Gravitačné polohy pri pôrode (1)

Ľuba Lapšanská 0

Od antigravitačných polôh pri pôrode cez gravitačne neutrálne polohy sa dostávame ku polohám gravitačným.

Ide o také polohy, kedy časť dieťatka, (obvykle hlavička, ale môže byť napr. i zadoček), ktorá tlačí na spodnú časť maternice a pomáha otvárať krček, je podporovaná gravitačnou silou. Kontrakcie tak bývajú účinnejšie a otváranie rýchlejšie. V druhej dobe pôrodnej zase pomáhajú lepšiemu postupu dieťatka na svet. 

Takéto polohy sú i primárnou prevenciou proti natrhnutiu. A to tým, že sa tlak vedúcej časti dieťaťa (hlavičky, zadočka) rozloží na celú plochu vstupu do pošvy a nesústredí sa len na jedno miesto. Gravitačné polohy môžeme rozdeliť ešte na dve skupiny symetrické a asymetrické. Pozrime sa najskôr na tie, ktoré sú v našich pôrodniciach najbežnejšie – rôzne druhy sedu.

Polosed s nohami dohora

Najčastejšie sa stretávame s pôrodnými stolmi, na ktorých je možné zaujať polosed s nohami dohora. To znamená, že chrbát máte mierne zdvihnutý, nie úplne kolmo a nohy máte v opierkach. I keď som túto polohu dala do článku s  pozíciami, ktoré podporujú gravitáciu, pri dobrej predstavivosti určite pochopíte, že to nie je celkom tak.  Práve nohy dohora totiž komplikujú „jednoduchý prechod“ pôrodnými cestami. I napriek tomu, ak polosed porovnáme s polohou na chrbte, umožňuje väčšie využitie gravitácie a rozširuje panvový vchod. Gravitácia by sa však dala ešte lepšie využiť v polosede, ale s nohami spustenými dole.

Polosed s nohami spustenými dole

Existujú pôrodné stoly, ktoré namiesto opierok na nohy, využívajú opierku v oblasti hrudníka mamičky. Je to horizontálna tyč, o ktorú sa môže mamička oprieť počas tlačenia či už rukami, ale najmä celou hornou časťou tela. Vtedy sa už polosed mení najčastejšie na kolmý sed (v  literatúre pomenovaný aj ako rovný sed). Rozdiel je v tom, že horná časť tela je naozaj kolmo, a tak rodička využíva gravitáciu v plnom rozsahu.

Rovný sed

Dá sa využiť v prvej i druhej dobe pôrodnej. V prvej dobe je obvyklé napríklad sedenie na veľkej lopte.

Typický príklad rovného sedu, v ktorom môžete pohupovať telom, točiť panvou a podobne. Ale i sed na toalete, stoličke (môže byť i operadlom dopredu), na posteli s nohami spustenými dole – tieto polohy využívajú gravitáciu a  sú menej unavujúce ako napríklad stoj.

V druhej dobe pôrodnej je pre pôrodníkov praktickejší prístup pri kolmom sede, ale s nohami pri tele alebo s chodidlami vedľa tela. Na to však musí byť pôrodný stôl dostatočne široký a pohodlný. Inak si nohy nebudete mať kde položiť. A držať si ich počas celej vypudzovacej fázy je takmer nemožné.

Každopádne polohy v sede či polosede sú dobrým kompromisom pre matku i zdravotníkov. Dajú sa využiť počas všetkých pôrodných dôb, dá sa pri nich odpočívať i byť aktívna. Okrem toho, že pomáha gravitácia a rozširuje sa cestička pre bábätko, zlepšuje táto poloha (oproti polohe na chrbte) i okysličovanie bábätka.

Sed v  predklone s oporou

Ak využijete sed v  predklone s oporou, pôrodný partner bude mať dosť priestoru na masírovanie chrbta a uľavenie vám od bolestí.

Bruško si obklopte vankúšmi alebo mäkkou dekou, aby ste naňho príliš netlačili.

Táto poloha okrem už spomínaných výhod (gravitácia, možnosť odpočinku, prístup k chrbtu a pomoc masážou) urýchľuje rotáciu dieťatka do predného postavenia, kedy je os chrbtice dieťatka v jednej rovine s osou pôrodných ciest. 

Limity gravitačných polôh v sede/polosede

Polohy v sede a polosede nie sú vhodné pre všetky mamičky. Mali by sa im vyhnúť ženy, ktoré majú problémy s vysokým tlakom krvi. Keďže v týchto „sedavých polohách“ je zvýšený tlak na kostrč a krížovú časť chrbtice, nemali by ich praktizovať mamičky, ktoré majú problémy s týmito časťami tela, pociťujú pri tom zvýšenú bolestivosť a podobne.

A samozrejme berieme ohľad i na dieťatko – nie je vhodné tieto polohy využiť, ak je bábätko v brušku otočené chrbátikom „dovnútra tela“ matky, resp. smerom k mamkinej chrbtici (tu je vhodný iba sed v predklone – pozri vyššie). Taktiež ju treba zmeniť ak má dieťatko pokles srdečnej frekvencie či sa prejavujú iné známky stresu bábätka.

Za spoluprácu ďakujeme popradskej pôrodnici, ktorá poskytla priestory na fotenie, fotografovi Richardovi Gerenyimu a mamičke Katke.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár