ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia

06.03.2015verzia pre tlač


10. týždeň tehotenstva

Autor: redakcia

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 8 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 10 týždňov.
Ste v 1. trimesteri - v 3. lunárnom mesiaci tehotenstva.

 

Ako rastie vaše bábätko v 10. týždni tehotenstva

Vaša bábätko je teraz ako malá slivka. Je asi 3 cm veľké a váži okolo troch gramov. To mu nebráni v tom, aby už bolo takmer dokonalé.

 • Mozog sa stále prudko vyvíja (ešte stále, každou minútou, mu pribúdajú nervové bunky). Nové odborné štúdie dokazujú, že ak sa mamička hýbe, tvorí sa ich viac. 
 • Hlavička je veľká oproti ostatnému telu.
 • Pod kožou by ste už mohli vidieť chrbticu.
 • Dieťatko hltá plodovú vodu a rozlišuje chute.
 • Vytvára sa základ trvalých zubov.
 • Ak čakáte chlapčeka, tak už cca týždeň prenatálneho vývoja produkuje jeho telo testosterón, ktorý to už nedlho dá jasne najavo i pohľadom. V tomto týždni vám to na ultrazvuku ale ešte nepovedia na 100%.

Telesné príznaky v 10. týždni tehotenstva

Maternica sa od začiatku tehotenstva zväčšila na dvojnásobok.  Vaša placenta produkuje choriový gonadotropín (human choriogonadotropin), HCG, hormón, ktorý je prítomný len v tehotenstve. Na začiatku gravidity ste vďaka nemu videli dve čiarky na tehotenskom teste. Teraz vám môže priniesť jemnejšiu pokožku, ale i zvýšenú tvorbu mazu.

Ak si myslíte, že ovplyvníte rast detských zubov a taktiež ich zdravie, máte pravdu. Ale riešiť to v predškolskom veku je už dosť neskoro. Aj trvalé zuby sa totiž vyvíjajú už v maternici. Takmer zbytočne budete deti nútiť jesť zeleninu a brať im sladkosti v piatich rokoch. Vy ste momentálne tá, ktorá chrupu dieťatka môže dať dobrý základ. 

V tehotenstve potrebujete veľa vápnika

Všetci vieme, že vápnik sa nachádza najmä v mliečnych výrobkoch a mlieku. Čo však, ak ste na mlieko alergická alebo máte k nemu vyslovene nechuť? Ako sebe a svojmu dieťaťu  zabezpečiť zdravé zuby a kosti? Mimochodom, nielen na to je vápnik dobrý. Potrebujeme ho aj na dobré fungovanie svalov, ciev, nervov... nájdite si vápnik inde - skúste zelenú listovú zeleninu alebo strukoviny. Aby sme mohli lepšie využiť vápnik z potravy, pomôže nám dostatok vitamínu B.

 

Aké sú Vaše pocity

Až do konca tretieho mesiaca gravidity dochádza k najvýraznejším zmenám v dozrievaní vnútorných orgánov, pokúste sa preto zabezpečiť si pokoj a pohodu. Vyhýbajte sa infekciám (preplneným autobusom alebo hromadným akciám). Neužívajte zbytočne žiadne lieky, vaše dieťatko ich konzumuje s vami. A snažte sa zabezpečiť sebe i jemu zdravý spôsob života.

Tehotná druhýkrát?

Rozporuplnú škálu pocitov vie priniesť aj druhé tehotenstvo. Od radosti až po pochybnosť, či je to ten správny čas na ďalší prírastok.

Obavy, ako to zvládnem, ak je zrazu „staršie dieťa“ ešte v našich očiach veľmi malé. Pochybnosti a neistota veľmi súvisia s faktom, že počas druhého tehotenstva je vaša predstava o praxi rodičovstva výrazne realistickejšia.

Niektoré ženy môže zaskočiť, že sa nedostanú do práce skutočne dlhú dobu, ak plynule prejdú z jednej rodičovskej dovolenky na druhú. Hovoríme o tzv. reťazových pôrodoch.

Jedna z vecí, ktoré vás môžu v súvislosti s tým zaujímať je, či vám vznikne nárok na materské aj pri druhom dieťati, prípadne, aké dávky môžete poberať, keď máte dve deti do troch rokov.

 

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

V tomto týždni, resp. medzi 10. - 12. týždňom tehotenstva by ste mali absolvovať prvé ultrazvukové vyšetrenie. To je zamerané na:

 • potvrdenie tehotnosti,
 • početnosť tehotenstva (či sa nejedná o viacplodovú tehotnosť),
 • podozrenie na odchýlku od normálneho vývoja, napr. mimomaternicová tehotnosť, zamĺknutý potrat.
 • Sledujú sa plodové obaly v maternici, samotný zárodok a jeho bijúce srdiečko.
 • Na základe veľkosti plodu sa upresňuje vek plodu.

V tejto dobe už nie je ničím výnimočným, ak vám lekár urobí fotografiu alebo dokonca video vášho dieťatka v brušku. Ale pozor! Nepredlžujte zbytočne toto vyšetrenie, len kvôli tomu, aby ste mali prvý celovečerný film.

Tip:

Ak ste už dostali tehotenskú knižku, začítajte sa do vysvetlenia všetkých skratiek.

Kedy informovať zamestnávateľa o tehotenstve? Akú formu zvoliť - postačí ústna alebo je treba písomná? Čo má obsahovať oznámenie o tehotenstve pre zamestnávateľa? Prečítajte si viac v článku Kedy a ako oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi.

Pokiaľ ste nezamestnaná, evidovaná na Úrade práce, tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Stane sa tak najneskôr dňom narodenia vášho bábätka, ak sa vám dovtedy nepodarí nájsť zamestnanie.


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 30 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia