Len 5 pôrodníc na Slovensku naozaj podporuje bonding po pôrode

redakcia 5

Väčšina hodnotených pôrodníc (95%) v rámci projektu Sprievodca pôrodnicami udáva, že realizuje prvé priloženie zdravého dieťaťa na kožu matky „skin-to-skin“ bezprostredne po pôrode, novorodenec však nie je ponechaný na tele matky, ale je odnášaný už po pár minútach.

V 81 % pôrodníc sa to robí automaticky, v 14 % si to musí matka žiadať. Oproti roku 2014 došlo k zlepšeniu v tomto parametri, vtedy takto postupovalo 92 % pôrodníc.

Ale len 68,8 % pôrodníc necháva bábätko s mamkou na pôrodnej sále aj najbližšie dve hodiny.

iStock

Najmenej pôrodníc podporuje bezprostredný a neprerušovaný kontakt mamičky s dieťatkom po pôrode, keď matka a dieťa nie sú oddelení, prvé vyšetrenie dieťatka sa realizuje na tele matky, dieťa sa neodnáša ani neoblieka a je mu umožnené prisatie na prsník, keď sa tak samo rozhodne.

Tento postup realizuje na Slovensku len 5 pôrodníc (10,4 % z hodnotených pôrodníc; nárast oproti minulosti o 3 pôrodnice). 17 pôrodníc (35,4 %) ho realizuje čiastočne – na žiadosť matky (nárast oproti minulosti o 12 pôrodníc), 26 pôrodníc vôbec (+5 pôrodníc dotazníky nevyplnilo).

V tejto oblasti vidíme jednoznačne prínos nášho projektu, pred našimi pôrodnicami je však ešte veľa výziev na zlepšenie.

 Vranov nad Topľou (pozri pôrodnicu)

Bratislava Kramáre (pozri pôrodnicu)

Sanatórium Koch (pozri pôrodnicu)

Ružomberok (pozri pôrodnicu)

Liptovský Mikuláš (pozri pôrodnicu)

 

Rooming in a služby na oddelení šestonedelia

Každá z hodnotených pôrodníc má na šestonedelí zavedený systém „rooming in“, teda spoločného ubytovania matky a dieťaťa na izbe. V 44 (92 %) pôrodniciach je rooming automaticky na 24 hodín, v dvoch pôrodniciach je len počas dňa; v oboch prešovských pôrodniciach a v Krompachoch sa matka má možnosť rozhodnúť.

Len 37 (77,1 %) pôrodníc garantuje, že matka nebude musieť byť od bábätka oddelená z kapacitných dôvodov, v 11 pôrodniciach sa teda môže stať, že ak nebude dosť miesta na šestonedelí, bude bábätko na novorodeneckom bez mamy.

V 12 pôrodniciach (25 %) sú všetky izby na šestonedelí s maximálne dvoma lôžkami a samostatným sociálnym zariadením, sprcha a záchod je buď samostatná ku každej izbe, alebo spoločné pre dve izby – bunky. 33 (68,8 %) pôrodníc má takéto izby aspoň na nadštandarde za príplatok.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. V Kosiciach UNLP pracovisko Trieda SNP je bonding realizovany, kazda matka bezne po osetreni novotodenca,ak je pritomny otecko dostane dieta iba v plienke na hrudnik na 2 cele hodiny,ak ma zaujem o nepreruseny kontakt a povie dopredu, je to mozne. 🙂

  2. Bonding na Kramaroch je sice automaticky, ale prinajmensom svojsky. Ihned po porode bez nejakej dalsej diskusie odnasaju dieta prec z porodnej saly, vratia sa asi za 15 minut s umytym a oblecenym dietatom a to dieta potom prilozia akoze na prsnik a ked sa nechyti za par sekund, co bol moj pripad, tak povedia, ze dietatu sa nechce a vlozia ho do postielky.

    O bezprostrednom kontakte po porode a kontakte koza na kozu nemoze byt ani reci.

  3. Lucia to nemá s tým nič spoločné. Moj malý sa narodil bez komplikácii, dali mi ho hneď po porode priložiť a v postieľke vystrája a na kočik si zvykol aj keď prvé mesiace to bol veľký boj. Je to cicoš a spať chce stále na mne. Ja som nebola mame priložená mame pri porode a spavala som sama v postielke bez problemov. Ani som neplakavala.

  4. Rodila som na Antolskej v BA. A bonding po porode bol automatika. Po pol hodine ju chceli odniest na vysetrenie, poziadala som o odklad a bolo mu vyhovene.l

    Ale napriek bondingu chce byt mala stale so mnou

  5. Úplne sa stotožňujem s týmto názorom, pretože pri mojom prvom dieťatku som mala dosť traumatizujúci pôrod (synček sa rodil s ručičkou nad hlavou a pupočnú šnúru mal okolo) a nakoniec keď som z posledných síl porodila (čo som zistila až po pôrode keď som mala po celom zátylku modriny čo tlačili spolu so mnou aj sestričky) mi ho ani nepriložili a hneď odniesli preč. Keď ho doniesli späť len tak tichučko ležal a vôbec neplakal. Prvé ma napadlo že prečo neplače a on potom plakal stále 9 mesiacov a nechcel byť bez mňa ani na sekundu, stále chcel byť na rukách a spávať pri mne, mohli sme zabudnúť na postieľku a kočík. Toľko o mojom pôrode bez bondingu. Pri dcérke to bolo úplne iné, narodila sa rýchlo bez komplikácii, bola mi hneď priložená a ako bábätko spinkala spokojne v postieľke aj v kočíku.

Pridaj komentár