Kúpanie bábätka

MUDr. Viera Hajdáková 0

Najčastejšie otázky o kúpaní:

  • Môžeme dieťa okúpať, alebo radšej ešte nie?
  • Ako a v čom ho kúpať?
  • Môžeme ho aj namydliť?
  • A čím ošetriť pokožku po kúpaní?
  • A čo, ak má dieťa na pokožke nebodaj nejaké fľaky, šupiny alebo vyrážky?

Hlavná zásada znie – voda pokožke dieťaťa neškodí. Veď celých 9 mesiacov pred narodením existovalo vo vodnom prostredí. Môže však uškodiť nesprávna teplota, dĺžka pobytu vo vode, technika kúpania a následného ošetrovania. Koža dieťaťa narodeného v riadnom termíne vykazuje podobné ochranné vlastnosti ako koža dospelých, avšak je tenšia, neprodukuje v plnom rozsahu dostatočné množstvo mazu a preto je citlivá, so sklonom k vysušeniu a podráždeniu. Od narodenia až do druhého roku života sú deti náchylnejšie k tvorbe potničiek.

Postup pri kúpaní

Dieťa môžeme kúpať každý deň, ale nemusíme (môže byť aj každý druhý). Nie je nutné kúpať iba večer, dobu si vyberieme podľa vlastného výberu, ale hlavne tak, aby bola vytvorená pokojná atmosféra nielen pre dieťa, ale i pre kúpajúceho. Pod kúpeľom novorodenca rozumieme, omytie a očistu pokožky vodou, v trvaní maximálne 5 až 7 minút.

Vodu do kúpeľa si pripravíme do vaničky vopred. Správnu teplotu vody, 36-37 stupňov C, odmeriame teplomerom.

Výška vody by vo vaničke nemala presahovať 5 cm, aby sme v prípade potreby a hlavne v začiatkoch, mohli mať dieťatko položené na dne vaničky – samozrejme pod hlavičku podložíme poskladanú plienkovú osúšku.

Na dezinfekčný kúpeľ – pri potničkách, zaparenom zadočku, môžeme do vody pridať roztok z 3-4 kryštálikov manganistanu draselného. Tieto je potrebné vopred úplne rozpustiť v nádobe až kým vznikne roztok bledoružovej farby. Všeobecne upokojujúco pôsobí na rozdráždenú pokožku odvar z repíka lekárskeho. Odvar si pripravíme aspoň 30 minút vopred. Do veľkej šálky zalejeme polievkovú lyžicu a necháme vyluhovať asi 10 minút. Vychladnutý scedený odvar prilejeme do vaničky.

Keď už máme dieťa vo vaničke, rukou umyjeme najprv tvár a hlavičku. Potom namydlenou handričkou tuhým nie tekutým mydlom, zľahka umyjeme záhyby kože za uškami, pod krkom, pod pazuchami, záhyby v lakťoch a pod kolenami, nakoniec okolie konečníka a genitálií. Potom rukou oplachujeme celý povrch tela.

Zo začiatku nemusíme nutne dieťa vo vaničke otáčať na bruško. Postupne keď si kúpanie osvojíme, zistíme, že dieťa nie je zo skla. Môžeme ho položiť na bruško, pričom stále dlaňou mierne nadvihujeme hornú časť hrudníka a bradu nad vodou.

Dávame si pozor pri vyberaní dieťaťa z vane, aby nám z mokrých rúk nevykĺzlo. Osúšku treba mať vopred pripravenú, dieťa do nej zavinúť a ľahkými dotykmi odsať zvyšky vody. Pozorne vytrieť zvyšky vody zo záhybov, vyčistiť uši, nos, prípadne očká.

Po kúpeli povrch tela ošetriť premasťujúcou látkou, vhodný je olej v malom množstve, ošetrenie radšej opakovať. Medicinálne oleje určené aj na priamu aplikáciu do vody z praktického hľadiska nie sú v začiatkoch vhodné, pretože zvyšujú riziko kĺzania i tak vo vode živého dieťaťa a nebezpečie vyšmyknutia z rúk. Olej môžeme dobre využiť na ošetrenie pred kúpeľom pri zbavovaní kože od nánosov šupiniek, krémov v záhyboch a pod.

Prádlo, oblečenie a osúšky pre malé dieťa zásadne neškrobíme, neupravujeme avivážou, perieme podľa možnosti v nedráždivom prášku a opakovane pláchame v čistej vode.

Uvedených niekoľko základných rád platí vo všeobecnosti pre každodennú starostlivosť o kožu zdravého novorodenca a dojčaťa. Detská pokožka je v prvých mesiacoch veľmi citlivá, prichádza do kontaktu s mnohými, dosiaľ nepoznanými, vonkajšími podnetmi a reaguje na ne individuálne. Táto reakcia môže prebehnúť aj veľmi prudko, so sklonom ku generalizovanému zápalu pokožky. Preto skôr než začneme experimentovať s kožou svojho dieťaťa, nechajme si pri akýchkoľvek chorobných zmenách na pokožke, poradiť od odborného lekára.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár