Hojenie panvového dna a hrádze po pôrode

Martina Gregušová 0

Práve ste porodili svoje bábätko. Zaplavila vás obrovská úľava po tvrdej, dobre vykonanej práci a radostná eufória z ružovučkého voňavučkého dieťatka.

Škody na tele môžu byť po pôrode rôzne veľké i intenzívne. Dôležité je však byť čo najskôr fyzicky v pohode, aby ste sa mohli bez väčších prekážok venovať svojmu novorodeniatku a nemuseli sa trápiť ešte aj svojim uboleným telom.

Shutterstock

Regenerácia pôrodných ciest po pôrode

Či už ste pôrod absolvovali bez poranenia pôrodných ciest, utŕžili prirodzené trhliny, či podstúpili epiziotómiu (t.j. nástrih hrádze), vaše pôrodné cesty dostali riadne zabrať a zaslúžia si rozmaznávajúcu starostlivosť.

Ako si uľaviť pri poranení hrádze?

Na úľavu od bolesti, opuchu a na podporu hojenia poranenia je skvelé časté oplachovanie týchto partií vlažným roztokom. Oplachujte minimálne po každom použití toalety a ešte lepšie vždy, keď si spomeniete a máte možnosť.

 Viac o nástrihu čítajte tu.

Dobrú službu spraví i obyčajná čistá voda zo sprchy, ale tu je pár prírodných vylepšení, ktoré pomôžu ešte lepšie.

Roztoky na oplachovanie poranení hrádze

  1. 1-2 lyžičky soli + cca 4 kvapky levanduľovej silice, do 0,5l vlažnej vody,
  2. 1-2 lyžičky soli + cca 2 kvapky tea tree oil silice, do 0,5l vlažnej vody,
  3. kombinácia oboch – soľ + levaduľová silica aj tea tree oil,
  4. silný repíkový zápar,
  5. odvar z dubovej kôry.
  6. Shutterstock

    Ideálnou soľou na oplachovanie hrádze je soľ z Mŕtveho mora, naozaj neštípe. Zmes soli a olejov si môžete namiešať aj pár dní pred pôrodom, potom stačí asi jednu polievkovú lyžicu rozmiešať v 0,5 litra vody. 

    Praktické je dať tekutinu na oplachovanie do fľaše so športovým (striekacím) uzáverom a jemným prúdom oplachovať. Podľa možnosti neutierať, len zľahka osušiť, nechať roztok pôsobiť, prirodzene vyschnúť a vyvetrať. Vetrajte čo najviac – vzduch takisto podporuje hojenie.

    Nezabudnem, akú som mala úprimnú radosť, keď som po prvom pôrode v pôrodnici ponúkla mamičke zo susednej postele, ktorá mala veľa stehov a dosť ťažko sa jej pohybovalo, zvyšný repíkový zápar. Ihneď po použití sa jej uľavilo a jej manžel musel odvtedy nosiť denne fľaštičku (záparu 😉 ) do pôrodnice.

    Regenerácia jazvy po cisárskom reze

    Ak ste museli absolvovať cisársky rez, tak zo začiatku budete asi najviac bojovať s ťahaním a bolesťou jazvy. Jednoznačne vám odporúčam aplikovať levanduľovú silicu. Kvapku neriedenej silice jemne vklepte, vmasírujte niekoľkokrát denne do jazvy. Nielenže vám to uľaví od bolesti, ale jazva sa rýchlejšie a krajšie zahojí (levanduľová silica o.i. zmierňuje bolesť a pomáha zjemňovať jazvy).

    Shutterstock

    Prírodné silice a soli – pár poznámok

    Silica je 100% prírodný éterický olej – kupujte čistý, vhodný aj na kozmetické použitie, nie rôzne vonné oleje a pod. Silice majú dezinfekčný a regeneračný účinok. Nezanedbateľný je i ich priaznivý účinok na psychiku.

    Ak použijete morskú soľ (napr. z Mŕtveho mora) alebo „živú” magnéziovú soľ, tak o to lepšie, ale môže byť aj obyčajná kuchynská soľ.

    Soľný roztok ma výhodu, že si ho môžete jednoducho pripravovať sama (stačí si k pôrodnej výbave pribaliť vhodnú fľašu, vrecúško soli a fľaštičku silice, prípadne už soľ zmiešanú so silicou), zápar vám musí doniesť návšteva vždy čerstvý alebo musíte mať možnosť používať varnú kanvicu.

    Éterické oleje a ich využitie v liečbe. Zaujímavé čítanie.

    Existujú aj ďalšie bylinky, silice, liečivé masti, krémy, tinktúry atď., ktoré môžu byť nápomocné. Ja som uviedla tie, ktoré mám osobne odskúšané, sú dostupné, jednoduché na použitie a veľmi účinné.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár