Premýšľavá cesta… k spokojnému pôrodu

Petra Polovková 6

Na posledný mesiac pred pôrodom som sa tešila. Človek je už na materskej dovolenke, ale ešte si môže užívať, vylihovať, čítať, proste leháro.

Keď prídu pôrodné bolesti, pôjdem do pôrodnice, kde sa o mňa postarajú a až po návrate domov so synom začne 18 ročný kolotoč (:

Ale…..

iStock

Keby nebolo toho ALE, tak nevznikne tento článok….

…ale kamarátka mi požičala knihu od Henci Goer, Sprievodca premýšľavej ženy na ceste k lepšiemu pôrodu. Táto kniha mala na môj život jednu zásadnú zmenu – začala som sa o veci okolo pôrodu viac zaujímať.

A pýtať sa tú hnusnú otázku: “Prečo?”

Tu to všetko začalo. Otázky vyžadujú odpovede. A tie treba hľadať. A život vám ich neponúka na zlatom podnose. Posledný mesiac pred pôrodom som zrazu mala o zábavu postarané.

Kým nie je človek tehotný a nezačne si zisťovať, ako prebieha pôrod, nemá sa k nemu ako dostať napríklad taká informácia, že žena počas pôrodu v pôrodnici nemôže jesť a piť. Napadlo by vám niekedy niečo také?

Inej cesty niet. …Niet?

Ok, nebudem už napínať a zvedavému čitateľovi ušetrím mesačnú námahu na získanie odpovedí na otázky, ktoré ho zatiaľ ani nenapadli.

Pozn.: Protiargumenty prírody nie sú zatiaľ 100% garantované, otázkami sa určite plánujem ešte zaoberať a do druhého pôrodu si v tom spraviť úplne jasno a nenechať to na doktorov ani na náhodu.

 

Prečo 1: „Prečo nemôže žena počas pôrodu jesť ani piť?“

Od príjmu na pôrodnicu je ženám na Slovensku zakazované jesť a niekde aj piť. Tento zákaz trvá ešte 2 hodiny po pôrode.

Argumenty doktorov a protiargumenty prírody:

  • Môže dôjsť k operácii (a teda k celkovému uspatiu). Uvoľnený žalúdočný zvierač môže prepustiť kyseliny, ktoré sa môžu dostať až do pľúc a rozleptať ich.
  • Žalúdok nie je nikdy absolútne prázdny, bez ohľadu na to, ako dlho nejete.
  • Keď je človek hladný, prechádza organizmus na metabolizáciu tukov, pri ktorej však vznikajú ketóny, ktoré majú negatívny vplyv na dieťa. (Predmet ďalšieho zisťovania – čo sú to ketóny a ako pôsobia)
  • Keď žena nemá silu tlačiť, dáva sa jej do žily glukóza.
  • Zvýšená hladina glukózy v krvi vyvoláva zvýšenú produkciu inzulínu. Aj u dieťaťa v maternici. Vzápätí po pôrode je dieťa odrezané od prísunu glukózy, a tak vyprodukovaný inzulín môže viesť ku hypoglykémii.
  • Zvýšená hladina tekutín (viac ako liter glukózy) riedi krv a prevodňuje organizmus. (Predmet ďalšieho zisťovania)

Poznámky na zamyslenie:

  • Čo keď sa žene stane niečo vážne a treba ju operovať hodinu po obžer-párty? Doktori predsa musia mať na to systém. (Vraj sa robí výplach žalúdka, dajú tabletky na neutralizáciu, prípadne zavedie do pľúc hadička na odsávanie…)
  • Od príjmu na pôrodnicu po narodenie to každej žene trvá iný čas. Môže to byť 1 hod., ale aj 24 hod. Ako má žena po 24 hodinách hladovania (nieto ešte dehydratácie) tlačiť?!?

Prečítajte si tiež: Piť, či nepiť pri pôrode?

Ako to prebiehalo u mňa:

Večer som sa normálne navečerala. Na raňajky som si dala pohár mlieka, neskôr detskú výživu. V pôrodnici už len hroznový cukor. Okolo obeda som už bola dosť hladná, ale neodvážila som sa zjesť ani piškótku, aby som nenahnevala sestričky.

Samozrejme že som sa im zdala slabá a bledá, tak ma nadopovali jednou fľaškou glukózoy a dávali mi aj kyslík. Greško bol našťastie šikovnučký a rýchly, tak ma nemuseli dopovať viac.

Prečítajte si tiež: Piť, či nepiť pri pôrode?

iStock

 

Prečo 2: „Prečo sa pred pôrodom dáva rodičkám klystír?“

Po príjme do pôrodnice sa ženám na Slovensku dáva klystír (resp. čípky, ale len do 4cm, ak je žena otvorená na viac cm, už sa nedáva).

