05.09.2005verzia pre tlač


Včasná starostlivosť o novorodenca

Autor: Táňa Šušková, publicistika

Doc. MUDr. Darina Chovancová, neonatologička novorodeneckej kliniky Mikuláša Rusnáka Nemocnice Cyrila a Metoda v Bratislave

Do akého veku života patrí dieťaťu prívlastok „novorodenec“? <//li>

  • Detský vek sa rozdeľuje na viacero období. Novorodenecké obdobie zahŕňa 1. mesiac života dieťaťa, tzn. do 28. dňa každé dieťa označujeme za novorodenca. Najmä prvé dni života sú z hľadiska prispôsobenia sa na vonkajšie prostredie pre dieťa náročným obdobím.

  • Pôrod je namáhavý - a nielen fyzický, ale aj psychický - výkon pre matku, ale aj pre dieťa. Novorodenec to má o to ťažšie, že sa musí prispôsobovať radikálnej zmene prostredia. Na čo všetko sa musia novorodenci adaptovať?
  • Plod sa nachádza vo veľmi ideálnom teplotnom prostredí. 37 stupňov je ideálna teplota, kde sa v brušku dieťatko nachádza. Po narodení prichádza do prostredia, ktoré je o mnoho stupňov chladnejšie. Musí sa adaptovať na zníženú teplotu. Preto máme na novorodeneckých oddeleniach teplo a snažíme sa pre dieťa zabezpečiť tepelný komfort . Ak ho nezabezpečíme, môžeme dieťa ohroziť. Dieťa musí začať samo dýchať, musí sa mu zmeniť krvný obeh, potom začína samo prijímať potravu a vylučovať stolicu a moč.

  • Čo je pre neho najnamáhavejšie?
  • Najnáročnejšie je dýchanie. Pľúca plodu sú vyplnené pľúcnou tekutinou, ktorá sa po narodení musí z pľúc dostať von. Mechanizmy sú viaceré. Ak sa rodí prirodzene, teda keď prechádza dieťatko pôrodnými cestami, tlakom sa časť tekutiny z pľúc vytlačí. Pri prvom vdychu, ktorý potrebuje väčší tlak, sa pľúca vyprázdnia a časť tekutiny sa vstrebáva lymfatickým systémom v pľúcach.

  • Aké vyšetrenia podstupuje dieťa hneď po pôrode a neskôr počas pobytu v nemocnici?
  • Po narodení musíme urobiť orientačné vyšetrenie, či je dieťa v poriadku, či nehrozí komplikácia. Prvé dve hodiny sledujeme vo zvýšenej miere, či sa neprejavia skryté vrodené chyby a takisto aj prvé dni v pôrodnici sú zamerané na odhalenie skrytých vrodených chýb.
   Starostlivosť o novorodenca je aj v našej krajine na vysokej úrovni, zabezpečené sú celoplošné vyšetrenia, ktorých cieľom je odhaliť závažné ochorenia, ktoré sa ešte neprejavujú v tomto veku. Ak by sa odhalili neskôr, viedlo by to k poškodeniu mozgu dieťaťa. Sú to odbery krvi, v ktorých sa sledujú hormóny štítnej žľazy, fenylalanín, ich hladina, aby sa zistilo, či dieťa nebude potrebovať špeciálnu liečbu pre optimálny vývoj CNS.
   V našej krajine vzhľadom na to, že je vysoký výskyt dysfázie bedrových zhybov, t.j. poruchy vývoja bedrových zhybov, robíme skríning bedrových zhybov – je to klinické vyšetrenie, neskôr ultrazvuk, RTG. V rámci skvalitňovania skríningových programov sa na niektorých pracoviskách realizujú ďalšie vyšetrenia. Takmer na celom Slovensku sa robí ultrazvukový skríning obličiek, ktorý je zameraný na situácie, kedy sa nepozná prekážka odtoku moču. Na základe ultrazvuku sa to dá včas odhaliť a obličky dieťaťa sa dajú zachrániť. Niektoré pracoviská robia skríningové vyšetrenie mozgu, niekedy však len u rizikových detí. Tiež sa zaviedol skríning sluchu. V rámci celého Slovenska by sa mal robiť u všetkých novorodencov, pretože sa zistilo, že klasické vyšetrenie – tlesknutím a reakciou na sluchový podnet – už dnes nestačí. Čím skôr sa táto porucha diagnostikuje, špeciálnym liečením sa psychomotorický vývoj dieťaťa zlepší. Ešte sa robí aj skríning vrodenej katarakty, čo je ochorenie, ktoré pri včasnej diagnostike zachráni zrak dieťaťa.

  • Aké povinné očkovania čakajú dieťa v prvých dňoch, týždňoch života?
  • V našej krajine sa deti stále očkujú proti TBC. Na novorodeneckom oddelení očkujeme všetkých novorodencov s hmotnosťou nad 2200 g vakcínou proti tuberkulóze, za 4-6 týždňov sa urobí na ramene tzv. chránička. Ďalšie očkovanie je až po tom, keď sa chránička zahojí. Špeciálne očkovania sú pre deti matiek, ktoré sú HBS antigén pozitívne.

  • Ako by sa mali správať matky v prvých dňoch po pôrode, aby bolo dieťa pokojné a adaptácia prebiehala pokojne.
  • Je dôležité, aby si matky uvedomili, že matka a dieťa je biologická jednota. Všetky stresy a vnútorné konflikty, ktoré matka po pôrode prežíva, sa odrážajú na dieťati. Matka musí byť v pohode a venovať sa dieťati. Aj v pôrodnici má odpočívať, má sa správne stravovať, oddychovať a venovať sa dieťatku.

   Odznelo v pravidelnej relácii Slovenského rozhlasu DOMÁCA LINKA.
   Viac na www.slovakradio.sk

  Hodnotenie

  Odosielam Váš hlas...
  Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
  Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

  Komentáre

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


  Poslať odkaz priateľovi

   
  inzercia