Ako zmierniť bolesť pri pôrode pomocou masáže?

Stanislava Mikolášová 2

Dotyk alebo „prikladanie rúk“ má moc zmierniť bolesť a upokojovať tak, že si potom ľudia menej uvedomujú svoje utrpenie. Túto moc dotyku využívajú rôzne doplnkové terapie, ku ktorým patrí aj masáž.

Účinok masáže

Masážnymi hmatmi možno dosiahnuť v organizme reakciu, určitý liečebný účinok, a to v mieste pôsobenia aj v celom tele.
Podráždením nervových receptorov dôjde k nervovej reakcii. Pri mechanickom podráždení buniek sa uvoľnia takzvané H-látky (histamín), vyplavujú sa do krvného obehu a spôsobujú v organizme celkové zmeny. Vzájomným pôsobením obidvoch vplyvov sa v tele vyplavia hormóny a vzniká tak hormonálna reakcia.
Vzruchy prenesené nervovými dráhami do mozgu majú vplyv na jeho riadiacu a regulačnú činnosť, ako aj na psychiku, a to buď upokojujúci, alebo stimulujúci. Kontraindikácie (stav, keď nie je možné masáž vykonať)

Použitie pri pôrode

Klasická masáž pomáha účinne zmierniť bolesť, rodičkám navodzuje pocit istoty a bezpečia a opory v človeku, ktorý ju vykonáva – najčastejšie pôrodný partner/-ka alebo pôrodná asistentka. Okrem veľmi pozitívneho vplyvu dotyku na bolestivé miesta pomáha rodičkám vnútorne sa uvoľniť, dodáva energiu a sebavedomie na podanie vysokého výkonu počas pôrodu.
Pri pôrode sa používa čiastková masáž iba jednotlivých miest, podľa potreby, tam, kde je bolesť najsilnejšia, alebo tie miesta, ktoré treba uvoľniť. Nikdy nerobíme celkovú masáž tela.

Masážne prípravky

  • umožňujú lepšie kĺzanie rúk po tele masírovaného
  • môžu obsahovať liečivé prísady

Masážne prípravky, vhodné pri masáži počas pôrodných bolestí:

  1. rastlinné oleje, najobľúbenejší je olivový olej (do oleja môžete pridať éterický olej)
  2. mastné krémy pri čiastkovej masáži
  3. liehové prípravky (alpa) sa používajú pri čiastkovej masáži, neumožňujú síce také dobré kĺzanie rúk, ale majú chladivý účinok a netreba ich zmývať

Základné masérske hmaty, vhodné počas pôrodných bolestí

Smer hmatov – Dbáme na pravidlo dostredivého smeru, t. j. smerom k srdcu. Končatiny masírujeme vždy od periférie, t. j. od prstov smerom k trupu. Na chrbte a hrudníku vedieme hmaty naprieč, smerom ku chrbtici.

Trenie – je hmat, ktorý pôsobí na najvrchnejšie časti masírovaného miesta, zasahuje do kože a podkožia. Mechanickým tlakom, ale aj reflexnou reakciou, dochádza k prekrveniu pokožky a podkožia, čo sa prejaví ľahkým sčervenaním pokožky.
Trenie vykonávame cez čo najväčšiu plochu v dlhých, väčšinou pozdĺžnych ťahoch. Hmat začíname miernym tlakom, ktorý postupne mierne zväčšujeme a pred jeho ukončením opäť zmenšíme. Trenie robíme celou plochou dlane alebo oboch dlaní.

Roztieranie – je stredne hlboko pôsobiaci hmat, pri ktorom používame väčší tlak ako pri trení. Tlak preniká do hlbších vrstiev podkožia, do svalov a mäkkých tkanív kĺbov. Masírujúca časť ruky (prsty, konce prstov, palce, dlaňová plocha zápästia., celá dlaň) po celý čas pevne prilieha k telu masírovaného a robí najmä krúživé, špirálové pohyby.

Mierne hnetenie – je najhlbšie pôsobiaci masérsky hmat, ktorým má najväčší účinok. Pôsobí sa ním nielen na kožu a podkožie, ale predovšetkým na svaly. Tento typ hmatu možno vykonávať len na prístupných svaloch, teda na dlhých svaloch končatín. Na trupe možno týmto spôsobom masírovať len veľký prsný sval a široký chrbtový sval. Hnetenie má veľký vplyv na žilový a lymfatický systém, preto dbáme na pravidlo dostredivého smeru.

K masážnym technikám ďalej okrem klasickej masáže patrí:

SHIATSU – je stará japonská forma masáže, ktorá vychádza z rovnakých medicínsko-filozofických princípov ako akupunktúra či akupresúra. Pôsobením na presné body (tsuby) a meridiány vyrovnáva výkyvy v obehu životnej energie a tým upevňuje zdravie.

REFLEXNÁ MASÁŽ – je založená na teórii, že existuje desať energetických zón, ktoré prechádzajú telom od hlavy až po prsty na nohách, po päť na oboch stranách chrbtice. Aplikáciou určitého tlaku na reflexné body na rukách a nohách sa ovplyvnia telesné funkcie, ktoré s nimi súvisia. Okrem zmiernenia bolesti a iných príznakov sa môže zlepšiť aj celkový pocit pohody.

Postup:
Na masírovanie pri pôrode použite rastlinný olej (môže byť s pridaním éterických olejov), liehový prípravok alebo mastný krém. Ostatné uvedené prípravky nie sú vhodné. Pri pôrode možno použiť tieto masérske hmaty: trenie, roztieranie a mierne hnetenie, ostatné z uvedených sa neodporúčajú.

Masáž chrbta, krížovej oblasti (aj počas kontrakcií) – sadnite si na stoličku tak, aby ste sa ramenami opreli o jej operadlo. Uvoľnite sa. Pôrodný partner si môže kľaknúť a tak vám masírovať chrbát.

Masáž bruška (aj počas kontrakcií) – sama si môžete v stoji alebo pri chôdzi jemne masírovať bruško krúživými pohybmi proti smeru hodinových ručičiek.

Masáž dolných končatín (medzi kontrakciami) – ľahnite si na posteľ alebo si normálne sadnite na stoličku a pôrodný partner/-ka vám jemnou masážou uvoľní lýtka a chodidlá.

Masáž horných končatín (medzi kontrakciami) – môže váš pôrodný partner/-ka začať od pliec, keď sedíte na stoličke alebo na fit lopte, a potom prejsť na dlane a prsty. Táto masáž pôsobí veľmi povzbudzujúco.

Poznámky:

  • Pri použití tejto metódy (masáže) si sama určujte, čo, kedy a ako vám má vami vybraný človek masírovať.
  • Masáž rúk a nôh veľmi oceníte, ak je potrebné dlhodobejšie monitorovanie kardiotokografom (CTG), pri ktorom je nevyhnutné ležať.
  • Ak máte záujem využiť pri pôrode shiatsu alebo reflexnú masáž, odporúčam vám kontaktovať sa so školeným odborníkom.

Zdroj: Stanislava Mikolášová, pôrodná asistentka, časopis Mama a ja číslo 9/2005

Úryvok je zo seriálu: Abeceda metód na zmiernenie bolesti pri pôrode, uverejňovanom v časopise Mama a ja.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý den, potrebujem radu:

    kde sa dajú kúpiť masážne oleje na masáž hrádze a bruška, a ako sa volajú tie oleje? Je to velmi súrne.

    Dakujem.

Pridaj komentár