Pôrod vraj nemusí bolieť (3. – Epidurálna analgézia)

eva domonkošová 0

Žene povedal: „Veľmi rozmnožím tvoje trápenia a ťarchavosť, v bolesti budeš rodiť deti…” (Kniha Genezis 3,16)

Rodiť v bolesti

Mnohé to jednoducho zoberieme ako fakt, s ktorým sa odvekov nedá nič robiť, a rovnako to budú musieť prežiť aj naše dcéry a potom ich dcéry….

Ale v tej istej Biblii tento citát o kúsok ďalej pokračuje takto: „A Adamovi povedal:….nech je prekliata zem pre teba, s námahou sa z nej budeš živiť, po všetky dni tvojho života…“

Verím, že v mnohých prípadoch to stále platí.

Ale keď sa pozriem na svojho manžela, ktorý si každé ráno vykročí do roboty v kravatke a obleku, potom ho zoženiem len na mobile, lebo práve niekde honosne “pracovne” obeduje, alebo po večeroch krúži okolo švédskych stolov na “pracovnom” spoločenskom stretnutí. Ten biblický pot mu zalieva tvár len vtedy, ak nevie nájsť miesto na zaparkovanie bližšie, ako 50 m od cieleného miesta presunu.

Tak ako to vlastne je?!

Dospela som k záveru, že ak sa chlapom podarilo vymaniť sa spod kliatby z raja, určite s tým môžeme robiť niečo aj my. Ženy.

Existujú rôzne relaxačné techniky, ktoré nám môžu pomôcť odreagovať sa:

Ako si uľahčiť pôrod – stres »»»

Ako si uľahčiť pôrod – prostredie »»»

Ako si uľahčiť pôrod – úľavové techniky »»»

Ako si uľahčiť pôrod – bez doprovodu »»»

A nefarmakologickú úľavu môžu priniesť aj zmeny polohy počas pôrodu:

Gravitačne neutrálne polohy pri pôrode (1) »»»

Gravitačne neutrálne polohy pri pôrode (2) »»»

Gravitačné polohy pri pôrode (1) »»»

Gravitačné polohy pri pôrode (2) »»»

V neposlednom rade je tu ešte aj táto možnosť:

Epidurálna analgézia (EDA)

Keď si to chceme aspoň trošku preložiť do slovenčiny, tak: epidurálna = vymedzenie priestoru v chrbtovom kanáli, analgézia = bezbolestnosť).

Vedecké literárne zdroje tvrdia, že EDA je v súčasnosti jeden z najúčinnejších spôsobov tlmenia bolesti počas pôrodu. Zabezpečuje takmer úplnú bezbolestnosť v prvej aj druhej pôrodnej dobe a jej trvanie sa môže podľa potreby predlžovať. V porovnaní s inými metódami pôrodníckej analgézie má najvyššie % úspešnosti. Úplnú blokádu bolesti udáva 80-90% rodičiek.

Táto metóda bola v roku 1993 nazvaná “rolls roysom” v úľave pôrodnej bolesti. A ako si máme teda vysvetľovať tento zázrak “bezbolestnosti” v ženskom tele? Múdrou rečou povedané: Princíp EDA spočíva v blokovaní prenosu bolestivého vzruchu do zadných rohov miechy, a to vyradením miechových segmentov Th10-L1 injekciou lokálneho anestetika do epidurálnho priestoru.

V praxi to znamená, že anesteziológ zavedie rodičke cez špeciálnu ihlu tenký katéter (cievočku) v oblasti medzi 3-4. prípadne 2-3. bedrovým stavcom. Začína sa s tým pri účinných a pravidelných sťahoch maternice, keď je bránka otvorená u prvorodičiek na 4-5 cm a u viacrodičiek na 3-4 cm.

Indikovanie anestetika s látkou proti bolesti preruší prenos bolestivých vzruchov z maternice do nadradených centier CNS, takže rodička pôrodnú bolesť takmer nevníma. Medzi nami mamami tomu hovoríme – napichnú nám chrbticu.

Celé sa to deje v polohe po sediačky, alebo na ľavom boku. Tento výkon našťastie nie je bolestivý, tak ako by sa na prvý pohľad (alebo na prvú predstavu) mohlo zdať, lebo koža v mieste vpichu sa znecitlivie krátkodobým lokálnym anestetikom. Bezbolestnosť nastúpi za 10-20 min.

Výhodou tejto metódy znecitlivenia je, že rodička zostáva aktívna, normálne pohyblivá, aby mohla plniť inštrukcie pôrodníka. Teda, keď sa povie tlačiť, tak tlačí (je schopná vyvinúť dostatočný brušný lis).

Počas priebehu pôrodu sa pozorne sledujú srdcové ozvy plodu, intenzita a kvalita sťahov maternice, sleduje sa celkový stav rodičky. Zmenou koncentrácie lokálneho anestetika možno dosiahnuť chirurgickú anestézu (umožňuje vykonať cisársky rez).

Sú však prípady, kedy túto analgéziu nemožno využiť. A to pri:

  • poruche krvnej zrážanlivosti
  • teplotných stavoch
  • infekcii v mieste vpichu
  • precitlivelosti na miestne anestetiká
  • výskyte nervových ochorení v minulosti.

Okrem bezbolestnosti prináša využitie EDA počas pôrodu aj iné výhody. Sú nimi:

  • odstránenie bolesti ako faktora stresu
  • zlepšuje sa metabolizmus matky a plodu
  • zvyšuje krvný prietok placentou, čím zlepšuje podmienky pre plod
  • komfort a bezpečnosť matky, dobrý stav novorodenca
  • pri pôrode sú znížené krvné straty.

Po skončení pôrodu pretrváva protibolestivý účinok látok, čo zabezpečuje, že prípadné ošetrenie hrádze (medzi nami ženami – to nepríjemné šitie) je bezbolestné. Cievka sa odstráni v krátkom čase po pôrode.

Celý priebeh pôrodu sa odohráva pri úzkej spolupráci anesteziológa, pôrodníka a personálu pôrodnej sály. Preto sa vo väčšine pôrodníc takýto pôrod plánuje, a teda keďže je v rozvrhu operácií, tak sa väčšinou vyvoláva. To je tá tienistejšia stránka veci, keďže za ideálne považujeme porodiť vtedy, keď to chce a je na to pripravené už aj dieťa.

Zdroj, z ktorého som čerpala odborné informácie pri tvorbe tohoto článku je kniha MUDr. Stanislava Tomáša – Bezbolestný pôrod a rozhovor z hlavnou anesteziologičkou Pôrodnice na Partizánskej ul. v Bratislave MUDr. Lesnou.

Komplexnejší pohľad na epidurálnu analgéziu – nielen výhody, ale aj nevýhody a riziká – si môžete prečítať v článku Ľubky Lapšanskej: Epidurál ako výhra?!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,10 z 5)
Loading...

Pridaj komentár