciu, je najlepším pomocníkom na určenie termínu počatia – a z neho približný termín pôrodu.

Práve v tomto období, keď je ešte dieťatko malé sa totiž najlepšie a najpresnejšie dá odmerať. Tzv. temeno-kostrčná vzdialenosť je základný meraný rozmer. Je to teda dĺžka medzi vrcholom hlavičky a koncom chrbtice.

Tip:

Pravdepodobne už máte vystavenú tehotenskú knižku. Ak nerozumiete tomu, čo je v nej zapísané, prečítajte si nášho sprievodcu tehotenskou knižkou.


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 31 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia