Naozaj treba mamám po pôrode oddychovať?

Mgr. Hana Celušáková 0

Často sa hovorí, že by si matka po pôrode mala oddýchnuť a dieťa na pôrodnej sále jej to nedovolí.

Ak však pôrod nebol extrémne vyčerpávajúci, pocíti matka počas druhej doby príliv energie, ktorý jej pomáha priviesť dieta na svet a odlúčením placenty v tretej dobe pôrodnej dochádza k nárazovému vylúčeniu veľkého množstva prolaktínu.

Tento hormón, okrem toho, že je zodpovedný za naštartovanie dojčenia, spôsobuje u matky „ostražitú bdelosť“, bude nepokojná ak nebude dieťa mať pri sebe a toľko odporúčaný oddych niekedy vôbec nie je možný.

Keby bábätko ležalo pri nej, „poplachový signál“ by sa mohol „vypnúť“ a pravdepodobne by si oddýchla lepšie.

iStock

 

Zlatá hodinka – ideálny začiatok úspešného a dlhotrvajúceho dojčenia

Ak dáme dieťa po narodení na brucho matky, aj samo sa reflexívnymi pohybmi, ktoré využívalo už v maternici, vie doplaziť k bradavke, ktorej dvorec je príhodne ku koncu tehotenstva tmavý, aby bol na tele matky dobre viditeľný.

Satím bradavky sa uvoľňuje oxytocín v mozgu dieťaťa i matky, uľavuje obom od bolesti, spôsobuje ospalosť, malátnosť,  vzájomné očarenie – je to hormón lásky.

Zároveň, keďže je tesne po pôrode hladina prolaktínu i oxytocínu v tele matky vôbec najvyššia, je to jedinečný čas na stimuláciu tvorby mlieka.

Dieťa po pôrode aktívne spolupracuje

Podla primárky Paulovej, dieťa od narodenia až do 30 – 120 minút po pôrode prežíva tzv. 1. aktívnu fázu, v ktorej skúma okolie, hladká rukami mamičku, snaží sa o prisatie k bradavke.

Ak je mu to umožnené, bude mat väčšiu tendenciu sať počas prvých dní po pôrode, jeho adaptácia bude aktívnejšia, bude sa častejšie budiť, vypije viac kolostra a získa viac imunitných látok.

Matka profituje z častejšieho satia tiež, pravdepodobne predíde bolestivému naliatiu prsníkov v začiatku tvorby prechodného mlieka na 3. až 5. deň po pôrode.

Pozrite si aj: Fascinujúce video, bábätká po pôrode sa samé prisajú na mamin prsník

 

Imunita

Priloženie bábätka na brucho má aj veľký imunologický význam. Koža dieťaťa je v maternici „sterilná“, prechodom pôrodnými cestami a po narodení sa začína osídlovať baktériami.

Ak bábätko hneď po narodení položíme na matkine brucho, bude jeho koža kolonizovaná baktériami matky, ktoré sú jej imunitnému systému známe a „rozpoznané“ ako neškodné, imunitný systém bude tak ľahšie vedieť identifikovať a bojovať s cudzorodými baktériami.

Znižuje sa aj pravdepodobnosť osídlenia – napadnutia baktériami z tzv. nozokomiálnych nákaz (nemocničných, odolných kmeňov).

Ďalším faktorom imunity je prvé priloženie: prvým kontaktom s bradavkou, prvými kvapkami kolostra novorodenec dostáva potrebnú glukózu a prvé imunologické látky. Zároveň cez kožu bradavky, svojimi slinami, dáva matkinmu telu informáciu, aké protilátky má v budúcnosti tvoriť.

Pozrite si aj: Fotka, ktorá dokazuje silu materského mlieka

 

Bezproblémové odlúčenie placenty, znižovanie krvných strát a dobré zavinovanie maternice

Včasné priloženia bábätka k prsníku, uvoľňovaním oxytocínu, pomáha aj rýchlemu odlúčeniu placenty.  Bábätko zároveň svojou hmotnosťou tlačí na vrchol maternice. Každé dojčenie vyvoláva sťahy maternice, ktorá sa tak rýchlejšie po pôrode zavinuje a znižuje množstvo krvných strát rodičky.

Takto múdro príroda chráni matku a dieťa a vzájomne im pomáha úspešne prežiť pôrod.

Ideálne, ale…

Nie vždy všetko ide optimálne a medicína vie zachrániť rizikové situácie, kde by už príroda nestačila. Nabádam snáď len k väčšej vzájomnej úcte týchto dvoch veličín a, v prvom rade, k úcte k tak úžasnému deju, ako je zrodenie dieťaťa a matky.

Na záver by som ešte chcela napísať všetkým mamám, ktorých prvá hodinka, podobne ako moja, bola iná, ako si pôvodne predstavovali, nezúfajte, pretože na vytváranie primárnej väzby so svojimi deťmi máme dosť času aj neskôr a na vzájomnú lásku celý život.

Prečo však nevyužiť tak jedinečnú príležitosť?

Použitá literatúra:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár