Pôrodník 12-krát nastrihol hrádzu proti vôli rodičky, všetko zachytila kamera

Silvia Hanová 2

Nastrihnutie hrádze pri pôrode (odborným názvom epiziotómia) je aj na Slovensku veľkým strašiakom mnohých rodičiek. Tento zákrok vykonávajú  lekári za účelom uľahčenia prechodu hlavičky dieťaťa pri pôrode.

A hoci všeobecne platí prijímaný názor, že lekári pristupujú k tomuto zákroku len v nevyhnutných prípadoch, podľa dostupných prieskumov sa aj u nás vykonáva v hojnom počte, pričom v mnohých z týchto prípadov je skutočne otázne, či takýto zákrok bolo potrebné aj naozaj vykonať.

Ingimage

Lekári: nástrih je lepší ako natrhnutie

Samotní lekári sa pritom bránia a argumentujú tým, že nastrihnutie hrádze (oblasti medzi konečníkom a pošvou) je pre rodičku prijateľnejším a lepším riešením v porovnaní s jej prirodzeným natrhnutím. Ďalším z ich argumentov je, že rana po odbornom nastrihnutí sa oveľa lepšie zašíva a následne aj rýchlejšie a ľahšie hojí.

Z názorov mnohých skúsených pôrodných asistentiek však naopak vyplýva, že lepším riešením je prirodzené natrhnutie hrádze, pretože v takýchto prípadoch sa tkanivo natrhne len v tých najslabších miestach a nejde až do takej hĺbky ako pri samotnom nástrihu.   

Otrasný prípad v USA

Spojené štáty americké zaznamenali uplynulých rokoch v súvislosti s touto témou jeden skutočne otrasný prípad. Pôrodník Dr. Alex Abbassi z Kalifornie proti výslovnej vôli 27-ročnej rodičky vykonal epiziotómiu, pričom k nastrihnutiu hrádze pristúpil až 12-krát v rade.

Prípad sa stal ešte v roku 2013, pričom poškodená Američanka Kimberly Turbin až do júna minulého roka opakovane podávala rôzne sťažnosti na jej nemocnicu či tamojšiu Štátnu lekársku komoru.

Po neúspechu s uvedenými podaniami sa poškodenej napokon podarilo spojiť s advokátskou skupinou Improving Birth, ktorá jej pomohla na ceste k uplatneniu jej práv prostredníctvom podania žaloby za ublíženie na tele.

Prečítajte si tiež: Nástrih náš každodenný

Veľké emócie vyvolalo video z pôrodu

V súvislosti s podanou žalobou Turbin zároveň uviedla, že toto predstavuje veľký krok pre všetky ženy, ktoré boli doposiaľ umlčané. Ako ďalej dodala, každý rok uzrie svetlo sveta minimálne jeden podobný prípad, ktorý vypovedá o zlom zaobchádzaní žien v nemocniciach, čo jej následne vždy pripomenie, prečo to vlastne robí.

Smutný príbeh poškodenej rodičky vyvolal prostredníctvom zverejneného videa z jej pôrodu v Spojených štátoch amerických veľké ohlasy a emócie u širokej verejnosti a otvoril tak priestor na širšiu diskusiu o tom, kedy presne majú lekári právo zmeniť rodičkin pôrodný plán.  

Americké kolégium pôrodníkov a gynekológov (ACOG) v oficiálnom tlačovom stanovisku k danej problematike uvádza, že vykonávanie medicínskeho zákroku epiziotómie by malo byť obmedzené, avšak aj napriek tomu sú to stále lekári, ktorí sú oprávnení rozhodovať o tom, k akému výkonu je v konkrétnom prípade potrebné pristúpiť.

Gynekológ ukončil činnosť

Prvým veľkým víťazstvom poškodenej Kalifornčanky je skutočnosť, že spomínaný gynekológ, ktorý viedol jej pôrod v medicínskom zariadení Providence Tarzana Medical Center v Kalifornii, ešte v auguste minulého roka pod tlakom udalostí náhle ukončil svoju lekársku prax.

Aj keď oficiálnym dôvodom, ktorý v tejto súvislosti uviedol, mal byť jeho vysoký vek a s tým spojené obmedzené poznávacie schopnosti. Prezidentka advokátskej skupiny Imrpoving Birth Dawn Thompson považuje tento krok za obrovské víťazstvo v boji žien za lepšie zaobchádzanie s ich telom.

zdroj:

bustle.com, thedailybeast.com

Aká bola vaša skúsenosť v pôrodnici?

Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach. Kliknite na obrázok a ohodnoťte svoju pôrodnicu. Ďakujeme!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. To je velmi zla interpretacia stanoviska ACOG. O kazdom zakroku je opravnena rozhodovat pacientka. To co to stanovisko ohladom nastrihov hovori je to, ze pri vykonavani nastrihov nie su stanovene striktne guideliny a ide predovsetkym o klinicke posudenie. V ziadnom pripade vsak nemoze byt vynata pacientka z rozhodovacieho procesu.

    1. „Z názorov mnohých skúsených pôrodných asistentiek však naopak vyplýva, že lepším riešením je prirodzené natrhnutie hrádze, pretože v takýchto prípadoch sa tkanivo natrhne len v tých najslabších miestach a nejde až do takej hĺbky ako pri samotnom nástrihu. “ toto nevyplýva z názorov pôrodných asistentiek ale z rozsiahlych výskumov.

Pridaj komentár