Argumenty doktorov a protiargumenty prírody:

  • Predchádza sa zašpineniu pri pôrode.
  • Keď začnú žene kontrakcie, väčšinou sa prirodzene vyprázdni už doma. Ak pôrod prebieha rýchlo, takéto vyprázdnenie bohate stačí, črevá sa nemajú kedy znovu naplniť. Ak pôrod prebieha pomaly, tak sa črevá znovu naplnia bez ohľadu na to, či sme sa v štyroch cm vyprázdnili prirodzene alebo s klystýrom, nie?

Poznámky na zamyslenie:

  • Čo keď príde do nemocnice žena neskoro a nevyprázdnená? Doktori predsa musia mať na to systém. (Doktori tvrdia, že im nejaké to zašpinenie nevadí)
  • Nestačí dávať klystýr len ženám, ktoré sa nevyprázdnili samé? Prípadne len tým, ktoré o to požiadajú?

Ako to prebiehalo u mňa:

Ráno som doma bola na veľkej potrebe 4x. V nemocnici už o mne vedeli, že “to je tá divná, čo chce prirodzený pôrod”, tak mi čipky ani nenútili, a ja som ich ani nepýtala.

Pôrod bol z tohto pohľadu absolútne čistý, šikovnučký Greško predbehol stolicu o vyše 24 hodín.

 

Prečo 3: „Otec pri pôrode. Skutočne?“

Na “modernom” Slovensku je ženám dovolené mať otca pri pôrode (za poplatok). Nemocnice si to však obmedzili len na neskoršiu fázu (4cm a viac).

Argumenty doktorov:

  • Otváranie na 4cm môže trvať aj veľmi dlho a otecko bude na konci v tej najdôležitejšej fáze unavený a nebude dostatočnou oporou pre ženu, môže od vyčerpania aj omdlieť.

Poznámky na zamyslenie:

  • Môže byť otecko viac unavený ako mamička? Navyše keď otecko môže jesť aj piť (dokonca aj RedBull)

Ako to prebiehalo u mňa:

Do pôrodnice ma prijali o 11:00, keď som bola otvorená na 3 cm. Keďže som vedela, že oteckov vyháňajú, bola som rozhodnutá nástojiť na svojom. Keď rovnako nástojčivá sestrička videla, že mňa nezlomí, rozhodla sa spracovať otecka a podarilo sa jej to.

Vypakovala Martina za dvere, nech sa ide naobedovať, že to kľudne môže trvať aj do noci. Martin si vzal jej radu k srdcu, ale nie svojmu 🙂 a šiel ešte niečo nakúpiť a skočil domov po prezúvky.

Ja som zatiaľ sama samučká trpela. Keď som si horko-ťažko  našla dobrú polohu, nemal mi kto podať vodu. O 13:00 ma skontrolovali a bola som na 6cm!

Zavolala som Martinovi, ktorý bol už na ceste naspäť do pôrodnice. Neviem, čo by som robila, keby to išlo pomalšie. Kto by vyhral? Slušný Martin, či neústupčivá sestrička? Našťastie to vyhral šikovnučký malý Greško.

Thinkstock

 

Prečo 4: „Prečo sa púšťa plodová voda?“

Väčšinou pôrodné blany prasknú v prvej fáze pôrodu pri pravidelných kontrakciách. Niekedy však pôrodník preruší blany umelo.

Argumenty doktorov:

  • Pôrod sa urýchli a tým sa skráti rodičkino trápenie.
  • Plodová voda tlmí tlaky okolo dieťatka. Keď sa vypustí, kontrakcie môžu nepríjemne stláčať rôzne citlivé miesta dieťatka, prípadne brzdiť prietok pupočníka. (Ale zase raz tá voda odtiecť musí, a vtedy dieťatko stláčané bude tak či tak… Predmet ďalšieho zisťovania)
  • Ak blany neprasknú samy, dieťatko môže sťahovať vak blán za sebou, čím môže stiahnuť aj placentu, ktorá ak sa predčasne odtrhne, žena môže vykrvácať (prietok krvi je aj 1L / 3 min).

Poznámky na zamyslenie:

  • Ak blany neprasknú do 10cm, nestačí ich pretrhnúť potom?

Prečítajte si tiež: Amniotómia alebo v čepčeku sa narodil

Ako to prebiehalo u mňa:

Keď som bola na 6cm, doktorka sa ma opýtala, či mi môže pustiť plodovú vodu. Vedela, že som “tá čo chce prirodzený pôrod”, tak sa pre istotu opýtala.

