pondelok 29.05.2017 | Meniny má Vilma  

Expertské hodnotenia pôrodníc 2013

Hodnotenie expertnými parametrami je základom jednej tretiny hodnotenia. Expertné hodnotenie bolo zaradené do celkového hodnotenia, pretože pôrodnica by mala excelovať predovšetkým v odborných kritériách pri poskytovaní starostlivosti o rodičku a novorodenca.  Aj samotné mamičky sa pri výbere zdravotníckeho zariadenia zaujímajú o odbornú kvalitu pôrodnice.

Hodnotenie medicínskej kvality bolo vykonané na základe metodiky, ktorú sme vyvinuli v rámci projektu Sprievodca pôrodnicami v roku 2012. Pozostáva z hodnotenia 10 indikátorov (tabuľka), ktoré boli vybrané v spolupráci s expertmi z oblasti perinatológie pomocou Delphi metódy v dvoch kolách za účasti popredných odborníkov z oblasti perinatológie. V tomto roku sme hodnotili údaje z 50 pôrodníc,  ktoré mali záujem sa vyhodnotenia výsledkov zúčastniť a poslali dáta k uvedeným indikátorom.

Indikátory

Počet pôrodov v pôrodnici za 1 rok

Centralizácia - transport in utero

Perinatálna úmrtnosť

Počet pôrodov s vákuumextraktorom alebo forcepsom

Úmrtie donoseného plodu (váha 2500 gramov a viac) do 7 dní po pôrode

Apgarovej skóre menej ako 7 po 5 min

Frekvencia cisárskeho rezu

Pôrod s epidurálnou pôrodnou analgéziou (PEDA)

Cisársky rez pri nízkorizikových pôrodoch jedného plodu nad 2500 g u prvorodičky hlavičkou (NTSV)

VBAC (vaginálny pôrod po cisárskom reze)

Výsledné poradie v expertnom hodnotení

Poradie

Nemocnica

1

FN Trenčín

2

KNsP Čadca

3

NsP Sv. Lukáša Galanta

4

NsP Spišská Nová Ves

5

NsP Sv. Jakuba Bardejov

6

UNB Kramáre

7

Nemocnica Poprad

8

Vranovská nemocnica

9

Nemocnica Košice-Šaca

10

UN Martin

V slovenských pôrodniciach sa v roku 2012 narodilo 55 715 detí, čo je priemerne  1028 pôrodov na jednu pôrodnicu. Počet pôrodov varíroval v rozsahu 316 v Revúcej až po 3050 pôrodov Univerzitnej nemocnici Bratislava - Antolská

Počet pôrodov v jednotlivých pôrodniciach za rok 2012

 

Stále viac cisárskych rezov

Percento cisárskych rezov v rokoch 2000-2012
Percento cisárskych rezov podľa pôrodníc

Percento cisárskych rezov každoročne na Slovensku stúpa. Tento trend vidíme aj v tomto roku. Pod hladinou, ktorú určili naši experti 18,67% sa nachádza len 7 pôrodníc. Najnižší počet cisárskych rezov bol v pôrodnici v Kežmarku, v Trenčíne a v Žiari nad Hronom. Veľmi priaznivým výsledkom je zlepšenie percenta cisárskych rezov u 46 percent pôrodníc. Nepriaznivé je však , že sa zvýšil aj počet pôrodníc nad maximálnu hodnotu 32,78 percenta, kde sa v roku 2012 dostalo 18 pôrodníc,dokonca nad hranicu 40 percent sa dostalo 5 pôrodníc a jedna z nich,pôrodnica v Nových Zámkoch mala 52,6 percent cisárskych rezov. Táto hodnota je alarmujúca, keďže táto pôrodnica má viac cisárskych rezov ako prirodzených vaginálnych pôrodov.

>> Všetko o cisárskom reze

Príliš veľa epiziotómií

Jeden z indikátorov, ktorý pokladáme za dôležitý a nedostal sa medzi hodnotiace kritériá, je frekvencia epiziotómií – nástrihov hrádze. Na svete, po zverejnení randomizovaných štúdií, ktoré nepotvrdili účinnosť ich rutinného používania, sa odstúpilo od týchto zákrokov.  Podľa odporúčaní WHO by frekvencia nemala prekročiť 10% epiziotómií,  na Slovensku v roku 2012 pôrodnice udávajú v priemere  59,9% epiziotómií v rozsahu od 40% do 93%. 

>> Viac o epiziotómii - nástrihu hrádze

Nedostupné data

Ako veľký problém pociťujeme nedostatočný zber dát v pôrodniciach. V porovnateľných zariadeniach v zahraničí existuje priebežný zber dát pomocou informačných technológií, ktoré umožňuje benchmarkovanie a vyhodnocovanie kvality práce a následné možné zlepšovanie status quo. 

Informujte sa o svojej pôrodnici

Ak máte záujem vedieť, koľko mala vaša pôrodnica:

pozrite si profil pôrodnice v Sprievodcovi pôrodnicami, údaje sú aktualizované za rok 2012 (pre pôrodnice, ktoré neposlali údaje v roku 2012 sú údaje za rok 2011: Banská Štiavnica, Trstená, Snina, Topolčany, Ilava).

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Sprievodca pôrodnicami