Ja som sa jej opýtala, či to je nutné spraviť. Odvrkla, že moja vec ak chcem trpieť. Nemala som (a zatiaľ stále nemám) na tento akt jasný názor, lebo som si nestihla zistiť všetky ZA a PROTI.

Takže som nevedela, či mám odmietnuť, alebo nie. Skúsila som inú taktiku – navrhla som počkať do 8cm. Doktorka súhlasila. Tých 8 cm prišlo veľmi rýchlo.

Doktorka sa nachystala, začala sa vo mne hrabať a skúšala prasknúť blanu. Nemohla však nájsť vačok s tekutinou, všade boli blany tesne pri hlavičke (Teraz má Greško trochu škrabnutú hravičku).

Nakoniec to vzdala. O pár desiatok minút som už bola skoro úplne na 10cm. Dali ma ľahnúť na posteľ, priviazali nohy a  sestrička sa začala vo mne hrabať prstami. Zrazu volá na doktorku – aha, našla som dobré miesto na vačku…aha, a už mi aj praskol…Moj malý šikovnučký Greško si tento problematický akt vyriešil po svojom.

Prečítajte si tiež: Amniotómia alebo v čepčeku sa narodil

 

Prečo 5: „Prečo sa nastrihuje hrádza?“

Hrádza sa nastrihuje preventívne, aby sa nepotrhala sama. Má to svoje negatíva aj pozitíva. Túto problematiku som nestihla spracovať. Nechala som to na Greška a ten to vyriešil tak, že bol taký rýchly, že doktorka, aj keby chcela, tak nemá kedy strihať.

Všetko by bolo dobre, keby popri hlavičke nevystrčil aj ručičku. Tak som sa potrhala. Vraj mi praskli vnútri varixy, mladá doktorka si netrúfala, tak radšej zavolali primára. Zašíval ma sám pán primár, koľká česť a koľká bolesť 🙂

Jedna kamarátka mi na to odpísala:

Ručičku pri hlavičke mala aj moja Lara, jej ju babica zastrčila naspäť, tú ručičku.

 

Prečo 6: „Prečo sa dáva epidurál?“

Na Slovensku sa ženám pri pôrode dáva epidurálna analgéza (za príplatok). Odhadujem, že 99% žien.

Argumenty doktorov a protiargumenty prírody:

  • Žena pociťuje menšiu, prípadne žiadnu bolesť.
  • Ak necíti kontrakcie, sestričky jej musia hovoriť, kedy tlačiť. (Ale vraj kontrakcie cítiť aj pri epidurále)
  • Existuje lepšia alternatíva, vraj nejaké tabletky (Predmet ďalšieho zisťovania)

Prečítajte si tiež: Epidurál ako výhra?!?

Ako to prebiehalo u mňa:

Rozhodla som sa, že nechcem epidurál. Zistila som však, že v nemocnici (doktori i sestričky) sú strašne proepidurálni. Keď som si hľadala doktora, s ktorým by som si dohodla prirodzený pôrod, jeden mi rovno povedal – Milá pani, u mňa to majú všetky pacientky.

Počas kontrakcií v pôrodnici mi sestričky pri každej príležitosti pripomenuli, že vidno ako ťažko znášam kontrakcie a že škoda, že nemám epidurál. A vzápätí po pôrode ďalšia poznámka – Tak vidíte, nabudúce si už dáte epidurál, však?

Prečítajte si tiež: Epidurál ako výhra?!?

 

Prečo 7: „Prečo sa umelo vyvolávajú pôrody?“

Termín pôrodu sa určuje na 40. týždeň po poslednej menštruácii. Ak je dieťa v brušku dlhšie (maximálne 42 týždňov), hovoríme o prenášaní. Z biologického hľadiska je 2 týždne naviac normálne.

Po vypočítanom termíne sú lekári ako na ihlách a radšej každý deň kontrolujú stav dieťatka. Každý lekár má inú trpezlivosť. Jeden sa rozhodne pre vyvolanie pôrodu radšej už po 5 dňoch, iný po 8, čo by bolo v poriadku, ak by sa tak rozhodol v daný deň pri kontrole. On sa tak však rozhodol už dávno predtým, má svoje obľúbené číslo.

Argumenty doktorov a protiargumenty prírody:

Pri prenášaní sa zvyšuje pravdepodobnosť, že dieťatko nebude dostatočne vyživované (degradácia placenty).

Ako to prebiehalo u mňa:

Na poslednej kontrole mi doktor oznámil, že ak to do stredy nepríde, mám ísť do nemocnice. Tam by ma kontrolovali a bohvie ako a kedy by sa rozhodli.

Obávala som sa toho dňa, nechcela som stráviť posledné dni tehotenstva v nemocnici. A ako to dopadlo, to už všetci viete – v stredu ráno začali kontrakcie.

 

Prečo 8: „Prečo sa zazmluvňujú pôrodníci?“

Keď si chce byť žena istá, že ju odrodí niekto, koho pozná, alebo na koho má dobré referencie, tak si ho zazmluvní (za 7000Sk*). Takému doktorovi žena bezvýhradne dôveruje a nechá všetko naňho.

Ako to prebiehalo u mňa:

Pred pôrodom som si chcela zazmluvniť pôrodníka. Moja predstava bola taká, že s ním prediskutujem priebeh pôrodu, vysvetlí mi, čo ako funguje a dohodneme sa na čo najprirodzenejšom postupe.

Prvý doktor mi veľa vecí vysvetlil (za poplatok za konzultačné hodiny), ale povedal, že už je plný. Odporučil kolegu, ktorý zareagoval nabúraným egom – a to som až druhý v poradí? Tretí mi rovno povedal – Milá pani, u mňa si epidurál dávajú všetky pacientky. Štvrtý mi povedal – Keď odo mňa nechcete žiadne zásahy, načo si ma teda chcete zazmluvniť?

To ma zabrzdilo. Praštila som tým a nechala som sa prekvapiť  službukonajúcim pôrodníkom. A bol celkom v pohode.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. pôrod prirodzeny to je čo????rodiť na chrbate z monitorom na bruchu a infuziou oxitocin,hamiltonove hmaty skoro vždy nastrih zo zvyku a bez uvažovania zašiť naživo ,realita pôrodnic na sk ,otrasne ak si nezaplatite ťažke peniaze lekarom tak trp

  2. Dnes sa vôbec nepripúšťa prirodzený pôrod a to ani v prípade ukážkového nekomplikovaného pôrodu, aký som mala ja v r2011.

     

    Ja som bola pri príjme na pôrodnicu na Antolskej otvorená na 7cm a aj tak mi chceli dať balíček (klystír, holenie, infúzia oxytocínu, pustenie vody), to som však úspešne odmietla a dali mi podpísať reverz.

    Za 2 hod od príjmu sa malý narodil, nástrih ma aj tak neminul, aby som neobišla celkom naprádzno (mal iba 3,2 kg). To už ale napriek môjmu výslovnému nesúhlasu.

    Obávam sa, že prirodzený pôrod bude aj ďalej snom úzkej skupiny slovenských žien, väčšina žien totiž od lekára očakáva, že z nej dieťa „vyprostí“ bez toho jej pričinenia.

  3. myslim, ze vo vseobecnosti a v drvivej vacsine pripadov maju porodnici v slovenskym porodniciach neuveritelne daleko od prirodzeneho porodu vratane BFH, vyznam toho slova niektori ani nepoznaju a vsade vidia patologiu, aj tam, kde nie je. Samozrejme v ziadnom pripade nespochybnujem a nepodcenujem nutnost zasahov, tam, kde su treba. Veci sa hybu k lepsiemu aj u nas, ale straaaaaasne pomaly Confused

    1. Vyznam BFH nesuvisi s priebehom porodu, ale s novorodencom – kojenie, rooming-in a pod. Viem to, lebo som pisala priamo do tej organizacie, ktora udeluje titul BFH.
      Navrhovala by som aby sa zaviedol dalsi titul PPH – prirodzeny porod hospital

  4. Celkom vtipne napísaný článok, ale je cítiť, že je staršieho dáta. Ja som sa o veci okolo pôrodu začala zaujímať skôr ako mesiac pred termínom a tak som vedela, že sa nemá jesť a piť. Jesť sa nemá kôli cisárskemu rezu, ono výplach žalúdka sa dá spraviť (ako píše autorka článku), ale kto by ho chcel podstúpiť dobrovoľne, že? Okrem toho sa môže stať niečo nepredvídateľné a vtedy by možno na ten výplach ani nebol čas. Čo sa týka pitia, nie všetky nemocnice sú také striktné. Klystýr je myslím už tiež na ústupe, dávajú sa čípky. Celkovo mám pocit, že v súčasnosti sa dáva väčší dôraz na prirodzený priebeh pôrodu, ale ja mám skúsenosti len s Ružinovskou pôrodnicou v Bratislave, neviem ako je to inde.

    1. Ty si mala na to viac casu a zistila si, ze je dobre nejest ??? Skus studovat viac. Mna uz teraz caka 3. porod, studovala som teda dost vela a viem, ze sa nesmie zakazovat jest. Ak zena nie je hladna, ok. Ak je hladna, ma sa najest.

Pridaj komentár